ליסבון (צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ)
ליסבון | צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ

ליסבון היא סיפור אהבה בחמישה חלקים, לא פחות. כדי להכיר את ליסבון וסביבותיה הקרובות היכרות בסיסית וטובה כדאי קודם כל להתמקד בשלושת אזורי התיירות וההיסטוריה המרכזיים של העיר, ואחר כך בשתי עיירות סמוכות ונהדרות - שהן יעד מעולה לטיול חצי יום או טיול יום מליסבון. לכל אחד מהם שווה להקדיש זמן ותשומת לב בנפרד. מומלץ שלא להחמיץ אף אחד מחמשת האזורים הללו – מובטח לכם שאתם הולכים להתאהב.

האגדה מספרת כי העיר הוקמה על שבע גבעות הידועות בשם שבע הגבעות של ליסבון. בשנת 711 נכבשה העיר על ידי המורים, ואז ב-1147 נכבשה מחדש על ידי מלך פורטוגל הראשון, וב-1260 נהייתה לבירת פורטוגל. כבר במאה ה-12 הייתה בעיר קהילה יהודית ענפה, ולאחר גירוש ספרד ב-1492 הגיעו לעיר עוד עשרות אלפי יהודים שגורשו מספרד. אלפים מהם הוטבלו בכפייה (האנוסים), אך הרדיפה גם אחרי אלו שהוטבלו לא פסקה וב-1506 נרצחו אלפי יהודים במה שנקרא פוגרום ליסבון. כיום ההערכה היא שיש בליסבון קהילה יהודית קטנה שמונה ככל הנראה כמה אלפים.

ליסבון ידעה שתי רעידות אדמה קשות, ב-1531 נהרסה העיר כמעט לחלוטין, וב-1755 פקדה את העיר רעידת אדמה נוספת, קשה ונוראית, שלוותה בשריפות וצונאמי, שבה נהרגו כ-90,000 אנשים וכ-85 אחוזים ממבני העיר נהרסו. לאחר רעידת האדמה נבנתה העיר מחדש על פי תוכניותיו של ראש הממשלה סבשטיאאו דה מלו, הידוע כמרקיז דה פומבל, והיום היא מוקד תיירותי גדול ומושך.

ליסבון (צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ)
ליסבון | צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ

החלק הראשון - ליסבון הקלאסית 

אזורים אלה של ליסבון משופעים באתרים יפים וחשובים. בין הבולטים שבהם ניתן לציין את כיכר רוסיו היפהפייה, שהיא הלב ההיסטורי של ליסבון, את  מנזר דו קרמו, שריד עתיק של ליסבון שלפני רעידת האדמה, ואת מעלית סנטה ז'וסטה, כלי תחבורה וינטאג'י שמקל על אנשים את הטיפוס במדרונות העיר כבר יותר מ-100 שנים, ועוד ועוד אתרים ואטרקציות. הנה כמה אתרים שממש לא תרצו לפספס:

באישה (Baixa)

באישה היא העיר התחתונה והמגונדרת של ליסבון, עם שדרות רחבות, מדרכות מעוצבות, כיכרות יפות ומזרקות צרפתיות. באישה נבנתה לאחר רעידת האדמה הנוראית של שנת 1755 שהחריבה את ליסבון, מה שנתן הזדמנות לבנות את עיר חדשה ומודרנית.

ליסבון (צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ)
באישה. העיר התחתונה והמגונדרת של ליסבון | צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ

באירו אלטו ושיאדו (Chiado, Bairro Alto)

באירו אלטו ושיאדו הם הרובעים הגבוהים, התוססים, הצעירים ומלאי החיים של העיר, עם שפע של ברים, חיי לילה וחנויות. באירו אלטו אמנם קטנה אך יש בה כ-250 ברים, כך שהמבחר עצום ואתם בטוח תמצאו את המקום שאתם אוהבים. כל ערב יושבים האנשים מחוץ לברים ושותים להנאתם ועוברים מבר לבר – ופשוט נהנים מהחיים. חוויה שלא כדאי לפספס.

