סרי לנקה, אי השוכן באוקיינוס ההודי, דרומית להודו, הפך לאחד מהיעדים הפופולאריים לנסיעות וטיולים בקרב הקהל הישראלים בשנים האחרונות. האי המפנק הוא יעד מלא באטרקציות - החל מבטן גב, דרך טיולי טבע ועד לחופי גלישה והכל במחירים נוחים של המזרח.  

האי נודע בימים עברו כלנקה, לנקהדוויפה (שמשמעה "אדמה זוהרת"), טפרובנה וסרנדיב (נגזרת מהשם בסנסקריט סינהלה-דוויפה) וסלן. האי קיבל את השם ציילון (Ceylon) בתקופה הקולוניאלית. שמה הנוכחי, סרי לנקה, מורכב מצמד מילים בסנסקריט: "שרי" שפירושו קדוש, ו"לנקה" שפרושו אי. סרי לנקה הוא האי ה-25 בגודלו בעולם.

לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש

לא לפספס בסרי לנקה

סיגירייה 

עיר עתיקה במרכז סרי לנקה, הידועה גם כפלא השמיני של העולם ונחשבת למקום הכי מתוייר במדינה. העיר נבנתה סביב פקק געשי המתנשא לגובה של כ-200 מטר ונבנתה על ידי המלך קאשיפה הראשון ששלט בין השנים 477 – 495.

סרי לנקה (צילום: SylvainB, shutterstock)
פקק געשי בגובה 200 מטר. סיגיריה | צילום: SylvainB, shutterstock
סרי לנקה (צילום: Aleksandra Belinskaya, shutterstock)
סיגיריה ממעוף הציפור | צילום: Aleksandra Belinskaya, shutterstock

מקדש הזהב בדמבולה 

מקדש השוכן במרכז סרי לנקה והוכרז כאתר מורשת עולמית בשנת 1991. המקדש נמצא במערך מערות השוכנות בסלע שגובהו 150 מטר ומשקיף על המישורים באזור. בסלע 80 מערות שימשו למגורי נזירים והמערות הגבוהות ביותר היו מקדשים.

סרי לנקה (צילום: Nila Newsom, shutterstock)
מקדש הזהב | צילום: Nila Newsom, shutterstock

פארק לאומי יאלה 

שמורת טבע ופארק לאומי המשתרע על שטח עצום של יער, שטחים ירוקים ולגונות הגובלים באוקיינוס ההודי. בפארק יש חיות בר רבות כמו פילים, נמרים, תנינים וסוגים רבים של ציפורים. תיירים רבים מגיעים לפארק כדי להתרשם מהטבע והנופים. בפארק יש היצע של בתי מלון כך שאפשר ללון שם ולטייל יום יומיים בפארק. מומלץ לשכור ג'יפ ונהג כדי לנוע בפארק בצורה נוחה במרחבים.

ארוגם ביי

חוץ מטיולי טבע, סרי לנקה מוכרת ומבוקשת בזכות חופי הגלישה שלה, המתאימים גם לגולשים מקצועיים וגם לגולשים מתחילים הוא ארגום ביי. החוף המומלץ ביותר לגלישה הוא , הידוע גם בכינויו גן עדן של הגולשים ונחשב ליעד הגלישה מספר 1 בעולם ומתקיימת בו מדי שנה תחרות גלישה בינלאומית. החוף מוקף גם בבעלי רבים כמו קופים, פילים וחיות בר שונות ומי שמגיע לאזור יכול ליהנות מהגלישה, משהייה על החוף ובילוי בברים הפזורים לאורך החוף בשעות הערב.

סרי לנקה (צילום: Thomas Wyness, shutterstock)
מושלם לגלישה. ארגום ביי | צילום: Thomas Wyness, shutterstock
סרי לנקה (צילום: Dudarev Mikhail, shutterstock)
במדינה יש גם חופים שמושלמים לבטן גב. חוף מיריסה | צילום: Dudarev Mikhail, shutterstock

לאכול סטרינג הופרס

מי שמגיע לסרי לנקה, לא יכול לוותר על ארוחת הבוקר המקומית הנקראת סטרינג הופרס - כדורי אטריות חמים העשויים מאורז וקמח חיטה ומוגשים עם קארי ותבשיל קוקוס.

סרי לנקה (צילום: FKavinda, shutterstock)
צילום: FKavinda, shutterstock

מטעי התה בנוארה אליה (Nuwara Eliya)

למעלה למעלה, בגובה של כ-1,870 מטרים, נמצאת נוארה אליה, עיר האור. במקום מרחבים עצומים של ירוק וטבע, ובתים בסגנון אירופאי, מהתקופה בה בריטניה שלטה בסרי לנקה. באותה תקופה המתיישבים הקימו במקום מטעי תה והיום העיר היא מובילה בייצור ובייצוא התה במדינה. בטיול במקום תוכלו לעשות סיור בין מפעלי התה וללמוד על תהליך הגידול. אל תפספסו את הגן הלאומי הורטון פליינס, שממוקם בתוך יער ובו מפלי מים יפהפיים, קופים ובעלי חיים נוספים.

סרי לנקה (צילום: My Good Images, shutterstock)
שדות התה במדינה | צילום: My Good Images, shutterstock

אנוראדאפורה (Anuradhapura)

עיר בצפון סרי לנקה שבעבר שימשה כבירת ממלכת רג'ראטה ובירתם של הסינהלים. כיום גרים בה כ-63,000 תושבים, והיא המרכז החשוב ביותר בזרם הבודהיסטי. אנוראדאפורה הוקמה במאה הרביעית לספירה וברחבי העיר פזורים מבנים ואתרים רבים, זכר לימי גדולתה של העיר. בין האתרים הבולטים: עץ פיקוס קדוש שנטיעתו היא במועד המתועד המוקדם ביותר בעולם; מבנים מקודשים שלפי האמונה מכילים את אפרו של בודהה; מנזר מהמאה השנייה לספירה; מקדש בודהיסטי מהמאה השלישית ועוד.

