אירועי הקיץ האחרון אילצו רבים לשנות את התוכניות שלהם לחופשת הקיץ - אבל החגים נמצאים כבר מעבר לפינה, ובסוף ספטמבר שוב ייצאו הילדים לחופש. השנה חלים ימי החג באמצע השבוע, ולכן החופשות יהיו ארוכות יחסית. ערב ראש השנה, ערב סוכות וערב שמחת תורה - יחולו שלושתם בימי רביעי, ויחד עם סוף השבוע שלאחר מכן ניתן יהיה לצאת לחופשה של ארבעה ימים.

תקופת החגים מגיעה לאחר קיץ שבענף התיירות, כמו ברוב ענפי המשק בישראל, יעדיפו לשכוח. בסך הכל, נרשמו בבתי המלון ביולי כ–2 מיליון לינות של תיירים וישראלים - ירידה של 14% לעומת יולי 2013. גם בתנועת הנוסעים לחו"ל יולי הכזיב, עם ירידה של 2% בתנועת הנוסעים הנכנסים והיוצאים בנתב"ג, אף שהצפי בענף לפני כן היה לעלייה של כ–15% לעומת התקופה המקבילה. באוגוסט תנועת הנוסעים ירדה ב–6% לעומת אוגוסט 2013, אבל יש להביא בחשבון שבשנה שעברה נפתחה שנת הלימודים כבר ב–27 באוגוסט, כך שבשבוע האחרון של אותו חודש ישראלים רבים כבר לא יצאו לחופשות.

אם הפסקת האש תחזיק מעמד והחגים יעברו ללא אירועים ביטחוניים, סוכני הנסיעות צופים תנועת נוסעים גבוהה לחו"ל, וגם המלונאים מעריכים כי יגיעו לתפוסות שהם רגילים לראות בחגים - כלומר, 80% ויותר מחדרי המלון.

"החגים יהיו טובים השנה. אנחנו כבר רואים שעם סיום המבצע הצבאי הסכר נפרץ, ואנשים התחילו להזמין חופשות בכמויות רציניות", אומר רונן קרסו, סמנכ"ל שיווק בחברת איסתא. "השנה החופשה האמיתית מתחילה ב–8 באוקטובר, בערב סוכות, ואנחנו רואים אנשים שמתחילים את החופש שלהם עוד לפני כן ועושים גשר של כמה ימים בין יום כיפור לסוכות".

השוואת מחירים אירופה 2 (צילום: TheMarker)
הבדלים של אלפי שקלים בין ראש השנה לסוכות | צילום: TheMarker

לעומת השנה שעברה, אז כל חגי תשרי חלו בספטמבר, השנה סוכות יחול באוקטובר - ולכן למזג האוויר תהיה חשיבות בבחירת היעד. לדברי סוכני הנסיעות, כרגע יש חבילות רבות ליעדי הנופש שמציעים חופשת בטן־גב באגן הים התיכון, כמו רודוס, כרתים, בורגס ויעדים נוספים, ומכיוון שבאוקטובר יעדים אלה נמצאים כבר אחרי העונה שלהם, החדרים פנויים ולא תהיה בעיה להשיג מקום גם בשלב יותר מתקדם.

"משפחות וסטודנטים כבר מזמינים את החופשות הארוכות שלהם ליעדים במערב אירופה, אבל את ההזמנות לנופשונים ביעדי הבטן־גב אנחנו רואים פחות כרגע. כנראה אנשים מחכים לראות מה יהיה מזג האוויר לקראת סוכות", אומר אריאל אטיאס, מנכ"ל וואלה טורס. "זה לא אומר שאנשים לא ייסעו, אבל בשלב הזה הם לא ממהרים להזמין. לספקי טיסות השכר קל מאוד לארגן עוד טיסות ליעדי אגן הים התיכון, אז אין מה לדאוג — אם יהיו ביקושים, יהיו עוד טיסות. לפריז, לונדון, רומא ויעדי מערב אירופה, לא יוסיפו טיסות גם אם ייגמרו המקומות, כי יש שם פחות גמישות".