רובע שיאדו הוא אזור הקניות הכי שווה בעיר והמרכז הכי בוהמי וצבעוני של ליסבון. יש בו חנויות מעצבים, רשתות ועוד. לחובבי הספרים יש פה חנויות ספרים רבות, חלקן נישתיות, וגם אם אתם לא דוברי פורטוגזית כדאי לכם להיכנס וליהנות מהאווירה המיוחדת. בטיול בשיאדו תוכלו למצוא גם בתי קפה רבים שתמיד כיף לעצור בהם למנוחה. חוץ מקניות תוכלו לראות את הבתים הצבעוניים בשכונה, לטייל במדרחובים וליהנות מתצפיות יפהפיות.

ליסבון (צילום: rfranca | shutterstock)
באירו אלטו. הכי כיף לעבור מבר לבר | צילום: rfranca | shutterstock

ליסבון (צילום: Ana del Castillo | shutterstoc;)
שיאדו. אזור הקניות הכי שווה בעיר | צילום: Ana del Castillo | shutterstoc;

מוזיאון גולבנקיאן  (Museu Gulbenkian)

אם אתם חובבי אמנות אל תפסידו ביקור במוזיאון גולבנקיאן, כ-3 ק"מ מכיכר רוסיו, לא רחוק מליסבון הקלאסית. בתוך המוזיאון יש את אחד מאוספי האמנות הטובים בעולם, ואת האוסף של אספן האמנות ואיל הנפט הארמני קלוסט גולבנקיאן שכולל יצירות מגוונת: מהמערב ומהמזרח, אומנות עתיקה ומודרנית.

כיכר המסחר (Praça do Comércio)
כיכר גדולה וחשובה בעיר התחתית של ליסבון, שנבנתה במאה ה-18 כדי להראות את העושר והחוזק של פורטוגל בתקופה ההיא. מסביב לכיכר נמצאים רוב משרדי הממשלה, ובמרכזה פסלו של המלך זו'ז'ה הראשון, כשהוא רכוב על סוס.

ליסבון (צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ)
הכיכר נבנתה כדי להראות את העושר והחוזר של פורטוגל | צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ

החלק השני - ליסבון העתיקה

רובע אלפמה (Alfama)

אלפמה היא הרובע העתיק ביותר של ליסבון, הלב והנשמה של העיר, גבעה שבפסגתה ניצבת טירת סאו ז'ורז, שמסמלת את שחרורה של העיר מהשלטון המורי במאה ה-12, והיא אחד מסמליה הידועים של בירת פורטוגל. זו השכונה היחידה ששרדה את רעידת האדמה הקשה שפקדה את העיר בשנת 1755. הרובע הזה, יחד עם הרובעים גרסה ומורריה, הם ליסבון האינטימית, הפשוטה, עם מבוך של סמטאות קסומות, כביסה צבעונית על חבל, מוזיקת פאדו מסורתית ונקודות תצפית נהדרות. לא להחמיץ.

באלפמה שימו לב, בין היתר, לשתי נקודות התצפית הנפלאות האלה – נקודת התצפית Portas do Sol ונקודת התצפית Santa Luzia. משתיהן רואים נוף פנורמי נהדר של ליסבון ואת סמטאותיה הצרות של שכונת אלפמה שפוגשות את מימיו התכולים של נהר הטז'ו. הכינו את המצלמות.

