מה לא אמרו עליה? שהיא עיר האורות, העיר הרומנטית ביותר, בירה סוערת ואינטלקטואלית. לפריז יש סקס אפיל וגאווה, כל מגדל, שער וגבינה בה מסמלים את החושניות הצרפתית והתייר המגיע אליה לא יכול שלא להיסחף באווירה הסוערת. אז מה עושים בפריז? קבלו רשימת אטרקציות בפריז עם כל מה שחייבים לראות. 

מחפשים טיסה זולה לפריז? היכנסו ל-smartair

עשרים הרבעים (Arrondissements) של פריז מסודרים בצורת שבלול, כשהרובע הראשון ממוקם במרכז העיר והשאר מתפשטים ממנו כספירלה. מבין ה-20 יש מעניינים יותר ופחות. מלבד הרבעים, העיר מחולקת גם לשתי הגדות, הימנית והשמאלית, של נהר הסן. 

המטרו של פריז נהדר ויעיל. אין מקום שתרצו לבקר שאין לידו תחנה. הצטיידו בכרטיס המתאים (לשבוע, ליום וכו') ובמפת העיר - וצאו לדרך. לפניכם רשימה ארוכה-ארוכה של המקומות, האתרים, הרחובות והחוויות שכדאי לכם לעבור דרכם בשהות שלכם בעיר.

תחנת רכבת תחתית בפריז (צילום: Cate Gillon, GettyImages IL)
תחנת מטרו בפריז. גם זו יכולה להיות חוויה | צילום: Cate Gillon, GettyImages IL

דלגו ישירות ל-
>> אתרים חשובים בפריז
>> ארמונות בפריז
>> כנסיות בפריז
>> נקודות עניין ואווירה בעיר
>> פעילויות מומלצות
>> אמנות, גלריות ומוזיאונים בפריז
>> פארקים וגנים בפריז

אתרים חשובים

מגדל אייפל Tour Eiffel
מגדל אייפל, שהיה גולת הכותרת של היריד של 1899, התקבל בחמיצות על ידי הפריזאים. זה לא כל כך מפתיע, ונדמה שהמנהג להחמיץ פנים נוכח כל מבנה חדש בעירם הוא אחד מסלעי היסוד של תושבי העיר. הוא אמור היה להיהרס ב-1909, אבל היות שהיה שימושי עבור אנטנות רדיו – נשאר עומד על כנו. מאז שנת 2000 הוא מציג כל ערב, למשך 5 דקות בתחילת כל שעה עגולה (עד 2:00 בלילה) תצוגת אורות יפהפייה. אפשר לעלות במדרגותיו עד הקומה השלישית ולהביט בעבודת הברזל המרשימה. הקומה הראשונה רוצפה בשנים האחרונות בזכוכית וזו חוויה נחמדה, ואם יש לכם פחד גבהים או סתם סנוביזם למקומות מתוירים - תוכלו לשבת ממול, ברחבה של גני טרוקדרו, ולהסתכל איך מאות התיירים מנסים ללכוד את עצמם בסלפי עם המגדל הכי מפורסם בעולם.
מטרו: Bir-Hakeim

איך לטייל בחו"ל כמו מקומי (צילום: AP, חדשות)
האייפל | צילום: AP, חדשות

כיכר הבסטיליה Place de la Bastille
כבר שמענו על כמה וכמה אנשים שהגיעו לכיכר והתאכזבו (שלא לומר התמרמרו קשות) על היעדרו של בית הסוהר המפורסם. ובכן, כדי למנוע אי הבנות – הכיכר הגדולה נסללה על מה שהיה פעם בית הסוהר הגדול של העיר, שנחרב בידי ההמונים ב-14 ביולי 1789. בכיכר עצמה עומד עמוד יולי המפורסם וכן נחנך בה בית האופרה המפורסם, אופרה בסטיליה, ב-1989. הבניין מרשים מאוד והכי כדאי לקנות כרטיס לאיזו הפקה שלא תהיה, ליהנות ממנה ומהמבנה (כרטיסים מוזלים נמכרים במקום בשעות שלפני ההופעות).
מטרו: Bastille

