ההודעה של חברת ארקיע על הפעלת טיסות ישירות לסרי לנקה, החל מחודש אוקטובר הקרוב, היא בשורה של ממש. מדינת האי האקזוטית, השוכנת מדרום-מזרח להודו, תמיד היתה יעד נחשק, שההגעה אליו לא קלה ונעשתה רק בעזרת טיסות ביניים. כעת, כאמור, הנחיתה צפויה להיות מהירה ונוחה בהרבה.

> המדריך המלא למטייל בסרי לנקה

ביקשנו מטלי יטיב, מייסדת, מנכ"לית ובעלת "ספיריט הפקות עולם", המתמחה בשיווק חבילות ליעדים אקזוטיים, לספר לנו על היעד שאמנם תמיד היה פתוח לישראלים, אך כעת נפתח והתקרב אלינו אפילו יותר.

במבט ראשון, החיים בסרי לנקה נראים נורמליים. הכבישים עמוסים בתנועה, השטחים הציבוריים והמסעדות מלאים במקומיים ובתיירים כאחד, בעוד החנויות שוקקות. קשה לדמיין שרק לפני שנה זו הייתה מדינה שנאבקת במחסור עצום לאחר שאזל ברשותה המטבע הזר. ללא כסף לרכישת דלק, הכבישים היו ריקים ואפילו התחבורה הציבורית קרסה, היו הפסקות חשמל - שחלקן נמשכו עד 13 שעות ביממה.

רניל וויקרמסינגה, שנבחר לפני מספר חודשים לתפקיד הנשיא לאחר הפגנות נרחבות נגד השליט דאז גוטבאיה רג'פקסה שהתפטר, הצליח להשיג גלגל הצלה של 2.9 מיליארד דולר מקרן המטבע הבינלאומית (IMF) והוציא את סרי לנקה מהבוץ.

סרי לנקה (צילום: Getty images)
סרי לנקה | צילום: Getty images

"סרי לנקה נמצאת באור הזרקורים העולמי השנה לא רק בעקבות המשבר שחלף אלא גם בזכות בחירתה כאחד מבין 23 המקומות הטובים ביותר לטיול השנה על ידי המגזין היוקרתי פורבס בקטגוריית אירופה/אסיה ולא בכדי", אומרת טלי. "בסרי לנקה ישנם עשרה פארקים לאומיים המספקים מקלט לדובים עצלנים, לנמרים וכמובן להרבה פילים. עבור אי קטן כזה (בערך בגודל של אירלנד), הגיוון כאן בולט - תוכלו לטפס על הרים מכוסי ערפל, לגלוש בחופים כסופים, לטייל בג'ונגל שופע, לראות פסי רכבת מהתקופה הקולוניאלית, מקדשים בודהיסטים בני מאות שנים, שדות תה מוריקים, דייגים על כלונסאות העוסקים במסחרם במי טורקיז - האטרקציות של סרי לנקה מגוונות ומפתות במיוחד".

טלי ממשיכה: "אם אתם מתכננים לבקר באתרים דתיים הקפידו לארוז חולצה לבנה עם שרוולים ארוכים ומכנסיים לבנים ארוכים ע"מ לכבד את המקומיים, בנוסף, תוכלו לתפוס הופעת ריקוד מסורתית של קנדיאן שהיא גולת הכותרת, לראות גברים ונשים בלבוש מסורתי מספרים את הסיפור שלהם באמצעות ריקוד".

אלה הדברים שמומלץ לעשות בסרי לנקה

לבקר בשוק הדגים של נגומב

דייגים שחזרו מהים, דוכנים עמוסים בדגה הטריה והעשירה שזה עתה הגיעה מהנמל, בנות הכפר הפורסות את הדגים לייבוש על החוף בשיטות המסורתיות, הם חלק מההמולה המשכרת של ריחות, קולות וצבעים בשוק הדגים המפורסם של Negombo, המשמר את אופיו המסורתי מאז ומתמיד.

סרי לנקה 2 (צילום: ספיריט הפקות)
צילום: ספיריט הפקות

לבקר בשמורת הטבע Wilpattu

נופי פרא אינסופיים, נמרים, פילים אסיאתים, דובים, איילים, קופים נדירים, ציפורים אקזוטיות, עדרי בפאלו ותנינים המשייטים במאגרי המים הגדולים, הם רק חלק מהמראות המופלאים בשמורת הטבע הגדולה והוותיקה ביותר בסרי לנקה.

סרי לנקה 3 (צילום: ספיריט הפקות)
צילום: ספיריט הפקות

פולונרואה - Polonnaruwa

באתר הארכיאולוגי המרהיב שעל שפת האגם מוצגים מונומנטים היסטוריים ותרבותיים, ביניהם פסלי אבן קדומים לצד מקדשים יפהפיים אשר השתמרו מתקופת המאה ה-11 ועד ימינו.

סרי לנקה 4 (צילום: ספיריט הפקות)
צילום: ספיריט הפקות

1,200 מדרגות במעלה צוק הארי

בסיגיריה (Sigiriya) – אחת הערים העתיקות בסרי לנקה, מתנשא לגובה 200 מטרים צוק האריה, ממוקדי המשיכה המלהיבים באי ואתר מורשת עולמית. 1,200 מדרגות מובילות אל מבצר האבן שבראשו, שיש המחשיבים אותו לפלא עולם שמיני.

סרי לנקה 6 (צילום: ספיריט הפקות)
צילום: ספיריט הפקות

מרחבים עצומים של שדות תה

הדרך הציורית והמרהיבה אל האזור ההררי במרכז סרי לנקה עוברת דרך מטעי התה המזוהים עם נופיה הכפריים של סרי לנקה, מתפתלת בין רכסים הולכים ומגביהים המתכסים אט אט בערפילים, ומשקיפה אל הכפרים הקטנים של קוטפי התה ואל הטראסות הירוקות המרהיבות. מפלי רמבודה השוצפים, בהם ניתן לטבול רגליים מול היופי עוצר הנשימה, הם תחנת חובה נוספת בדרך אל ארץ התה.

סרי לנקה 7 (צילום: ספיריט הפקות)
צילום: ספיריט הפקות