ליסבון (צילום: pedrosala | shutterstock)
אלפמה. ציורית ויפה | צילום: pedrosala | shutterstock

ליסבון (צילום: trabantos | shutterstock)
תצפית Santa Luzia. אל תפספסו | צילום: trabantos | shutterstock

גרסה (Graça)

גרסה, הסמוכה לאלפמה, היא אחת מהשכונות היפות של ליסבון, עם שפע של אמנות רחוב עדכנית, יצירות גרפיטי צבעוניות ואוכל מקומי. סמטאות יפהפיות ונקודות תצפית מרהיבות, יופי ליסבונאי שאין כמוהו. בגרסה שימו לב לנקודת התצפית Miradouro da Senhora do Monte, מקום נפלא להשקיף ממנו על ליסבון וליהנות מנוף יפהפה – שנראה כאילו צויר על גלויה. סיורי גרפיטי שמתקיימים בגרסה מטיילים בין יצירות חוצות של אמנים בינלאומיים בעלי שם, שהעיר הקדישה להן קירות שלמים, לבין עבודות אחרות, ספונטניות ומאולתרות, שהן יפות לא פחות, של אמנים כישרוניים מזדמנים שמצאו קיר פנוי להביע עליו את עצמם.

מורריה

מורריה היא הרובע שבו התיישבו המורים (ברובם מוסלמים תושבי צפון אפריקה) לאחר הכיבוש הנוצרי של ליסבון בשנת 1147. כיום, מורריה היא סוג של "צ'יינה טאון" ליסבונאי. זוהי אחת מהשכונות הרב תרבותיות ביותר בעיר, שיש בה שילוב של מיעוטים מנפאל, פקסיטן, מוזמביק, סין ועוד. מורריה, כמו אלפמה, קשורה קשר הדוק לפאדו, המוזיקה המסורתית פורטוגל.

ליסבון (צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ)
סוג של "צ'יינה טאון" ליסבונאי | צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ
  

החלק השלישי – רובע בֶּלֶם של ליסבון

רובע בלם של ליסבון ידוע ברחבי העולם כרובע של "עידן התגליות", עם מבנים מרשימים ומיוחדים מעידן התגליות של המאה ה-15 וה-16, תקופה מפוארת בהיסטוריה של פורטוגל. באותו העידן מגלי ארצות אירופאים גילו ארצות ופגשו בעמים שלא היו ידועים להם. ואשקו דה גאמה, הפורטוגלי השני הכי מפורסם בעולם (אחרי רונאלדו!) הוא סמל גדול של אותה התקופה.

בלם היא פיסת האדמה האחרונה של ליסבון לפני האוקיינוס האטלנטי. אחרי בלם מתחיל ים קר וסוער, מלא רוחות וסכנות. מגלי הארצות הפורטוגלים יצאו למסעותיהם מקו החוף של בלם ובאותו קו החוף, לגדות הנהר, חוגגת פורטוגל את הצלחותיהם, עם מבנים מפוארים ומוזיאונים מרתקים שבהם יצירות אמנות שהן גולות כותרת של פורטוגל, חגיגה אמיתית.

ליסבון (צילום: DreamArchitect | shutterstock)
רובע בלם | צילום: DreamArchitect | shutterstock

בלם ידועה גם בזכות מאפה הפשטל דה בלם, הקרם דה-לה קרם של הקינוחים הפורטוגליים. במאפייה המפורסמת שבה הומצא המעדן הזה התורים בדרך כלל, ארוכים מאד. סיור מודרך בבלם יכול לפתור את העניין. במאפייה יש קופה מיוחדת למדריכים, ללא צורך לעמוד בתור הארוך.

מנזר ז'רונימוש (Mosteuiro Dos Jeronimos)

מנזר ז'רונימוש ממחיש את עושרה וכוחה של פורטוגל בתקופת "עידן התגליות". הוא הוקם לכבוד הצלחת המסע של וַאשְקוּ דָה גַאמָה להודו. דיירי המנזר היו נזירים שתפקידם הרוחני היה לתמוך בימאים ולהתפלל עבורם. סגנונו האדריכלי של המנזר נפלא והוא ידוע במוטיבים הימיים המשולבים בו, לפי מסורת האדריכלות המנואלית, המפארת את הצלחותיהם של ימאי של פורטוגל בעידן התגליות.

