רחוב בבוקרשט (צילום: רותם לייבוביץ)
לא רק ממליגה ופצ'ה פיצ'ה. רחוב שוקק | צילום: רותם לייבוביץ

בדמיוני הצטיירה בוקרשט כעיר פועלים עם בתי עץ, מסעדות איכרים ואנשים הלבושים כמו במאה ה-19, אבל בזמן הקצר שטיילתי בעיר הבירה של מולדת הוריי, גיליתי עיר תוססת עם מבנים מפוארים, מרכזי קניות ענקיים, מסעדות אותנטיות, בתי קפה מדליקים, חיי לילה עשירים ולא פחות חשוב - אנשים חמים ואווירה מזמינה.

כסף קטן, חוויה גדולה

למרות הצטרפותה לאיחוד האירופי ב-2007, הרומנים נשארו עם המטבע המקומי, מה שהופך את בוקרשט ליעד זול הרבה מערים כמו ברלין, אמסטרדם ובודפשט. כניסה למוזיאון לא עולה יותר מ-5 יורו, על ארוחה במסעדה יוקרתית במרכז העיר לא תשלמו יותר מ-40 שקלים לאדם וגם ביגוד, קוסמטיקה והנעלה אפשר למצוא בחצי מחיר לעומת הארץ.

באזור היהודי הישן סמוך מאוד לפיאצה אונירי ובמוזיאון ההיסטוריה היהודית תוכלו לראות תמונות, ספרים ויצירות אמנות ישנות של יהודי רומניה. בית הכנסת הגדול, קורל, היה בשיפוץ בזמן שהותנו בעיר, אבל יודעי דבר מספרים שהוא בהחלט שווה ביקור.

פארק הצ'ישמיג'יו בבוקרשט (צילום: רותם לייבוביץ)
פארק הצ'ישמיגיו. נקודה ירוקה בלב בוקרשט | צילום: רותם לייבוביץ

כשתסתובבו בשדרות ויקטוריה בעיר תוכלו לראות מבנים יפים בסגנון צרפתי וגם חנויות, בתי קפה וגלריות מקומיות. בוקרשט זכתה בעבר לכינוי "פריז הקטנה", בעיקר בזכות האדריכלים הצרפתים שהגיעו לעיר במאה ה-19 וקישטו אותה בסגנון אדריכלי מיוחד - שדרות רחבות ושער ניצחון חגיגי.
עוד מבנה ששווה לבקר בו הוא ארמון הפרלמנט שנבנה על ידי הדיקטטור הקומוניסטי, ניקולאי צ'אושסקו. המבנה ששימש בעבר כארמון העם נחשב כיום לבניין המשרדים השני בגודלו בעולם אחרי הפנטגון בארה"ב.

בנוסף לבניינים המרשימים, בוקרשט שופעת שטחים ירוקים ומטופחים ואנחנו העברנו אחר צהריים נעים בפארק צ'ישמיג'יו, עם פאי לימון ותה צמחים על שפת האגם הציורי שבלב הגן.

בית האופרה של בוקרשט (צילום: רותם לייבוביץ)
Atheneum - בית האופרה המרכזי של רומניה | צילום: רותם לייבוביץ
בניין ישן בבוקרשט (צילום: רותם לייבוביץ)
קראו לה פריז הקטנה בזכות האדריכלות | צילום: רותם לייבוביץ
קניות במדרחוב בבוקרשט (צילום: רותם לייבוביץ)
קניות במדרחוב בבוקרשט | צילום: רותם לייבוביץ

מלצריות במסעדה בבוקרשט (צילום: רותם לייבוביץ)
ממליגה או צ'ורבה? מלצריות בלבוש מסורתי | צילום: רותם לייבוביץ
אוכל, תרבות ובילויים

אל תוותרו על האוכל הרומני המסורתי. סמוך לשדרות ויקטוריה נמצאת אחת המסעדות הותיקות והיוקרתיות בעיר - Caru cu Bere. המנות הנדיבות יוגשו לכם לקול מוזיקת פולקלור עממית על ידי מלצריות נעימות מראה בלבוש מסורתי. לאחר שתאכלו ותשבעו, אפשר לצאת לשוטט בין החנויות והדוכנים שברחובות הסמוכים, שגדושים במטיילים בעיקר בסופי שבוע.

אחרי האוכל המקומי, אחת החוויות המרגשות של הטיול היה הקונצרט הפילהרמוני ב-Atheneum, בית האופרה המרכזי של רומניה בו התרשמנו מהאליטה של העיר במיטב מלבושיהם וגינוניהם.

* תודה לוולד רדיאן, מדריך טיולים מקומי דובר עברית, שסייע רבות בארגון ותכנון הטיול, והדריך אותנו ברחבי בוקרשט

>> המדריך השלם לרומניה