לאחר הפינוי המוצלח של המטיילים הישראלים מפרו, נשארו לא מעט ישראלים תקועים מעבר לים במדינות דרום אמריקה, שחילוצם יעלה כסף רב. אתמול דיווחנו ב-mako על עשרות מטיילים בקוסטה ריקה, קולומביה ומקסיקו שמנסים לגייס צוותי חילוץ לישראל וכעת מנסים למצוא פתרונות למימון הטיסה היקרה חזרה ארצה.

>> לתרומה

בקמפיין מימון המונים שנפתח היום, מבקשים המטיילים את עזרת הציבור בגיוס 270 אלף שקלים. ״120 ישראלים תקועים בקוסטה ריקה וקולומביה ואין יותר טיסות יוצאות״, אומרים מארגני הקמפיין, ״אירגנו טיסת חילוץ פרטית עם חברת MAGNUS שמוציאה מטוס פרטי לאיסוף המטיילים מבוגוטה ומסן חוזה. יש את כל האישורים שצריך״.

לדבריהם, ״הבעיה היא ש-40 נוסעים לא נרשמים בגלל העלות הגבוהה של 2,500 דולר ולכן חסרים לנו תרומה עבורם. אנחנו לא מצליחים לגייס מהם את הכסף עבור הטיסה מפני שהם לא קיבלו החזרים מחברות התעופה על כרטיסים שבוטלו עקב סגירת גבולות ולכן אנחנו חייבים עזרה מידית״.

המטיילת שרון שטיין הסבירה אתמול בשיחה עם mako את הסיטואציה המורכבת במדינות דרום אמריקה כרגע. "כל רגע הטיסות מתבטלות. אנשים לא יכולים לשלם כסף מראש ובסוף הטיסה תתבטל ולא יקבלו החזרים. מדובר באלפי דולרים. ניסינו לטוס לארה"ב בקונקשן ומשם למצוא טיסות לישראל אבל לרבים אין ויזת כניסה לארה"ב כך שהדבר בלתי אפשרי. כל יום סגורים עוד ועוד מעברים יבשתיים. אנחנו מרגישים אבודים וחסרי אונים. ממש ככה. מזל שיש פה בעל סוכנות נסיעות שמארח אותנו".

גורם במשרד החוץ אמר בתגובה כי ״אין לנו יכולת או מענה להגיע לכל מקום על פניי הגלובוס. על כן, כבר לפניי שבועיים יצא משרד החוץ בקריאה פומבית לכלל הישראלים לחזור הביתה מהר ככל האפשר. מקסיקו וקוסטה ריקה עדיין פתוחות וניתן לצאת מהן, גם אם מדובר על מסלולים שהם אולי פחות נוחים או יותר יקרים".