מגדל בלם (Torre de Belém)

בדומה למנזר ז'רונימוש, גם מגדל בלם הוא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו וסמל פורטוגלי לאומי. המגדל הניצב על גדת נהר הטז'ו ברובע בלם נבנה בראשית המאה ה-16 כשער כניסה ימי  לעיר, וכחלק מהגנה על גדות הנהר. גובהו כ-35 מטר והוא מעוטר ביצורים ימיים המגולפים באבן. ניתן לבקר במגדל ולהשקיף ממנו על האוקיינוס, אם כי בדרך כלל התורים ארוכים.

ליסבון (צילום: LianeM | shutterstock)
מגדל בלם. סמל פורטוגלי לאומי | צילום: LianeM | shutterstock

הגן הבוטני אז'ודה (נמצא ברובע אז'ודה, בסמוך לרובע בלם)

גן יפהפה שממש לא כדאי לפספס. הגן הוקם ב-1768 על ידי בוטנאי איטלקי, והוא הוזמן במיוחד על ידי המלך כדי ללמד בוטניקה את הנסיכים. תוכלו למצוא בו סלעים מגולפים, צמחי ים ובריכות יפהפיות. הקישוטים במקום הם מתקופת הבארוק, והוא מלא בשטחים ירוקים ומרגיעים. אחד המקומות המיוחדים במקום הוא הגן הריחני שמיועד לאנשים עם לקויות ראייה ועיוורים, ויש בו צמחים ארומטיים שאפשר לזהותם על ידי הריח שלהם. חוויה מיוחדת.

ליסבון (צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ)
גנים יפהפיים ומיוחדים | צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ

החלק הרביעי – סינטרה

סינטרה היא עיירה קסומה בין גבעות עצי אורן, משובצת בארמונות, אחוזות וטירה עתיקה. בטיול של יום בסינטרה מומלץ להתמקד בשני ארמונות נפלאים: קינטה דה רגלירה וארמון פנה, ובנוסף בסמטאות העתיקה של העיירה.

בקינטה דה רגלירה הארכיטקטורה עשירה ומגוונת. היא כוללת מבנים מסתוריים שכוללים סמלים שקשורים למגוון של תחומים וארגונים מיסטיים סודיים. בקינטה דה רגלירה שימו לב אל "באר החניכה" ואל המדרגות הלולייניות שלה. זו אחת מהזדמנויות הצילום המפורסמות ביותר בפורטוגל כולה.

ארמון פנה, יהלום ידוע נוסף של סינטרה, משלב שפע של סגנונות אקזוטיים. זהו ארמון רומנטי, צבעוני ומיוחד הניצב על ראש גבעה נישאה וסלעית, מעל העיירה של סינטרה.

בשל קרבתה לליסבון, סינטרה היא יעד נהדר לטיול יום ממנה. סעו מליסבון לסינטרה בבוקר וחזרו מסינטרה לליסבון לקראת ערב. בשל עומסי תנועה וחוסר בחנייה לא מומלץ להגיע לסינטרה ברכב, אלא ברכבת מליסבון. התורים לרכישת הכרטיסים לארמונות עלולים להיות ארוכים מאד. ישנם סיורים מודרכים לסינטרה שנקודת המפגש שלהם היא בתחנת הרכבת בליסבון ושבהם המדריכים מטפלים ברכישת הכרטיסים ביעילות. המטיילים נוסעים יחד ברכבת לסינטרה (כ-40 דקות נסיעה) ומטיילים שם ברגל יחד עם המדריכים.