בית הקברות פר לאשז Père Lachaise
בית הקברות המפורסם ביותר בעיר, ואולי אף בעולם כולו. בין הקברים כאן תמצאו את המצבה של אוסקר וויילד מכוסה בנשיקות, את קבר המשפחה של אדית פיאף ואדמונד דה רוטשילד כמו גם את קבריהם של שופן, מולייר, בלזאק, פרוסט ולה-פונטיין, גרטרוד שטיין, איב מונטן, סימון סיניורה, וכמובן, ג'ים מוריסון, שקברו (הריק, אגב) עדיין מושך אליו נערים ונערות לבושי שחורים. טיפ: מומלץ לצלם את המפה בכניסה לבית הקברות וכך לנווט בין המצבות.
מטרו: Gambetta, Philippe-Auguste, Pere-Lachaise

כיכר קונקורד Place de La Concorde
כיכר קונקורד, התוחמת את גני טוולירי, היא אחת היפות בעיר. מלבד מלון קריון המפורסם והשגרירות האמריקנית, עומד בה גם האובליסק התאום של זה הניצב לפני המקדש בלוקסור – מונומנט אדיר בן למעלה מ-3,000 שנים.

כיכר קונקורד (צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images)
כיכר קונקורד | צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images

המגדל של מונפרנס Tour Montparnasse
המגדל של מונפרנס, המואר בלילה בצורה יפהפייה, הוא בית משרדים ומרכז קניות קטן, הכולל גם סניף של גלרי לפייט. אך לא זה העניין כאן, אלא מרפסת התצפית שלו, בגובה 206 מטרים, ממנה נשקף נוף נהדר של העיר.
Rue de l'Arrivee
מטרו: Montparnasse Bienvenuee

סורבון Sorbonne
השם שהפך לשם כולל לאוניברסיטה של פריז הוא למעשה שמו של קולג' אחד שלה. הקולג' נוסד במאה ה-13 ומאותו רגע הפיח רוח של מרד בחיים האקדמיים והתיאולוגיים של העיר, כולל במהלך מהומות הסטודנטים של 1968. כיום ניתן לבקר בחצר הפנימית של הקולג', ובארבעה בדצמבר ובימים של תערוכות מיוחדות אפשר להיכנס גם לקפלה, שם קבור הקרדינל רישלייה, שנוא נפשם של שלושת המוסקטרים.
47 Rue des Écoles
מטרו: St. Michel, Maubert Mutualité

אוניברסיטה בפריז
הסורבון

פנתיאון Panthéon
מה שהחל ככנסייה חדשה הפך בעקבות המהפכה הצרפתית לאחוזת קבר לגדולי האומה הצרפתית. בין עשרות הגברים הקבורים כאן תמצאו את וולטר, אלכסנדר דיומא, הנרי רוסו אמיל זולא וויקטור הוגו ואת המדענית מארי קירי. לא רחוק משם, כיכר קונטרסקרפה היא מקום נעים למנוחת צהריים קלה, או לכוס יין בערב.
Place du Panthéon
מטרו: Cardinal Lemoine, Luxembourg

יד זיכרון למרטירים היהודים Mémorial du Martyr Juif Inconnu
חלק מרובע המארה היה בעבר הרובע היהודי, ועדיין יש כאן שלל מזכרות ואנדרטאות (כולל מסעדות ומעדניות כשרות) מהעבר היהודי העשיר של השכונה. יד הזיכרון ל"מרטירים היהודים", שבמרכז לתיעוד יהודי, היא אחת מהן. במרכז עצמו יש ארכיון, ספרייה ותצוגות מתחלפות.
17 rue Geoffroy-l'Asnier
מטרו: Pont Marie