סרי לנקה (צילום: matias planas | shutterstock)
המרכז החשוב ביותר בזרם הבודהיסטי | צילום: matias planas | shutterstock

מקדש השן בקאנדי (Temple of the Sacred Tooth Relic)

מקדש בודהיסטי בקאנדי, השוכנת בגובה של כ-500 מטרים מעל פני הים, וגם בה מגוון אתרים כשהחשוב בהם הוא מקדש השן. זהו אחד המקדשים הבודהיסטים החשובים בעולם, ועל פי המסורת מוחזקים בו שרידי שיניו של בודהה. לפי המסורת מי שמחזיק בכך שולט בסרי לנקה כולה.

סרי לנקה (צילום: SamanWeeratunga | shutterstock)
מקדש השן בקנדי | צילום: SamanWeeratunga | shutterstock

חוות צבי הים בברוולה

חוות צבי הים שמה לה למטרה לקחת חלק מרכזי בהצלתם והישרדותם של צבי הים. החווה נמצאת ליד חוף ים מקסים, והיא מטפלת בצבי הים עד שיוכלו לחזור חזרה לביתם - הים. בסרלינקה יש כמות גדולה של צבי ים, ועד היום החווה הצליחה להציל כחצי מיליון מהם.

סרי לנקה (צילום: ValeriiaES | shutterstock)
החווה מטפלת בצבי הים עד שיוכלו לחזור חזרה לביתם - הים | צילום: ValeriiaES | shutterstock


בית יתומים לפילים בפינאוולה (Pinnawala Elephant Orphanage)

בית היתומים לפילים שבפינאוולה הוא מקום חובה לכל אוהבי בעלי החיים. במקום מטפלים במסירות בפילים אשר הוריהם מתו. בשמורה, שנמצאת בין קולומבו לקאנדי, כמאה פילים, כשהמטרה היא לטפל בהם ולשחרר אותם חזרה לטבע. בביקור שם אפשר לראות את הפילים נהנים במי הנהר, ואפילו להאכיל את הגורים.

סרי לנקה (צילום: Thomas Dekiere | shutterstock)
בביקור אפשר לראות את הפילים נהנים במי הנהר, ואפילו להאכיל את הגורים | צילום: Thomas Dekiere | shutterstock


מקדש המערות בדמבולה (Dambulla Cave Tample)

כשעה נסיעה מקאנדי נמצא מקום שלא כדאי לכם לפספס - מקדש המערות בדמבולה שכולל עשרות מערות כשהבולטות בהן הן חמש מערות גדולות במיוחד, שמשמשות כמקדשים, ובתוכן עשרות פסלוני בודהה וציורי קיר.

סרי לנקה  (צילום: Barbara Ruda | shutterstock)
מקדש המערות בדמבולה | צילום: Barbara Ruda | shutterstock

כללי ההתנהגות

סרי לנקה היא מדינה בודהיסטית וחשוב לכבד את מנהג המקום כדי להימנע מעימותים או מפגיעה ברגשות דתיים: יש לכסות קעקועים עם דמות הבודהה, שכן קישורו לדברים רגילים או יומיומיים נחשב למבזה. מאותה סיבה, אין לבוא ולהתיישב על מגבות או לונגים שעליהם מצוירת דמות הבודהה. בעת ביקור במקדשים יש להסיר נעליים, לעטוף כתפיים, לנהוג בשקט בנימוס, ולא להפנות את הגב בקרבתו של הפסל. תנועה בבגד ים מקובלת כמובן בחופים, אך לא בצדי הכבישים, גם אם הם סמוכים לחופים.חשוב לדעת

חשוב לדעת

תחבורה בסרי לנקה: בסרי לנקה נוהגים בצד שמאל. התחבורה באי זולה, ולרוב היעדים יחסית נוחה. מומלץ לחפש את ה"אינטרסיטי" – אוטובוסים ממוזגים ופחות עמוסים. הרכבות מומלצות למרחקים ארוכים (מחלקה שנייה ומעלה עם מקומות ישיבה). בתוך הערים ניתן להשתמש באפליקציות התחבורה אובר/פיקמי. השכרת רכב אינה מתאימה לרוב המערביים עקב הקושי להשתלב בתנועה.

מזג האוויר באי: באי ישנם מונסונים מדי שנה, ולכן חשוב להיערך בהתאם ליעד: אפריל עד ספטמבר היא העונה מומלצת לביקור ולגלישה בחוף המזרחי (ארוגם ביי וטרינקומאלי). אוקטובר עד מרץ היא העונה מומלצת לחוף המערבי-דרומי (היקדואה, גול, אהנגמה, ווליגמה, מיריסה, טנגול). מרכז האי נגיש בכל השנה.

ויזות: הוצאת ויזה אלקטרונית לפחות שבועיים מראש, בכתובת הבאה. בצ'ק-אין לטיסה, ולפעמים גם בהגעה, תתבקשו לפעמים להציג כרטיס חזור.

חיסונים: יש להתעדכן בפרוטוקול החיסונים של משרד הבריאות. ככלל, לנסיעות של עד חודש ללא ג'ונגלים ניתן להתחסן רק לצהבת A, זאת כחודש לפני ההגעה. בניגוד לשמועות, אין מלריה או זיקה בסרי לנקה.

עזרו בהכנת הכתבה: הפדרציה היהודית סרי לנקה, המפעילה את קבוצת הפייסבוק למטיילים "סרי לנקה"