ליסבון (צילום: Balate Dorin | shutterstock)
סינטרה. כמו לטייל בתוך ציור | צילום: Balate Dorin | shutterstock

החלק החמישי – קשקאיש ו"פי הגיהנום"

קשקאיש היא אחת העיירות הידועות בפורטוגל, שילוב מיוחד של כפר דייגים פשוט עם עיירת ריביירה נוצצת. קשקאיש נמצאת מרחק נסיעה רכבת קצרה, כ-35 דקות מלב ליסבון. היא יעד אידיאלי לטיול יום או חצי יום מליסבון. קשקאיש, היהלום של הריביירה הפורטוגלית, נמצאת באזור טבעי נפלא, בקצה שפך נהר הטז'ו, למרגלות סינטרה ולחופי האוקיינוס האטלנטי. יש לה חופים נפלאים, סמטאות ציוריות, מצודה ענקית, סירות דייגים, אחוזות מפוארות, סלעים משונים, אמנות ואדריכלות מרשימה, מגדלור ציורי ועוד ועוד, כולל עוגיות מסורתיות טעימות, גלידה מעולה ושפע כחול ותכלת של האוקיינוס הגדול. במאה ה-19, כשקשקאיש הייתה עוד כפר דייגים פשוט, מלך פורטוגל לואיש הראשון טבל בחופי הזהב שלה. הוא גילה את הכפר והתאהב בו. מאז המריאה קשקאיש להיות המקום הידוע והיוקרתי שהיא כיום.

ליסבון (צילום: Stefano_Valeri | shutterstock)
קשקאיש. הקסם הזה נמצא 35 דקות נסיעה מליסבון | צילום: Stefano_Valeri | shutterstock

בקשקאיש שימו לב אל "פי הגיהנום", סמל מפורסם ויפהפה של המקום. מדובר באתר עם סלעים מיוחדים לחוף האוקיינוס, ששמו נובע מהגלים המפחידים שמכים על הסלעים בעוצמה ומעלים קצף גלים רב. תהליכים טבעיים יצרו בסלעים חללים ומערות רבות רושם.

_OBJ

בין חופיה הנפלאים של קשקאיש, שימו לב במיוחד אל "חוף המלכה" (Praia da Rainha). החוף הקטנטן והשליו הזה, בין צוקים בלב העיירה, היה חוף הים הפרטי והמשובח של המלכה עמליה. היא הייתה רוחצת כאן כשהמשפחה המלכותית נפשה בקשקאיש.

חשוב לדעת

המטבע המקומי: המטבע המקומי בפורטוגל הוא אירו.

עונות לטייל: בפורטוגל וליסבון אפשר לטייל בכל השנה, אך החודשים האידיאליים הם מאי עד אוקטובר, שבהם מזג האוויר נוח מאוד.

טיסות: יש מבחר טיסות ישירות לליסבון. אורך הטיסה הוא כ- 5 שעות.  

תחבורה בעיר: בליסבון יש מטרו, מוניות, אוטובוסים, חשמליות ואפילו מעליות שמקלות על הטיפוס במדרונות התלולים של העיר. ברוב המקרים הכי נוח להשתמש באובר, כך שמומלץ מאד להתקין את האפליקציה לפני טיול לליסבון. יש גם מטרו נוח שמתאים לנסיעה לכמה מהיעדים הפופולריים בעיר, כולל קניון קולומבו. דרך פופולרית נוספת שתיירים אוהבים להתנייד בה בליסבון היא באמצעות טראמים צהובים ומסורתיים המטפסים בין הסימטאות העתיקות של ליסבון ומהווים כשלעצמם אטרקציה תיירותית. הטיפוסי מבין הטראמים הוא טראם 28 המפורסם, אחד מסמליה של ליסבון. עם זאת, הטראמים בדרך כלל צפופים מאוד ואז הנסיעה בהם, ללא מקום ישיבה, אינה מומלצת, וכדאי גם להיזהר מכייסים.

עזר בהכנת הכתבה:  המדריך אריק זרה מאתר "כוכב ליסבון" מנהל קבוצת הפייסבוק "פורטוגל למטיילים – לשאול, לטייל, לשתף"