בית האופרה Opéra Garnier
בית האופרה המפואר בעולם בעל הבמה הגדולה בעולם. היכל הקיטש הזה הושווה על ידי המלחין דביוסי לבית מרחץ טורקי. כן, מדובר בהגזמה ארכיטקטונית, אבל כמה שהיא נהדרת. תמורת תשלום סמלי תוכלו להיכנס לפואייה ולשוטט בגרמי המדרגות של ביתו של הפנטום.
Place de l'Opera
מטרו:
Opera

המכון הצרפתי Institut de France
אחד מסימני ההיכר של הגדה השמאלית היא החזית העטויה כיפה של המכון הצרפתי – המוסד התרבותי החשוב והרם ביותר בצרפת. הוא מורכב מחמש אקדמיות, שבהן זו האחראית על טוהר השפה. חבריה מכונים "בני האלמוות". בכל עת מכהנים בה 40 חברים בלבד, ולהימנות עמם נחשב לכבוד הגדול ביותר שצרפת נותנת לאנשי רוח. מרחק מועט משם שוכן בית הספר הגבוה לאמנויות היפות, שגניו פתוחים לציבור.
Place de l'Institut
מטרו: Pont Neuf

הוטל דה סולי Hôtel de Sully
אחת הדוגמאות הנהדרות לאדריכלות מתקופת הבארוק הוא הארמון הזה, האופייני כל כך למארה. היום ממוקם בו המשרד המרכזי של האגודה הלאומית למונומנטים היסטוריים, וכן יש כאן חנות ספרים נהדרת המוקדשת לפריז.
62 rue St-Antoine
מטרו: St-Paul

פאלאס רויאל Palais Royal
ארמון מלכותי שנבנה במאה ה-16, הפך לשכונת מגורים תוססת והדוניסטית במאה ה-18, נשרף והוקם מחדש. כיום יש בו משרדי ממשלה ואכסדרת חנויות, והגן שבלבו הוא אחד השלווים והנעימים בעיר.
מטרו: Palais-Royal

כיכר וסגס Place des Vosges
הכיכר המונומנטלית הראשונה של פריז, שנבנתה במצוות לואי ה-4. אפשר לשבת על הדשא וליהנות מהמראה הקלאסי-רנסנסי שלה, ואפשר גם לתאם ביקור באחד מהארמונות שמהם מורכבות פאותיה. בבית מספר 6 בכיכר, בית ויקטור הוגו, מוזיאון מעניין בפני עצמו.
מטרו: Chemin Vert, St-Paul

הקונסיירז'רי Conciergerie
חובבי המהפכה ומעריצי מארי אנטואנט ישמחו לבקר בקונסיירז'רי, אגף שהיה שייך לארמון המלוכה באיל-דה-לה-סיטה שבו בילו את ימיהם האחרונים אלה שעמדו להפקיד את ראשם לחסדי הגיליוטינה. אפשר לסייר בחצר הטיולים העגומה, לבקר בתאה של המלכה ובחדר המשמר הגותי. ושום מילה על עוגות, כן?
1 quai de l'Horloge
מטרו: Cite

נקודות אווירה ועניין

שאנז אליזה Champs-Élysées
שדרות השאנז אליזה נמתחות למלוא הדרן בין כיכר קונקורד לשער הניצחון, בקו ישר ומרשים. חנויות יוקרה משובצות לאורכן, והרבה מסעדות תיירים בינוניות. שווה להשקיף משער הניצחון לעבר הלובר ולרדת במורדן.

גשר פונט דס אר Ponts des Arts
גשר רומנטי החוצה את נהר הסן ומיועד להולכי רגל, ועליו תמצאו ציירים וצלמים לרוב. זוגות רבים המעוניינים להנציח את אהבתם מחברים לגשר מנעולים המעוטרים בראשי התיבות שלהם, ומשליכים את המפתחות לנהר.

