אם עדיין לא בדקתם את לוח החופשות של חגי תשרי, נכונות לכם שתי הפתעות משמחות: האחת, החגים חלים השנה באמצע ספטמבר - ממש מעבר לפינה; והשנייה היא שלא כמו בשנה שעברה, השנה כל החגים והמועדים חלים באמצע שבוע - כלומר, אם אתם מעוניינים לצאת לחופשה ארוכה, תוכלו לממש פחות ימי חופשה על חשבון העבודה וימי החופשה הצבורים שלכם.

למעשה, מי שעובד חמישה ימים בשבוע (לא כולל ימי שישי) ורוצה לצאת לחופשה, יכול לעשות זאת כבר מיום שישי 11 בספטמבר, ולחזור לעבודה רק אחרי שמחת תורה, החל ביום שלישי 5 באוקטובר. זה מאפשר חופשה של כמעט שלושה שבועות וחצי, במימוש של שמונה ימי חופש מהעבודה בלבד, שמהם שלושה בחול המועד.

רצף החגים והחופשות יוצר כמדי שנה עומס בנתב"ג ובקרב חברות התיירות המוכרות חבילות נופש, טיסות ולינה במלונות. שתי השאלות הנפוצות ביותר בנוגע להזמנת חופשה הן מתי להזמין ואיפה. לשאלת התזמון אין תשובה החלטית: אתם יכולים להזמין כבר עכשיו, כי כלל האצבע אומר שככל שתפוסת המושבים במטוס גדלה - כך המחירים עולים, במיוחד בחברות הלואו־קוסט. עם זאת, יש מקרים שבהם המחירים יכולים לרדת, כי חברת התעופה לא הצליחה למכור את כל המושבים, והיא תעדיף למכור במחיר נמוך מאשר להמריא עם מושב ריק.

השוואת מחירים בחגים
טיסות לרומא

את השאלה השנייה בחנו הפעם יותר לעומק. לשם כך, סקרנו שלוש חברות תיירות גדולות - גוליבר, איסתא ואופיר טורס - ובחנו את המחירים של האתר הבינלאומי להזמנת כרטיסי טיסה skyscanner, שנחשב לכזה המציע מחירים נמוכים יחסית למתחרים. במקביל, בדקנו מה המחירים שמציע אתר smartair הישראלי (smartair.co.il), שמאפשר שילוב של טיסת הלוך בחברת תעופה אחת וטיסת חזור בחברה אחרת.

כמו כן, בדקנו מה המחיר הנמוך ביותר המוצע באתר השוואת המחירים travelist, המציג זירה תחרותית של כמה סוכני נסיעות - רובם קטנים יחסית, לצד כמה סוכנים גדולים, כמו מונה טורס ודוינהויז. וכמובן, בדקנו גם מה המחיר של אותה טיסה בהזמנה ישירה מול חברת התעופה עצמה, ללא כל מתווך.

הבדיקה שערכנו כללה שישה יעדים בחו"ל, בהם לונדון, רומא, ברלין, פריז, ניו יורק ובנגקוק, כשבכל יעד באירופה ניסינו לבדוק גם את מחירי הלואו־קוסט וגם את מחירי הטיסות הסדירות הרגילות. ביעדי אירופה בדקנו מחירים של חופשות קצרות (4 לילות), לעומת חופשות ארוכות יותר ביעדים הרחוקים, בארה"ב ובמזרח הרחוק.

מההשוואה שערכנו עולות כמה מסקנות, והראשונה שבהן היא שברבים מהמקרים המחירים הנמוכים ביותר מוצעים באתרים smartair ו–skyscanner, ובפער משמעותי מהמתחרים. smartair הוא אמנם האתר היחיד שדורש דמי טיפול בגין ההזמנה ברשת (12 דולר להזמנה), אך גם בשקלול הסכום הזה מחירי הטיסות שהוא מציע היו נמוכים יותר בכל המקרים שבדקנו.

