בשבוע הבא (1.9) תפגוש נבחרת ישראל בכדורגל את נבחרתה של איי פארו במסגרת משחקי מוקדמות המונדיאל. היות ומי שירצה להצטרף ולעודד את הנבחרת ייאלץ להיכנס לבידוד של שבוע בחזור, כך שככל הנראה לא יהיו כאלה שיצטרפו לאחת המדינות היפות והמפתיעות ביבשת, ריכזנו מספר כמה עובדות מעניינות על 18 איי פארו הממוקמים באוקיינוס האטלנטי הצפוני, בין נורבגיה לאיסלנד. קבלו טעימה מהמקום:

 1. על כבשים ואנשים
  הכבשים (כְּבָשׂוֹת) באיים יפהפיות, וצלמים מכל העולם מתחקים אחריהן ודי בקלות, שכן מספרן הוא כ-70,000, בעוד מספר התושבים הוא 50,000 בלבד.
  איי פארו (צילום: עמרי גלפרין)
  צילום: עמרי גלפרין
 2. גברת עם אי
  18 האיים שמרכיבים את איי פארו מרהיבים ביופיים ובעוצמת הטבע המתפרץ בהם: הפיורדים הנמתחים, האוקיינוס הגועש ואלפי הציפורים. בין כל אלה, על האי קולטור גרה אישה אחת לבדה על אי שלם ולעיתים בקיץ מצטרף אליה בעלה המתגורר באי הסמוך והמיושב יותר.
  איי פארו (צילום: עמרי גלפרין)
  צילום: עמרי גלפרין
 3. שלום אדוני השגריר
  לאיי פארו יש שבע נציגויות בעולם המשמשות מעין שגרירות של מדינת האיים הננסית ברחבי תבל. ישראל זכתה לכבוד רב שכן הנציגות השביעית והאחרונה מביניהן נפתחה בישראל עוד בתחילת שנת 2021.
 4. בורגר כפול לתא מספר ארבע
  באיים יש בית כלא שבו אסירים יכולים להיכלא לתקופה של מקסימום שנה וחצי. אחת לשבוע לכלואים באיים מותר להזמין מזון מסניף רשת ברגר-קינג המצוי בעיר הבירה טורשהאון. אם מדובר בתקופת מאסר ממושכת יותר, אז האסירים הפארואזים יישלחו למדינת האם, דנמרק. חשוב להדגיש: רמת הפשע באיי פארו הינה מהנמוכות ביותר בעולם!
  איי פארו (צילום: עמרי גלפרין)
  צילום: עמרי גלפרין
 5. מאקי, ניגירי או סאשימי?
  רבים מאוד מבין תושבי ותושבות האיים עובדים בתחום הדייג, שכן 97% מהייצוא המקומי מתבסס על ענף הדגה. דגי הסלמון המקומיים נחשבים למשובחים מאוד באיכותם ומספר מסעדות שף ביפן מזמינות דגים באופן ישיר מאיי פארו כדי שהסושי שלהם יהיה איכותי יותר (וכן, יש מסעדת סושי באיים).
  איי פארו (צילום: עמרי גלפרין)
  צילום: עמרי גלפרין
 6. אפשר לעלות?
  אם רוצים לנסוע באוטובוס ציבורי בעיר הבירה טורשהאון אז לא צריך להצטייד בכרטיס אלא רק לעלות אל האוטובוס ולומר שלום לנהג. הנסיעה בעיר חינם לחלוטין לכולם!
  איי פארו (צילום: עמרי ואורית גלפרין)
  צילום: עמרי ואורית גלפרין
 7. נא לא לדפוק על החלון בשעת הדיון!
  ה"לגטינג", שהוא הפרלמנט של איי פארו וכולל 33 חברים, נחשב לאחד מהעתיקים בעולם. כבר בשנת 825, שעה שהיגרו למקום תושבים ויקינגים, החלו הדיונים הפוליטיים בקרבה למיקומו הנוכחי. כיום הפרלמנט ממוקם באזור סחר, בסביבת חנויות במרכז עיר הבירה טורשהאון ותושבים ותיירים שעוברים ברחוב יכולים להציץ בנקל מבעד לחלון ולראות את הדיון המתנהל בו.
 8. אתה חייב לשנות את החוק!
  אם יש לכם משהו חשוב לומר לראש הממשלה של האיים, פשוט פתחו ועיינו בספר הטלפונים המקומי, שכן מספרו מופיע ברשימות.
  איי פארו (צילום: עמרי גלפרין)
  צילום: עמרי גלפרין
 9. הקשר הישראלי
  מסתבר שבאמת יש ישראלים בכל מקום בעולם וגם במדינת האיים הקטנה מתגוררים נכון להיום כחמישה ישראלים צברים. הוותיק מביניהם הוא אורי, קיבוצניק שהכיר לפני 27 שנים את טורון, מתנדבת בקיבוצו שהגיעה מהאיים, ושניהם החליטו לקבוע את ביתם בעיר הבירה של האיים יחד עם שני ילדיהם. אורי משמש כשף בכיר באחד מבתי המלון המרכזיים באיים ומדי פעם מפנק את הסועדים בטעימה מהמטבח הישראלי.