גשר בפריז
גשר הלבבות המאוחדים

הספרייה הלאומית של צרפת Bibliothèque Nationale Richelieu
רוב הספרים הועברו מכאן לספריית פרנסואה מיטראן, אבל עדיין יש כאן אוצר בלום של כתבי יד, תחריטים ומטבעות. הסיבה העיקרית להגיע לכאן היא שהחלל היפה הפך לאתר של תערוכות צילום מצוינות של עבודות מאוסף הספרייה. לא רחוק מהמבנה ממוקמות הבורסות של פריז, מה שמבטיח שבשעות העומס תוכלו לצפות בפרוסת חיים אותנטית של העיר.
58 rue de Richelieu
מטרו: Bourse

כיכר שאטלה Place du Châtelet
כיכר גדולה ורוחשת פעילות. שני התיאטראות: התיאטרון המוזיקלי של פריז ותיאטרון דה וויל, מביאים למקום קהל מתוחכם יותר מזה שהסתובב כאן במאה ה-18 – פושטי עורות, קצבים, פושעים וזונות.

כיכר ונדום Place Vendôme
אחת הכיכרות היוקרתיות ביותר בעיר. חזיתות הארמונות הקטנים שלה אחידות, פסל נפוליאון מתנשא במרכזה ואף בית קפה לא מפריע את מנוחת הדיירים, שבהם אורחיו של מלון הריץ ובני אצולה (למשל הסולטן של ברוניי) שרכשו כאן בתים. אפשר להיכנס (בלבוש הולם) לדרינק בבר של הריץ כדי לטעום מעט מהיוקרה הזו.

כיכר איגור סטרווינקי Place Igor Stravinsky
כיכר מלאה בתי קפה שבלבה מזרקה. כבר שנים שהמזרקה הצבעונית על שלל דמויותיה מושכת אליה ילדים – מקומיים ובני תיירים כאחד. מקום טוב לעצירה אחרי ביקור במרכז פומפידו.
מטרו: Rambuteau

חצר סנט אנדרה Cour du Commerce St-André
רחוב מקושת ומרוצף חלוקי נחל, שבין בתיו הרומנטיים המציא הד"ר גיליוטין את מכשיר ההוצאה להורג ההמוני שלו. באותו רחוב תמצאו גם את קפה לה פרוקופ, הוותיק ביותר בעיר, שבין כתליו שתו לשוכרה דני דידרו, מולייר, רסין, אוסקר וויילד, וולטר ועוד.
בין boulvard St-Germain ל-rue St-Andre-des-Art
מטרו:
Odeon.

הקטקומבות Catacombes
זו אינה תחנת חובה, בטח לא לביקור הראשון בעיר, אבל הגותים שביניכם יאהבו את המסע המפותל ומלא המדרגות במסדרונות האלה, שמכל עבריהם יביטו אליכם גולגולות מסודרות בשורה (או בצורת לב), עצמות ירכיים, חוליות ושאר חלקי שלד שנאספו מבתי עלמין מתפוררים ברחבי העיר.
Catacombs, 1 pl. Denfert-Rochereau
מטרו: Denfert-Rochereau

קטקומבות (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
הקטקומבות של פריז | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

פעילויות מומלצות

להצטרף לסיור בחינם
תאגיד SANDEMANs NEW Europe Tours מציע סיורים חינמיים מנקודת מבט היסטורית - אך אל חשש, לא מדובר במטח של נתונים, עובדות ושמות שינפחו לכם את הראש, אלא בחוויה קלילה, נעימה ומעשירה. בסוף הסיור משלמים כמה שרוצים.

