ההודעה על מציאת גופתה של איה נעאמנה, הסטודנטית בת ה-22 מישראל שנעדרה באתיופיה, התקבלה היום בבוקר, אך מי שקצת מכיר את מדבר דנקיל, הבין כבר בשבוע שעבר בו דווח שהיא נעדרת לאחר שהלכה לטייל באזור, כי הסוף ידוע מראש.

איה, שהשתתפה בטיול מאורגן מטעם הטכניון, הגיעה עם הקבוצה לטייל במדבר השוכן בצפון מזרח אתיופיה - מדבר עם תנאים קיצוניים שלא מיושב באנשים. במהלך הסיור איה התנתקה מהקבוצה ונמצאה כאמור ללא רוח חיים, על ידי שבטים מקומיים.

מתיאור המקום, נראה שמדובר באזור שבני אדם לא יכולים לשרוד בו זמן רב. צוות מגנוס שעסק בחיפוש המטיילת ביממה האחרונה מתאר תנאי שטח של 50 מעלות בצל, באחד המקומות הנמוכים והחמים בעולם. באיזור יש פעילות געשית וטקטונית חזקה וריח של גופרית נישא באוויר בכל מקום. 

אינה סטודנטית נעדרת באתיופיה
נמצאה ללא רוח חיים לאחר כיממה. איה נעאמנה

"זה אחד מתנאי השטח הקשים שפגשתי בחיי", אומר גורם ממגנוס. "זה ממש גיהנום. גם המקומיים מגדירים אותו כמקום מאוד קשה למחייה ואין בו הרבה בני אדם או בעלי חיים. מדי פעם רק רואים יתושים שלא ברור מאיפה הגיעו".

מעט אנשים מגיעים לטייל במקום בשל התנאים הקשים וגם הם עושים זאת עם קבוצה מאורגנת ובליווי של מדריך מקומי שמכיר את המקום ומתמצא בשטח. מלבד קושי רב, התנאים הקיצוניים במקום יוצרים גם נופים מרהיבים של אגמי גופרית, מצבורי מלח ורכס הרי געש - "האלפים הדנקליים".

View this post on Instagram

A post shared by Sebastian (@sebakaa) on

כאמור, דנקיל הוא אחד המקומות החמים ביותר על פני כדור הארץ, עם טמפרטורות שמטפסות ל-50 מעלות ורק כ-20 מ"מ גשם בשנה. בעבר, בנוסף לחום העז, נשקפה למטיילים באזור סכנה משבטים עויינים, אבל בשנים האחרונות העניינים נרגעו ומטיילים הרפתקנים מתחילים להגיע לכאן.  

>> לעוד כתבות, היכנסו לאתר מסע אחר אונליין

ומה רואים במדבר דנקיל? את תוצאות הפעילות הגעשית והטקטונית הענפה באזור: הרי געש, חרוטים וולקניים, שדות לבה, זרמי לבה שהתקררו. שניים מהרי געש בדנקיל פעילים, אפילו מאוד - המפורסם שבהם הוא הר ארטה אלה (Erta Ale), הר געש פעיל המתפרץ לעיתים קרובות במופע מרהיב, יפה יותר מכל מופע זיקוקים שאי פעם ראיתם.

בשנתיים האחרונות, בגלל העשן המיתמר באופן קבוע מהלוע, קשה לראות את הלבה הרותחת, אבל גם כך זוהי אחת האטרקציות הגעשיות המדהימות בעולם. בפסגתו של ההר ישנו אגם לבה קבוע - בכל העולם יש רק חמישה אגמי לבה קבועים, וזה שבארטה אלה הוא הוותיק מכולם (הוא נוצר בראשית המאה הקודמת). ההר הפעיל הנוסף נקרא דלול (Dalol) ובתוך הלוע שלו יש התפרצות של תמיסות גופרית צבעוניות  .

ואם לא די בכל אלה, חלקים מהמדבר, הפרוש לאורך הבקע הסורי-אפריקאי, נמצאים מתחת לפני הים ובעבר הם הוצפו במים מים סוף. לאחר שהמים התאדו, נוצרו מישורי מלח בוהקים, המנוקדים פה ושם באגמים שמימיהם חמים מאוד והם בעלי ריכוז גבוה של מלחים. בשדות המלח העצומים  אפשר לראות את בני שבט העפאר, שבט נודד שחי בתנאים הקיצוניים של המדבר, כורים מלח בשיטות ידניות, עבודה קשה ומייגעת שתמורתה הם מקבלים שכר פעוט. את המלח שנחצב כאן מובילים בשיירות גמלים אל העיר האתיופית מקלה.

החום הקיצוני, הלבה הרותחת, מישורי המלח האינסופיים, בריכות הגופרית הצבעוניות – כל אלה ועוד הופכים את הטיול במדבר דנקיל למסע יוצא דופן שלא כל אחד יכול לעמוד בו, ומי שכן מקבל את ההחלטה לצאת אל המסע, חייב לעשות זאת בליווי צמוד עם מדריך שמכיר את האזור על בוריו.

View this post on Instagram

A post shared by Ethio Travel and Tours - ETT (@ethiotravelandtours) on

View this post on Instagram

A post shared by World Scene (@world_scene123) on

View this post on Instagram

A post shared by Viajeros a Full (@viajerosafull) on

View this post on Instagram

A post shared by Pipeaway Travel Blog (@pipeaway.project) on

_OBJ