  איי פארו (צילום: עמרי גלפרין)
  צילום: עמרי גלפרין
 10. כאן משפצים, אסור להיכנס!
  החל משנת 2020 האיים נסגרים לתיירים למשך ימים בודדים לטובת תחזוקה. אבל, אם בכל זאת חשקה נפשכם לבקר בימי התחזוקה תצטרכו להתחייב, להתנדב ולהשתתף בעבודות ניקיון, שיפוץ דרכים, קביעת שלטים וכדומה. ימי השיפוץ הבאים לכל המעוניינים יקרו ממש בקרוב ויתקיימו בתאריכים 23 ו-24 בספטמבר השנה (2021) וחובה להירשם מראש.
  איי פארו (צילום: Kirstin Vang)
  צילום: Kirstin Vang
 11. הכבשה כאן פועלת על בנזין או חשמל?
  חלק גדול מהבתים באיים מצופים בגגות דשא שצומח פרא ולפיכך אחת הבעיות המתעוררות היא: כיצד ניתן לגזום דשא הגדל על גג משופע? ובכן, לתושבים המקומיים פתרון יעיל, הם מעלים כבשה חביבה אל הגג בשעת בוקר והיא מתענגת כמה שעות ממנת דשא הגונה עד שתורד בבטחה בחזרה אל הקרקע לקראת ערב. כך הגג נותר נוצץ ומטופח מתמיד והכבשה שבעה ומאושרת.
  איי פארו (צילום: עמרי גלפרין)
  צילום: עמרי גלפרין
 12. על מלחמה ושלום
  במהלך מלחמת העולם השנייה הצבא הבריטי כבש את האיים במטרה ליצור בסיס במיקום אסטרטגי באמצע האוקיינוס האטלנטי הצפוני. כתוצאה מכך כ-170 טקסי נישואין יצאו לפועל בין חיילים בריטים לבין בנות הקהילה המקומית.
  איי פארו (צילום: עמרי גלפרין)
  צילום: עמרי גלפרין
 13. לידיעת שחקני הכדורגל שלנו (1)
  באחד המפגשים בין נבחרות הכדורגל של איי פארו וצרפת, נחתו השחקנים הצרפתים בשדה התעופה הקטן שעל האי ואגאר. בזמן שהמתינו הצרפתים לציודם שייצא מבטן המטוס שוחח המאמן הצרפתי עם איש מכס מקומי ושאל אותו אם יגיע לצפות במשחק. המוכס הפארואזי לא היסס והשיב לו שהוא בעצמו אחד משחקני הנבחרת המקומית והם עוד ייפגשו על כר הדשא. כך שכל אדם שתפגשו בו, בררו היטב אם הוא לא במקרה הקולגה שלכם למשחק.
  איי פארו (צילום: Hannes Stier)
  צילום: Hannes Stier
 14. לידיעת שחקני הכדורגל שלנו (2)
  מזג האוויר באיים לא צפוי והוא יכול בתוך שעה אחת להכיל את כל עונות השנה: שמש, גשם, ברד, קשת יפהפייה וכמובן רוחות בלתי מרוסנות. הרוחות הללו כל כך חזקות עד לכדי כך שכדורי גובה שנבעטים יכולים להגיע למקום אחר לחלוטין מכפי שתכנן השחקן הבועט. מעבר לכך, בליגה המקומית, כשיש בעיטות חופשיות, על מנת שהכדור לא יזוז מהרוחות רשאי שחקן אחר מהקבוצה להחזיק את הכדור על הקרקע בשביל חברו הבועט על מנת שיישאר יציב על הקרקע.
  איי פארו (צילום: עמרי גלפרין)
  צילום: עמרי גלפרין
 15. לידיעת שחקני הכדורגל שלנו (3)
  אחד משחקני הכדורגל הבולטים באיים הוא מגן קבוצת הכדורגל המקומית HB Torshavn. שמו של המגן רנה שאקי יונסן והוא גם חבר הסגל הרחב של נבחרת איי פארו בכדורגל. לרנה קשר מיוחד לישראל, שכן אביו ישראלי, אם כי מרבית ילדותו וחייו הבוגרים הועברו בדנמרק ובאיים.

>> הגבלות תעופה בקורונה - לאן אפשר לטוס עכשיו

עמרי גלפרין הוא עיתונאי תיירות ומסעות וכן מרצה שהתגורר במשך שנתיים באיי פארו, שם חקר את האיים וכתב את ספר הביכורים 'האי בקצה האוקיינוס' שעלילתו מתרחשת באיים.

איי פארו (צילום: צילום מסך)
צילום: צילום מסך