לטייל לאורך קנל סן-מרטן Canal Saint-Martin
התעלה מתחילה בכיכר הבסטיליה, ונגמרת ליד כיכר סטלינגרד. האזור החמוד ביותר שלה מתחיל בהצטלבות עם רחוב פובורג דו טמפל וכדאי להתחיל את הטיול שם, לעלות לאורך גדה אחת ולרדת לאורך השנייה. בדרך תגלו שפע של מסעדות אתניות, ברים חמודים, חנויות אופנה לא יקרות והמון צעירים. ניתן לשוט על הסיין, מדובר באטרקציה גוזלת זמן, אך מעניינת ומבדרת.
מטרו: Republique

לשוטט במטרו ולהקשיב לנגנים
גם כאן, כמו בלונדון, צריך לעבור אודישנים כדי לקבל אישור להיות נגן מטרו. אז אם אתם לא קלסטרופובים, הקדישו קצת זמן לאמנים האלה – זמרי אופרה, נגני אקורדיון, ג'אזיסטים מחוננים ועוד.

לשכור אופניים ליום
עם כל הכבוד והאהבה לתל-אופן, Velib, האופניים להשכרה של פריז, הרבה יותר מוצלחים, כיוון שקל יותר להוציא ולהחזיר את האופניים לתחנה ויש המון תחנות בכל מקום. אפשר לרכוש בכל תחנה מנוי לשבוע, וכמובן שיש גם אפליקציה שמראה את התחנות וכמות האופניים. פריז היא עיר יחסית שטוחה, כך שלא מזיעים מי יודע מה - חוץ מהעלייה לכיוון מונמרטר, לשם עדיף להגיע במטרו או במונית. בחזרה, לעומת זאת, קחו אופנים ותעופו בירידות. המסלול מכיכר הבסטיליה לגני לוקסמבורג הוא אחד הנעימים והמישוריים שבמסלולי העיר.

לשוטט ברובע ההיפסטרים החדש - הרובע ה-11
הרובע ה-11 משתרע בין צפון המארה לתעלת סן מרטין, ובחודשים האחרונים נפתחים שם כל עשר דקות מסעדה חדשה, בר, בולנג'רי משודרג ומה לא. זה ה-מקום לשבת ולאכול סנדוויץ' שקנית איפשהו. Rue de vinaigries הוא הלוהט שבכל הרחובות, במיוחד בקטע שבין התעלה ל-rue Lucian sampaix. כדי להגיע מהתעלה יש לרדת בגרם מדרגות חמוד ואז לבחור בין בולנג'רי פינתי לוהט, מאפית קאפקייק, מסעדה איטלקית עם מלצרים חתיכים או קפה טבעוני.

לעשות טיול יום לג'יוורני giverny
כפר קטן, מרחק 78 קילומטרים מפריז, שבו התגורר קלוד מונה עם משפחתו. ביתו של מונה שופץ ונפתח לציבור, והקסם בביקור טמון בייחוד בשני הגנים המחוברים אל הבית, שבאחד מהם שוכנת בריכת הנימפאות המפורסמת שמונה צייר שוב ושוב ושוב. באותו כפר פעלו גם כמה ציירים אימפרסיוניסטים אמריקנים, והמוזיאון המוקדש להם מעניין גם הוא. אפשר להגיע ברכב שכור או ברכבת לרואן היוצאת מתחנת גר סן-לזאר, ולרדת בתחנת ורנון.

אין תמונה
הגן הבוטני ג'ברני

כנסיות

קתדרלת נוטרדאם Notre Dame
המבנה, שבנייתו החלה במאה ה-12, הוזנח מאוד עם השנים ואף ניזוק במזיד בימי המהפכה הצרפתית. רק במאה ה-19, בעידודו של ויקטור הוגו (מחבר הגיבן מנוטרדם), נזכרו הפריזאים בפנינה הארכיטקטונית שלהם והחלו לשפץ אותה. על השיפוץ היה אחראי יוג'ין ויולט לה-דוק, שעבודתו הנמרצת זכתה גם לביקורות גנאי, אך הוא האחראי לגרגווילים המאיימים המעטרים את המרזבים. כדאי להגיע בשעות הבוקר, אז האור מציף את הקתדרלה דרך חלונות הוויטראז' הנהדרים, ולטפס למגדל הפעמון. אולי לא תפגשו את קואזימודו הגיבן, אבל תזכו לתצפית נהדרת על העיר.
Pl. du Parvis
מטרו: Cité

