תקרית השוקולד בטיסת ישראייר לוורנה נחקקה חזק בזיכרון הציבורי ומסרבת להרפות, אך מאז עלו לכותרות אירועי אלימות נוספים וקשים לא פחות ובעידן הרשתות החברתיות נחשפות שוב ושוב פניו האמתיות של "הישראלי המכוער". איך מתמודדים עם התופעה? האם החשיפה המבישה תורמת או פוגעת בסיכול התופעה ומה באמת עושות הרשויות בנידון? מבדיקה של mako עולה כי בבתי מלון באילת נוהגים לטייח מקרי אלימות קשים או אירועים חריגים שבהם היו מעורבים נופשים רק כדי לא להבריח לקוחות פוטנציאלים. גורמים במשטרת מרחב אילת מדווחים כי למעלה מ-90 אחוז מהמקרים לא מדווחים וכי הדברים נסגרים בין ההנהלה לנופשים הסוררים.

"אנחנו עורכים סדנאות מיוחדות שבהם משתתפים קציני ביטחון ומנהלים של בתי המלון, ומסבירים להם את החשיבות שבהגשת תלונה במקרים של גילויי אלימות, אבל לצערי כמות התלונות שהם מגישים מזערית", סיפר קצין משטרה בכיר במשטרת המחוז הדרומי. עו"ד דניאל ארנסט (שופט בדימוס) טוען כי ההחלטה לפתוח בחקירה נתונה בידי המשטרה וכי אם יש חשש סביר שבוצעה עבירה פלילית הרי שניתן לחקור את הפרשה גם ללא תלונה. ארנסט התייחס למקרה שאירע לאחרונה בבית מלון באילת ובו תועדו נופשים שסירבו לפנות את כלי רכבם מחניית נכים ועוררו מהומה. אם אתם צריכים תזכורת, הנה הסרטון:

 

חשבתם שכבר שמעתם וראיתם הכל? כנראה שלא. בדקנו ומצאנו מידע על עוד אירועי ונדליזם ואלימות שהתרחשו בבתי מלון באילת ואשר לא דווחו כלל למשטרה. הדיווחים התקבלו מעובדים בבתי המלון, ממאבטחים, מאנשי משטרה ומאורחים, כולם הביעו תסכול על כך שהמקרים לא מטופלים כראוי.

בן 13 שלף סכין לעבר המציל

זה קרה בקיץ האחרון בבית מלון יוקרתי באילת. המלון היה בתפוסה מלאה והתארחו בו מאות משפחות של ועדי עובדים שהגיעו לנופש של סופשבוע. המציל העיר לנער בן 13 על התנהגותו במים וכשזה לא עזר, הוא דרש ממנו לצאת החוצה. הנער יצא מהמים וחזר אחרי זמן קצר עם סכין שלופה ואיים לדקור את המציל. קצין הביטחון שהוזעק למקום ביקש מהנער להתלוות אליו, אבל הוא המשיך לקלל ולאיים. בסופו של דבר אותרו הוריו של הקטין. הנהלת המלון החליטה שלא לדווח למשטרה על המקרה והסתפקה בהתנצלות של הנער בפני המציל. "אביו של הנער הוא בכיר בוועד העובדים של מפעל גדול ובמלון חששו להפסיד לקוחות, אז הם פשוט טייחו את הפרשה ולא פנו למשטרה", סיפר עובד במלון.

חיילים השתכרו ורצו ערומים במסדרונות

ארבעה חיילים המשרתים ביחידה קרבית הגיעו לנפוש בעיר. באחד הערבים בילו החברים עם עוד כמה בנות בחדר עד השעות הקטנות של הלילה. מהחדר בקע רעש חזק שהפריע את מנוחתן של כמה משפחות, שביקשו מהם להיות בשקט. בתגובה, יצאו כמה מהחיילים אל המסדרון כשהם ערומים ושיכורים והחלו להשתולל. קצין הביטחון שהגיע למקום הותקף על ידם ורק לאחר שהגיע תגבורת העניינים נרגעו. "התקרית הזו הטרידה אותנו במהלך כל הלילה כמעט. הם שתו והשתכרו, צעקו, גרמו נזק לשטיחים בחדר והתפרעו במסדרונות", סיפר עובד בבית המלון. למחרת נדרשו החיילים לעזוב את המלון בתמורה לכך שלא תוגש נגדם תלונה במשטרה.