המחירים השנה, אומר קרסו, דומים לאלה של השנה שעברה, אבל מכיוון שהדולר מתחזק יכול להיות שהמחיר בשקלים יהיה גבוה יותר. "ברגע שהדולר התחיל לעלות, ראינו שהרבה לקוחות התקשרו כדי לסגור את ההזמנה ולשלם", הוא אומר. לדבריו, בניגוד לשנה שעברה, שבה היה רצף בין אוגוסט לחגי תשרי, השנה יש ביניהם פסק זמן של יותר מחודש - ולכן יש לספקים היצע נמוך יותר של טיסות שכר.

"זה בעייתי כשאין רצף של טיסות, כי אי אפשר למשוך את אותה סדרת טיסות על חודש ריק — אז הספקים ביטלו את מרבית הסדרות שלהם השנה", אומר קרסו. "התוצאה היא שחלק גדול מתנועת הטיסות בחבילות הנופש עברה מטיסות שכר לטיסות סדירות. ההיצע של החבילות לאירופה וליעדי בטן־גב לחגים השנה נמוך יותר מבשנה שעברה, וכל אלה הביאו לעליית מחירים ליעדים שאנחנו רגילים לראות במחירים נמוכים יותר".

יוון מלונות בריכה (צילום: אימג
באוקטובר המלונות לא מלאים והמחירים צונחים. מלון ביוון | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

>> תחזית מזג אוויר בארץ ובעולם

באילת המחירים יעלו, ברודוס וכרתים יירדו

התקשרנו לכמה בתי מלון כדי לברר מה המחירים שהם מציעים לחופשת ראש השנה (שלושה לילות) הכוללת את ארוחת החג. מתברר כי כבר לא מעט ישראלים טרחו והזמינו חדרים, וכך חלק מבתי המלון השיבו לנו שהם כבר מלאים, כמו מלון דן כרמל בחיפה, מלונות המלך שלמה ורויאל גארדן באילת ומלונות הגושרים וכפר גלעדי בצפון, ואחרים אמרו שכבר לא נותרו אצלם חדרי משפחה.

ניתן למצוא מגוון רחב של מחירים לבתי המלון לתקופת ראש השנה, שמשתנים בין האזורים השונים ואפילו בתוך הערים עצמן. המלון היקר ביותר שמצאנו בבדיקה הוא באילת - מלון יו קורל ביץ' של רשת פתאל - שדורש 11,400 שקל לזוג עם שני ילדים לשלושת הלילות של חופשת ראש השנה (24–27 בספטמבר) על בסיס הכל כלול. אפשר למצוא בתי מלון זולים יותר באילת, אך גם בהם המחירים אינם שווים לכל כיס: נופש על בסיס חצי פנסיון במלונות קראון פלאזה ואורכידאה באילת יעלה לאותו פרק זמן 7,500 שקל; במלון רימונים המחיר הוא יותר מ–8,000 שקל; ובמלון דן פנורמה המחיר לחופשת ראש השנה מגיע לכ–9,000 שקל.

באזורים אחרים, כמו ירושלים, הצפון או הדרום, המחירים נמוכים יותר. בהולידיי אין באשקלון משפחה יכולה לנפוש במחיר של 5,700 שקל במשך שלושה לילות על בסיס חצי פנסיון במהלך ראש השנה; במלון ווסט אשדוד המחיר לאותה תקופה הוא 6,900 שקל ובמלונות דן ירושלים וקראון פלאזה ירושלים המחיר הוא 5,800–5,900 שקל.