סנט שאפל Sainte Chapelle
אמנם חלונות הוויטראז' של הנוטרדם מרשימים מאוד, אבל סנט שאפל היא כנראה אולם התצוגה המרשים ביותר שיש לאמנות זו בצרפת. המבנה הוקם כדי לשמש משכן לכתר הקוצים של ישו, שאותו קנה המלך לואי ה-9 מקיסר ביזנטיון עבור סכום הגדול פי 3 מהסכום שעלתה הבנייה עצמה, זאת למרות שכבר אז הוטלה אמינותו של הכתר בספק, והוא מעולם לא הוכר כשריד רשמי על ידי הכנסייה. גולת הכותרת של הקפלה היא קפלת המלך, או הקפלה העליונה. כאן מחליפים חלונות ויטראז' בגובה 15 מטרים את הקירות. האור הזורם פנימה צבוע באדום, כחול וזהב עמוק, והאווירה כולה היא של קסם גותי. קונצרטים נערכים כאן על בסיס קבוע.
4 bd. du Palais, Paris
מטרו: Cité, St. Michel

הכנסייה של סן ז'רמן Église St. Germain des Prés
הכנסייה הגדולה של סן ז'רמן (העתיקה בפריז) היא מקום מנוחתו של רנה דקרט, אבי הפילוסופיה המודרנית ומי שטבע את המשפט – אני חושב משמע אני קיים. ההיסטוריה שלה רצופה מהפכים, ובשל חשיבותה היא הותקפה לא מעט פעמים. ב-1794 היא נחרבה כמעט כליל, בגלל התפוצצות 15 טונות של אבק שריפה שאוחסנו בה. כמו בעניין הנוטרדם, גם כאן היה לויקטור הוגו תפקיד חשוב בשיפוצה. בגני המנזר היפים יש פסל ברונזה של פיקאסו. כדאי לבדוק את ההופעות שנערכות כאן מדי פעם.
Place St-Germain-des-Prés
מטרו: St-Germain-des-Prés

בזיליקת הלב הקדוש Sacré Coeur
בזיליקת הלב הקדוש נבנתה בסוף המאה ה-19, כאות לעולם שצרפת שבה לאיתנה ולערכיה הטובים. היא נחנכה רק אחרי מלחמת העולם הראשונה. היא נראית מעט ביזנטית, מעט מוסלמית ומעט רומנסקית. ממרפסת כיפתה יש נוף נהדר של העיר. האזור שסביבה מלא תיירים, נגני רחוב, מוכרי שטויות, ציירי פורטרטים וכייסים, אבל הוא גם מלא קסם במיוחד.
Place du Parvis-du-Sacre-Coeur
מטרו: Anvers

כיכר מדלן Église de la Madeleine
כיכר מדלן מלאה בהפתעות. למשל, היכל הקודש של הגורמה, פושון, או הדוכן המרכזי לקניית כרטיסים מוזלים לכל ההופעות בעיר. אבל האתר החשוב ביותר כאן הוא כנסיית מדלן. הכנסיה הענקית, הבנויה כמקדש יווני, נבנתה בימים של מהפכות רבות, ולכן כמעט והפכה לתחנת רכבת כשבנייתה הסתיימה. בסופו של דבר היא חזרה לייעודה המקורי. החלל הקודר, פרסקו יום הדין על התקרה והאור הקלוש ירעידו את נפשכם, עד שתהיו מוכרחים לקפוץ שוב לפושון ולהתנחם באיזה פרי-ברסט אלוהי.
Place de la Madeleine
מטרו: Madeleine

כנסיית סן סברין St-Séverin
כנסייה יפהפייה שמגדלה חולש על נוף הרחובות הצרים שסביבה. כיכר ויוויאני הסמוכה מציעה תצפית יפה על הנוטרדם.
Rue des Pretres-St-Severin
מטרו:
St-Michel

כנסיית סנט אנטיין דה מון St-Étienne-du-Mont
כנסייה הבנויה בעירוב של הסגנון הגותי, הרנסאנסי והבארוקי המוקדם. הכנסייה היא מקום קברה של הקדושה הפטרונית של פריז, ז'נבייב. המסך המגולף המרשים וכן העוגב הם מהעתיקים בעיר. תחנה קטנה ומקסימה.
Place Ste. Geneviève
מטרו:
Cardinal Lemoine

כנסיית סן ז'רמן לוסרווה St-Germain l'Auxerrois
מרפסת גותית מפוארת ומוגזמת היא השריד הבודד שנשאר מהעיצוב המקורי של הכנסייה, שהייתה הכנסייה הפרטית של משפחת המלוכה. ואנקדוטה לחובבי ההיסטוריה – המלכה מרי לבית מדיצ'י ציוותה לצלצל בפעמוני כנסייה זו כדי לבשר על תחילת הטבח בהוגנוטים בליל ברתולומיאו הקדוש. כמה דתי מצדה.
מטרו:
Louvre-Rivoli

כנסיית אקספיאטואר Chapelle Expiatoire
קפלה צנועה שהיא מקום קבורתם של לואי ה-16 ומארי אנטואנט. אחרי שראשם נערף והם נקברו בקבר המוני, נאמן מלוכה סימן את מקום קבורתם ומאוחר יותר גופותיהם הועברו לכאן. לעומת חייהם הראוותניים, הקפלה פשוטה, קודרת ומלאת דתיות.
29 rue Pasquier
מטרו: St-Augustin

כנסיית סן פייר דה מונמארט St-Pierre de Montmartre
כנסייה עתיקה מתחת לסקרה-קר. הכנסייה, שנבנתה במאה ה-12, לא איבדה את הפופולריות שלה בקרב מאמיני השכונה גם לאחר בניית עוגת הקצפת שעל הגבעה.
Place du Tertre
מטרו: Anvers

כנסית סולפיס St. Sulpice
האזור החביב המקיף את כנסית סולפיס טומן בחובו כמה הפתעות. הכנסייה עצמה היא חמורת סבר למדי, אך יש בה ציורים נהדרים של יוז'ין דלקרואה בקפלת אגנס הקדושה. בכיכר שלפניה עומדת מזרקת ארבעת הבישופים המונומנטלית, בקפה דה לה מרי אולי תחושו ברוחו של אלבר קאמי והרחובות מסביב מלאים חנויות נהדרות, המשתרעות עד הבון מארש והמארש סן ז'רמן – שני שווקים נחמדים.
כתובת: Place St-Sulpice
מטרו: St-Sulpice

פארקים וגנים

גני טווילרי Jardin des Tuileries
גני טווילרי הסמוכים ללובר מתחילים בצורה מסודרת ומאוד צרפתית, והופכים "פראיים" ומיוערים יותר ככל שהם מתקרבים לפלאס דה לה קונקורד. למרות המרכזיות שלהם, אפשר למצוא בהם גם שקט ושלווה, בייחוד בגן הפסלים ליד המוזיאון. באביב ובקיץ יש כאן הרבה פעילות – שיט סירות מפרש קטנות בבריכה, רכיבה על סוסי פוני ואפילו יריד מקסים כמו בסרטים.
מטרו: Tuileries

גני טילרי פריז (צילום: האתר הרשמי)
גני טילרי | צילום: האתר הרשמי

גני לוקסמבורג Palais et Jardins du Luxemburg
מרי דה מדיצ'י, אשתו של המלך הנרי הרביעי, ציוותה על בניית הארמון והגנים, כדי שאלה יזכירו לה את ארמון הפיטי ואת גני בובולי המקיפים אותו בפירנצה שבה גדלה. היא חיה בארמון רק חמש שנים, אך מאז נהנים מהגנים הנהדרים פריזאים רבים (הארמון הפך לבית מושבו של הסנאט ולבית המגורים של נשיאו). הגנים הם מקום אידאלי לשיטוט או לפיקניק רומנטי, וילדים ייהנו מהם מאוד – יש בהם אזור שלם המוקדש למתקני שעשועים, סוסי פוני והנאות אחרות. אם יש זמן, כדאי להגיע עם ספר ולנוח במרחבי הגן. מומלץ לבדוק את התערוכות המתחלפות על הגדרות. כניסה ראשית מ-rue de Vaugirard.
מטרו: Odeon, Luxembourg

גן לוקסמבורג בפריז
גני לוקסמבורג. וזה לא פוטושופ

ז'רדין דה פלנט Jardin des Plantes
קומפלקס ענקי שבתוכו גנים בוטניים, חממות, מוזיאון מאובנים ומינרלים, גן חיות עתיק ועוד. סיור בגנים האלפיניים יכול להיות חוויה ממש מרתקת, וטיול בין ערוגות הפרחים המפוארות הוא נעים במיוחד. האטרקציה המרכזית, בייחוד עבור ילדים, היא גלריית האבולוציה. אולם רחב ידיים המציג מינים רבים של בעלי חיים, מדגים ועד יונקים (מפוחלצים או מלאכותיים כולם), צועדים לעבר מוקד לא ידוע – מעין תיבת נוח מודרנית. גן החיות המקסים הוא אחד העתיקים באירופה. הוא קטן, בעלי החיים בו מוחזקים בתנאים מאוד לא מודרניים, ולמרות הארכיטקטורה המעניינת שלו, ניתן לוותר עליו במידה ומגיעים לטיול קצר.
36 rue Geoffroy St. Hilaire
מטרו:
Place Monge

פארק אנדרה סיטרואן Parc André Citroën
פארק מקסים על מה שהיה פעם מפעל של סיטרואן. חוץ מגנים יפניים ומזרקה משוכללת, יוצאות מכאן גם טיסות בכדור פורח, שאמנם מחובר בכבלים לאדמה אבל עדיין מעניק חוויית טיסה ותצפית נהדרת.
rue St-Charles על rue de la Montagne de l'Esperou
מטרו: Javel

פארק ד'אקלימטסיון Jardin d`acclimatation
פארק רחב ידיים ומלא פעילויות לילדים, הנמצא ביער בולון במערב העיר. קרוסלות לילדים במחיר מופקע, גן חיות, סירות, מראות מעוותות, גולף, תיאטרון בובות, רכבת קטנה שמסיעה את הילדים לטיול קצר ביער – ובעיקר המון המון מקום שכיף לשוטט בו. בשביל פעוטות שזה עתה למדו ללכת מדובר בגן עדן של ממש.
מטרו:

יער בולון  (צילום: istockphoto)
פארק יער בולון | צילום: istockphoto
sablons

ארנס דה לוטס Arènes de Lutèce
שרידיו המפתיעים במיקומם של האמפיתיאטרון הרומי, שנחרב במאה ה-3 לספירה. מה שהיה פעם מרכז תרבותי בעיר הרומית המשגשגת לוטטיה, הוא היום אתר מועדף לפיקניקים ולמשחקי פטנק (כדורת דשא צרפתית).
rue de Navarre, 49 rue Monge
מטרו:
Place Monge

השתתפו בהכנת הכתבה והמליצו: לירון מילשטיין וגל אוחובסקי

>> מלונות בפריז: המיוחדים, היוקרתיים והזולים

>> למדריך המלא של פריז