השוואת מחירים בחגים ברלין
טיסות לברלין

כך למשל, טיסה עם חברת התעופה טראנסאוויה לארבעה לילות לפריז בחול המועד סוכות (27 בספטמבר עד 1 באוקטובר) עולה באופיר טורס 500 דולר, באתר skyscanner 484 דולר, ישירות דרך טראנסאוויה 463 דולר, ואילו באתר smartair רק 443 דולר.

דוגמה נוספת: טיסת אל על לבנגקוק (21 ספטמבר עד 4 אוקטובר) באמצעות חברת אופיר טורס עולה כ–1,630 דולר, בהזמנה ישירות מול אל על המחיר הוא 1,724 דולר, באתר טראווליסט המחיר נמוך יותר - 1,597 דולר, ושוב את המחיר המשתלם ביותר מציע אתר smartair - 1,510 דולר בלבד.

ארז בוסו, מנכ"ל smartair, מסביר את פערי המחירים: "החברה שלנו עובדת בארבעה מוקדים - צרפת, ארה"ב, חוף השנהב וישראל - והמערכת שלנו יכולה לכרטס איפה שיוצא לה הכי זול. יכול להיות שבהזמנה אחת של הלקוח, טיסת ההלוך שלו תכורטס בארה"ב, ואילו טיסת החזור תכורטס בישראל. שילוב של שתי המערכות יכול להוביל למצב שבו מחיר הכרטיס הכולל יהיה נמוך יותר. בבדיקה שלכם זה יצא כך, אבל זה לא תמיד קורה".

בהשוואת המחירים מצאנו גם כי מחירו של כרטיס הטיסה בהזמנה ישירות מול חברת התעופה לא בהכרח נמוך מזה שמציעים סוכני הנסיעות, אף שקיים מתווך בעסקה. הסיבה לכך היא שלפעמים סוכני הנסיעות מוותרים על העמלה שלהם כדי להגיע ליעד שהציבה חברת התעופה למכירה של הטיסות, כדי לזכות בבונוס. חברות התיירות מקבלות בסוף השנה צ'ק "שמן" מחברות התעופה, אם הן עומדות ביעד המכירות שלהן, ולפעמים הדבר גורם לחברות לכרטס בהפסד, רק כדי להגיע ליעד.

השוואת מחירים בחגים פריז
טיסות לפריז

נוסף על כך, עולה מהבדיקה כי אמנם הזמנה דרך אתר השוואת המחירים טראווליסט במקרים רבים משתלמת יותר מהזמנה אצל סוכני הנסיעות הישראלים, אבל מול אתרים בינלאומיים המחירים לא תמיד נמוכים יותר, וגם לא בהשוואה להזמנה ישירה מחברת התעופה.

בדקנו גם את המחירים שמוצעים באתר אחר להשוואת מחירים - אתר זאפ תיירות, אך שם המחירים היו גבוהים יותר לעומת אלה שהוצעו בטראווליסט. נוסף על כך, לקראת סיומה של כל הזמנה בזאפ, הוצגה הודעה שמוציאה את "העוקץ" מהזמנת אונליין, ומזהירה את הלקוח כי "המחיר עלול להשתנות, ולכן יאושר סופית מול סוכנות הנסיעות". כלומר, גם אחרי שהזמנתם טיסה סדירה, תצטרכו להמתין לאישור של סוכן הנסיעות - ועד שהוא יתפנה ליצור עמכם קשר, המחיר באמת עלול להשתנות.

בזאפ תיירות מסבירים כי "מכיוון שכל הסוכנים משתמשים באותו מאגר נתונים, שמוכתב על ידי חברות התעופה, יש הרבה מאוד מקרים, במיוחד בעונת הנסיעות, שבהם נגמרים המקומות מהר מאוד, או שהמחיר מתייחס למחלקה מסוימת והמקומות בה אזלו, או שחברת התעופה העלתה את המחיר לאור הביקוש הגבוה".

הבדיקה שערכנו מתייחסת למחירים בתאריכים מסוימים וליעדים פופולריים. נוסף על כך, אספנו כמה עצות שיעזרו לכם בחיפוש אחר כרטיס הטיסה הזול ביותר, גם אם תעדיפו לנסוע ליעדים אחרים.

השוואת מחירים בחגים לונדון
טיסות ללונדון

1. 
כל דקה נחשבת

אפילו במהלך הבדיקה הנוכחית שערכנו, שמנו לב כי ברגע אחד המחיר של כרטיסי הטיסה לפריז עלה ב-30 דולר. הסיבה לכך היא שיטת התמחור שמתייחסת לתתי־המחלקות במטוסים. אתם מכירים את מחלקות התיירים, העסקים והמחלקה הראשונה במטוסים, אך למעשה כל מחלקה כזו מחולקת לעוד תתי־מחלקות (Q,Y,G ואותיות אחרות), ולכל תת־מחלקה יש תמחור אחר.

כשהמושבים בתת־מחלקה מסוימת נמכרים במלואם, מתחילים להימכר כרטיסים בתת־מחלקה אחרת, והמחיר מזנק מיד. יכול להיות שתראו במשך ימים רבים את אותו מחיר לטיסה, כי תת־המחלקה טרם התמלאה, אבל צריך להביא בחשבון שבתקופות של ביקושים גבוהים, ייתכן כי זה יקרה מהר מהצפוי.

2. לא אצל כל סוכן תוכלו להזמין טיסת לואו־קוסט

נכון שבתקופות מבוקשות כמו חגי תשרי המחירים גם לטיסות לואו־קוסט לא תמיד משקפים את המחיר שאנו רגילים לראות לטיסות מוזלות (שכן המחיר שלהן עולה ככל שמתקרבים למועד הטיסה, ומתומחר לפי הביקוש). ואולם עדיין המחירים של טיסות אלה יכולים להיות משתלמים יותר מטיסה סדירה רגילה. בכמה מהאתרים הישראלים, כמו טראווליסט, גוליבר ואופיר טורס, אפשר כבר לראות בחיפושי הטיסות את המחירים של חברות הלואו־קוסט, אבל אצל חברות אחרות, כמו איסתא, וואלה טורס ואשת טורס, המידע הזה עדיין חסר.

יש להביא בחשבון שגם כשתראו את המחיר של טיסת הלואו־קוסט, בכל אתר, זהו לא מחיר סופי - ועליו תצטרכו להוסיף לרוב את עלות העלאת המזוודה לבטן המטוס, תעריף הושבה מראש, אם תחפצו בכך, ומזון ומשקאות אם תרצו.

3. שילוב טיסת הלוך דרך חברה תעופה אחת וטיסת חזור דרך חברת תעופה אחרת

ההיגיון אומר ששילוב כזה אמור לעלות יותר, שכן מחיר של כרטיס טיסה לכיוון אחד יכול לפעמים לעלות יותר אפילו מכרטיס הלוך־חזור. ואולם לפעמים זה עובד. לדברי בוסו מנכ"ל smartair, 68% מההזמנות באתר שלהם הן כאלה.

באתרים של חברות התיירות הישראליות המחירים שיוצגו בפניכם יציעו טיסות הלוך־חזור דרך אותה חברת תעופה. לעומת זאת, באתרים בינלאומיים, כמו kayak, skyscanner ואחרים, תוכלו לראות אם המחיר הנמוך ביותר בעצם מתחבא בשילוב של חברות תעופה, ואז האתר ישלח אתכם להזמין כל כרטיס בנפרד.

באתר smartair ההזמנה של שני כרטיסים משתי חברות תעופה שונות תתבצע תחת הזמנה אחת. בבדיקה שערכנו ראינו שני מקרים שבהם שילוב כזה יכול להוזיל את העלות. למשל, בטיסה לברלין המחיר הנמוך ביותר היה 414 דולר, והוא כלל טיסת הלוך עם איזיג'ט וטיסת חזור עם ג'רמן ווינגס - לעומת טיסה באמצעות איזיג'ט בלבד, שהיתה עולה עשרות דולרים יותר.

תוכלו גם להזמין שילוב של טיסות בהזמנה של כל כיוון בנפרד, בעצמכם או דרך כל סוכן נסיעות, אבל אם המערכות של הסוכן או האתרים שבהם אתם מחפשים לא מאפשרים לחפש טיסה המשלבת חברות תעופה, לא תמצאו את המחירים הנמוכים האלה.

השוואת מחירים בחגים ברצלונה
טיסות לברצלונה

4. התחרטתם אחרי הזמנת כרטיס הטיסה? יכול להיות שהנזק לא כזה גדול

כשאתם מזמינים כרטיס טיסה, דמי הביטול המוצגים בפניכם הם אלה שקבעה חברת התעופה. ואולם בישראל במקרים מסוימים חוק הגנת הצרכן יכול לסייע לכם: בעסקות מכר מרחוק הלקוח רשאי לבטל את כרטיס הטיסה בתוך 14 ימים מיום העסקה, ועד שבעה ימים לפני מועד הטיסה; ואילו הזמנה פרונטלית - שנעשתה, למשל, במשרד נסיעות - ניתן לבטל בתוך 14 ימים מיום ההזמנה, ועד 18 יום לפני הטיסה.

לעניין זה יש "אותיות קטנות": החוק יגן עליכם רק במקרה שהזמנתם את הטיסה דרך גורם ישראלי או חברה שיש לה נציגות בישראל. כלומר, בהזמנה דרך אתרי הזמנות בינלאומיים, או אפילו דרך חברות תעופה שאין להן נציגות בישראל, כמו איזיג'ט, חוק הגנת הצרכן לא יגן עליכם באף שלב, ותצטרכו לשלם דמי ביטול לפי מדיניות החברה.

5. נסו להוריד את המחיר באמצעות אפליקציית fairfly

האפליקציה החינמית fairfly נכנסת לעבודה אחרי שכבר הזמנתם את הטיסה. היא מיועדת לעקוב אחר מחירו של כרטיס הטיסה שהזמנתם, ולבדוק אם הוא יורד במידה מספקת, כך שישתלם לבטל את הכרטיס (בחישוב דמי הביטול) ולהזמין אותו מחדש במחיר נמוך יותר.

כמו כן, האפליקציה בודקת את מחירי הכרטיסים של חברות תעופה אחרות, לאותו יעד ובאותם תאריכים, ותעדכן אתכם אם חברה אחרת מציעה כרטיס שעבורו ישתלם לבטל את הכרטיס שהזמנתם. אם רכשתם כרטיסי טיסה במחירים נמוכים יחסית, שבהם דמי הביטול גבוהים וחוק הגנת הצרכן כבר לא יכול לסייע לכם בדמי ביטול מופחתים, לא בטוח שהאפליקציה תסייע. לעומת זאת, בכרטיסי טיסה יקרים יותר, יכול להיות שהיא תצליח לחסוך לכם כסף. בשלב זה השירות ניתן בחינם, כך שאין מה להפסיד.

השוואת מחירים בחגים בנגקוק
טיסות לבנגקוק

6. אפשר להיעזר בחבר בחו"ל

אם יש לכם חבר בחו"ל, תבקשו ממנו לבדוק מה מחיר כרטיס הטיסה שהוא רואה אצלו. נסייג ונאמר שזה לא תמיד עובד, אבל יש לא מעט מקרים שבהם המחיר שיראה אדם בארה"ב, למשל, עבור כרטיס טיסה מסוים, יהיה נמוך מזה שאתם תראו בישראל לאותו כרטיס בדיוק, והפער יכול להגיע לעשרות וגם מאות דולרים. אחרי החלטתם איזה כרטיס מתאים לכם,בדקו את המחיר מול מישהו בחו"ל. אם אכן המחיר שלו נמוך יותר, בצעו את ההזמנה באמצעותו.

הכתבה פורסמה במקור באתר TheMarker 

עקב התנגדות משרד התחבורה: נדחה הדיון על תוכנית סיוע לתעשיית התיירות במצבי חירום
חברת ריינאייר יוזמת: קו טיסות לואו קוסט ממזרח אירופה לאילת