לשם השוואה, חבילות נופש ליעדי רודוס וכרתים בבתי מלון ברמת 4–5 כוכבים בראש השנה יעלו למשפחה 10,000–10,700 שקל. הטיסות אמנם לא תמיד יוצאות מוקדם בבוקר וחוזרות מאוחר בלילה, כך שלא בהכרח תקבלו את ארבעת ימי הנופש המלאים שתוכלו להשיג בישראל, אבל מצד שני, תוכלו ליהנות מקניות בדיוטי פרי ולהתרענן באווירת חו"ל. על נופש בבתי מלון במערב אירופה תצטרכו לשלם יותר: לשלושה לילות בראש השנה ברומא, המחיר למשפחה הוא כ–11,600 שקל, ובברלין המחיר כ–15–17 אלף שקל.

בניגוד לראש השנה, שבו כבר קשה למצוא מקום לחופשה בישראל, בהזמנה לחול המועד סוכות לא נתקלנו בבעיה. בכל המלונות שבדקנו היו עדיין מקומות פנויים, אך גם אלה צפויים להתמלא בשבועות הקרובים. גם בסוכות תוכלו למצוא מגוון מחירים, החל מ-4,800 שקל לשלושה לילות לזוג עם שני ילדים במלון קראון פלאזה אילת, ועד ל-7,060 שקל לאותה התקופה ברויאל גארדן אילת, או 7,700 שקל להילטון מלכת שבא.

אילת מלונות בריכה (צילום: אימג
מהרו להזמין. באילת המחירים רק יעלו | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

למי שעדיין מתלבט אם לצאת לחופשה בישראל בראש השנה או בסוכות, כדאי לדעת כי מהשוואת מחירים של נופש לשלושה לילות, 24–27 ספטמבר לעומת 12–15 אוקטובר, עולה כי במרבית המקרים מחירי סוכות נמוכים מאלה של ראש השנה. כך לדוגמה, חופשה במלון יו קורל ביץ' באילת תעלה 9,800 שקל לזוג עם שני ילדים על בסיס הכל כלול בסוכות, לעומת 11,400 שקל בראש השנה; במלון דן פנורמה באילת תעלה חופשה כזו על בסיס חצי פנסיון 5,760 שקל בסוכות, לעומת 8,950 שקל בראש השנה. גם בצפון המצב דומה: 5,610 שקל לחופשת שלושה לילות בלאונרדו פלאזה טבריה בחול המועד סוכות, לעומת 7,570 שקל בראש השנה.

משפחה שרוצה ליהנות מחופשת בטן־גב בחופשת סוכות ביעדי אגן הים התיכון, תצטרך לשלם 9,000–10,000 שקל עבור מלון 4–5 כוכבים על בסיס חצי פנסיון או הכל כלול.

ביעדי מערב אירופה המחירים גבוהים יותר: המחיר לחופשה בברצלונה מתחיל ב–13 אלף שקל למשפחה לארבעה לילות על בסיס ארוחת בוקר, וכך גם בברלין. בפריז המחירים גבוהים יותר, וחבילות הנופש מתחילות ב–14.5 אלף שקל למשפחה לאותה התקופה.

ולמי שמתלבט מתי להזמין, אומר אטיאס כי "המחירים של בתי המלון באילת רק יעלו, ואילו המחירים של הנופשונים בחו"ל צפויים לרדת. בתי המלון באגן הים התיכון ייראו שהם לא מתמלאים באוקטובר ויתחילו לשחרר לספקים מחירים נמוכים יותר, ואילו באילת הביקושים רק יעלו עם הימים שחולפים — ואתם גם המחירים. מי שלא לחוץ על תאריך ספציפי של נופש — כדאי שיעקוב אחרי המחירים".

השוואת מחירים יוון (צילום: TheMarker)
איפה הכי משתלם להזמין? | צילום: TheMarker

לכתבה המקורית ב-TheMarker

מי מונע מחברת הלואו קוסט ריאנאייר להקים גרסה ישראלית?
"צוק איתן טרף את הקלפים": לינות תיירים צנחו ב-24% ביולי

עוד ב-mako חופש: