מזרקת המשאלות ברומא
עיר תוססת ואבן שואבת

מחפשים טיסה זולה לרומא? היכנסו ל-smartair

רומא, בירת מחוז לאציו ובירתה של איטליה, היא העיר שהשפיעה אולי יותר מכל על העולם המערבי העתיק. העיר, שהיא מוקד דתי לנצרות הקתולית, זכתה לכינוי "הנצחית" וממשיכה להיות אבן שואבת למיליוני תיירים בשנה.

שפה: איטלקית. השפה המדוברת באיטליה היא למעשה הניב הפיורנטיני של האיטלקית, שהשתלט על שאר הניבים בשל יוקרתה של פירנצה בימי הרנסאנס. פתגם איטלקי אומר כי האיטלקית היפה ביותר גורה בפי יושבי רומא: "ניב טוסקני בלשון רומית".

מטבע: אירו

שעון: ישראל -1

ויזה: אין צורך בוויזה לבעלי דרכון ישראלי.

שגרירות ישראל ברומא: Via Michele Mercati, 14, 00197 Roma RM, טלפון 36198586 39+

מזג אוויר: כרגיל, העונה המומלצת לביקור ברומא היא הסתיו והאביב. מי שיכול לסבול מעט קור, כדאי לו להגיע קצת לפני פרוץ האביב, לפני שהמוני התיירים מגיעים לעיר (בסביבות חג הפסחא המצב ממש בלתי נסבל). בקיץ הרומאים בורחים בהמוניהם מפני החום, וגם לכם כדאי למצוא יעד צונן יותר. הסתיו נהדר אם כי מאוד הפכפך – חשבו על ימי חום וימי גשם כשאתם אורזים.

תחבורה: שדות התעופה של רומא, פיומיצ'ינו וקמפינו, עברו שיפוצים נרחבים לאחרונה. רכבות נוחות למדי מגיעות מפיומיצ'ינו לתחנות מרכזיות בעיר, שמהן אפשר לקחת אוטובוס או רכבת תחתית למרכזים השונים. מקמפינו יש אוטובוסי שאטל לתחנת טרמיני.
בתוך העיר עצמה רוב ההתנהלות מתרחשת ברגל. העיר אמנם גדולה, אבל יש כמה אזורים שסביבם מרוכזים האתרים. בשל השפע הגדול כדאי מאוד לתכנן מראש את המסלול היומי, להגיע לאזורי העניין במונית או במטרו ואת מרבית השיטוט לעשות ברגל.

קצת היסטוריה

בירתה של איטליה, שהוקמה במאה ה-8 לפנה"ס, היא העיר שהשפיעה יותר מכל על העולם המערבי העתיק. רומא זכתה לכינוי "הנצחית" והיא עד היום מוקד דתי לנצרות הקתולית. מאימפריה למודת מלחמות, תהפוכות וחילופי שלטון תכופים, הפכה רומא לעיר תוססת ומקסימה, אבן שואבת למיליוני תיירים בשנה

על לפי המסורת הרומאית, העיר הוקמה בשנת 753 לפנה"ס על ידי רומולוס, שרצח את אחיו התאום רמוס. במאה ה-7 לפנה"ס כבשו אטרוסקים את העיר, ושלטו בה עד להקמת הרפובליקה הרומית. באותה עת כבר הוקמה חומה סביב העיר על שבע גבעותיה - אוונטין, צ'ליאן, אסקווילין, וימינל, קוירינל, קפיטולין ופלטין. בשנת 510, הוקם מקדש לאל יופיטר על גבעת הקפיטולין, וזו נשארה הלב של רומא עד ימינו.

עד אמצע המאה ה-2 לספירה כבר שלטה הרפובליקה הרומית ברוב אגן הים התיכון. בעיר התגוררו כחצי מיליון תושבים והיא הפכה לתוססת. חוסר השקט הביא להיחלשות הרפובליקה, ולדרישה ההולכת וגוברת למנהיג חזק.

תחילה שלטו שלושה מנהיגים חזקים יחד, פומפיאוס, קראסוס ויוליוס קיסר, עד שהאחרון החליט כי הוא רוצה להחזיק לבד במושכות. בשובו מאחד ממסעותיו הצבאיים, חצה קיסר את נהר הרוביקון ומינה עצמו לדיקטטור. ב-44 לפנה"ס נרצח יוליוס קיסר על ידי קבוצת סנאטורים שרצו להשיב את ימי הרפובליקה. הרצח הדרמטי סימן את סופה של הרפובליקה הרומית ותחילתה של הקיסרות הרומית. בסוף המלחמה עלה לשלטון בנו המאומץ של קיסר, אוגוסטוס.

רומא הפכה לעיר המפוארת ביותר באירופה ובעולם העתיק. אמנים רבים התרכזו בעיר, וקישטו את ארמונות הענק והמרחצאות שנבנו בה. במהלך השנים התפתחה קהילה נוצרית קטנה ברומא, שהלכה וצברה מאמינים.

ב-395 לפנה"ס התפצלה האימפריה הרומית למערבית ולמזרחית. המערבית לא עמדה בפיצול ונפלה קרבן לפשיטות חוזרות ונשנות של שבטים שונים שבזזו אותה.

לאחר שנים של ניסיונות כושלים לחזק את מעמדה של העיר, הגיע האפיפיור ניקולס החמישי. כשהוא נחוש להציל את העיר המתפוררת, הורה ניקולס על סלילת כבישים ושיפוץ הכנסיות. עד מהרה שבו האמנים אל העיר.

כיבושיו של נפוליאון בסוף המאה ה-18, הציתו את נפשם של איטלקים רבים, שכמהו לחופש מהאפיפיורות ומסכסוכי משפחות האצולה. גם הרומאים נהנו מהשינוי, והאפיפיור פיוס ה-9 אף העניק להם חוקה, אך ביטל אותה בעקבות מרד אביב העמים והפך לארכי-שמרן.

במאה ה-19 אוחדה איטליה לממלכה אחת, אך רומא לא נכללה בתוכה. ב-1870 תקפו צבאות איטלקיים את העיר ורומא זכתה לתואר – הבירה.

הקוליסאום ברומא ביום מעונן (צילום: istockphoto)
ההיסטוריה של העיר הנצחית | צילום: istockphoto

מלחמת העולם הראשונה, הפאשיזם של מוסוליני והברית עם הנאצים במלחמת העולם השנייה לא הותירו חותם פיזי עמוק על העיר. למודת קרבות ותהפוכות, חילופי שלטון וגחמות פוליטיות, המשיכה רומא להישען על יסודותיה העתיקים. לקראת שנת ה-2000 החלו עבודות מקיפות של שימור ושיפוץ העיר. כל רחוב שהורם גילה תחתיו טפח מכמעט 3,000 השנים של קיומה. העיר ניקתה מעליה שנים רבות של אבק, והיא עכשיו אחת הבירות המקסימות, התוססות והמרתקות ביותר באירופה.

עוד במדריך:  אסור לפספס ברומא: מה שחובה לראות 
>>למדריך רומא המלא