טיילת בחוף הצפוני באילת, צילום-Adiel lo מתוך וויקי (צילום: Adiel lo מתוך וויקיפדיה)
חיילים ובני נוער נוהגים להשתכר ולעשות מהומות במלון. הטיילת בחוף הצפוני | צילום: Adiel lo מתוך וויקיפדיה

עישנו סמים, הרסו שטיחים וקשקשו על הקירות

כמה עשרות תיכוניסטים שירדו לשבוע נופש באילת נהגו, לפי אחד מעובדי המלון בו התארחו, לחזור שיכורים ממסיבות במועדונים, לעשן סמים ולהרעיש בשעות לילה מאוחרות. העובד סיפר כי אורחים במלון התלוננו, הצוות הזהיר אותם, אך זה לא עזר. "הם הרעישו גם בשעה שלוש לפנות בוקר, הקיאו על השטיחים וקשקשו על הקירות. היו אורחים שרצו לעזוב את המלון בגלל המקרה הזה", סיפר העובד. בסופו של דבר, הנהלת המלון הגיעה להסדר עם התלמידים, שבתמורה לאי הגשת תלונה במשטרה, הם יעזבו את המלון יום לפני מועד סיום הנופש שלהם.

איים להרוג את הטבח בגלל חביתה

זה קרה במלון יוקרתי באילת בארוחת הבוקר בבחדר האוכל. אחד האורחים הזמין חביתה עם פטריות ופטרוזליה. הטבח הסביר שאין פטריות ופטרוזיליה והציע לשלב בצל ירוק. האורח הלא מרוצה צעק לעבר הטבח: "בושה שאתה טבח פה. הייתי רוצח אחד כמוך שמזלזל באורחים". המאבטחים שהוזעקו לחדר האוכל הבהירו לאורח שאם לא יירגע הם יפנו למשטרה. האורח נרגע. לא הוגשה תלונה.

זוגות נלהבים שברו את הכיור והאסלה

זוג ממרכז הארץ הגיע לירח דבש בבית מלון בעיר. עובדת ניקיון במלון הבחינה שהאסלה שבחדרם נשברה ודיווחה למנהלת במלון. בני הזוג הכחישו ששברו אותה וטענו שהאסלה היתה במצב דומה כאשר נכנסו לחדר. בלובי התחוללה מהומה כאשר הזוג סירב לשלם על הנזק וכדי להרגיע את הרוחות הוחלט במלון לספוג את הנזק ולא לתבוע את הזוג.

במקרה אחר נשבר הכיור בחדר הרחצה של חדר במלון. הנהלת המלון דרשה מהזוג שהתארח בחדר לשלם כמה מאות שקלים על הנזק. בני הזוג הגיעו לפקידת הקבלה וזעמו על הדרישה. לטענתם, הכיור היה סדוק עוד קודם לכן. בכיר במלון שהבחין במהומה ובצעקות, לקח את בני הזוג הצדה, ביקש מהם להוריד את הטונים ולסגור את העניין בתשלום של 100 שקל, וכך היה.

כיור במלון (צילום: metrometro, Thinkstock)
צוות המלון מצא כיור שבור בחדר, האורחים טענו שהוא היה סדוק לפני כן | צילום: metrometro, Thinkstock

החדרנית הותקפה בטענה שלא החליפה מצעים

בני זוג שהתארחו באמצע השבוע באחד מבתי המלון בעיר פנו בזעם אל החדרנית וטענו בפניה שהסדינים והשמיכות היו מלוכלכים וכי בעקבות כך הם סבלו בלילה מעקיצות וגירודים. החדרנית טענה שהיא החליפה את המצעים, אך הם הם קיללו אותה וזרקו לעברה את השמיכות והסדינים. החדרנית התלוננה על המקרה, אך האורחים מצדם, דרשו פיצוי מהמלון. בסופו של דבר בני הזוג הועברו לחדר אחר ולא הוגשה נגדם תלונה.

עשרות מגבות נגנבו מחדר השירות 

עובדת בבית מלון יוקרתי באילת גילתה בשעה מאוחרת בלילה שחדר השירות בקומה נפרץ ושנגנבו מתוכו עשרות מגבות וכלי ניקוי. המלון לא טרח לעדכן את המשטרה ולהגיש תלונה. הנימוק: מצלמות האבטחה לא תיעדו באופן ברור את החשודים. המלון ספג את הנזק.

במלון אחר נעלמה מהארון שבבריכה כמות גדולה של מגבות רחצה. מאבטחי המלון בסיוע עובדים נוספים ניסו לאתר את המגבות הגנובות. "ידענו שכמה נערים שהיו בבריכה ביצעו את הגניבה אבל לא רצינו לערב את המשטרה כי זה היה כרוך בחיפושים בחדרים וזה היה גורם לבלגן אחד גדול", סיפר עובד במלון. המלון ספג את עלות הגניבה.

כביסה לבנה מגבות (צילום: istockphoto)
חדר השירות נפרץ ועשרות מגבות נגנבו | צילום: istockphoto

ירק על מלצרית בבריכה

בעת שבילה בבריכה הזמין אחד האורחים במלון יוקרה בעיר, מנת אבטיח. המלצרית הגישה לו את הצלחת אבל האורח כעס על כך שהמנה לא מספיק גדולה ועם זאת יקרה. המלצרית הסבירה לו באדיבות שהוא לא חייב לקנות דבר, אלא שהאורח קילל אותה, ירק לעברה וזרק לעברה את הצלחת. קצין האבטחה של המלון הגיע למקום, הזהיר את האורח והצליח להרגיע אותו. לא הוזמנה משטרה.

קונדומים וגלילי נייר טואלט גרמו לסתימות בשירותים

זוג נשוי טרי הגיע לבלות סופ"ש של ירח דבש במלון חמישה כוכבים יוקרתי. בני הזוג השליכו גלילי נייר טואלט וקונדומים רבים שגרמו לסתימה במערכת השירותים ואם זה לא מספיק, שברו את ראש הטוש במקלחת. פקידת הקבלה דרשה מהם לשלם על הנזקים כאשר פינו את החדר. השניים טענו שהסתימה היתה כאשר נכנסו לחדר. בסופו של דבר זה נגמר בפיצוי של 50 שקל על ראש הטוש תמורת התחייבות שלא לתבוע אותם.

נערות ליווי שוכרות חדרים והלקוחות משתוללים

נערות ליווי נוהגות להזמין חדרים בבתי מלון בעיר ולעיתים נגרמות, בעקבות כך, מהומות. בכמה מקרים הלקוחות ונערות הליווי הרעישו בחדרים וכן, היו  מקרים שלקוחות סירבו לשלם לנערות הליווי והקימו מהומה. אלא שמסתבר, שגם אם נופשים מתלוננים על מקרים שכאלה, לרוב המאבטחים, בהנחיית הנהלת המלון, לא עושים דבר, כדי לא להפסיד את כספי השכרת החדרים שמשלמות נערות הליווי. "בעונות מתות נערות הליווי מכניסות הרבה כסף לבתי המלון. כבר היו מקרי אלימות כלפי נערות ליווי על ידי לקוחות זועמים שלא רצו לשלם, או שהשתכרו והפריעו לשאר האורחים והנהלת המלון העדיפה שלא לערב את המשטרה כדי ששם המלון לא יוכתם. הכול נסגר בחדרי חדרים", גילה קצין ביטחון במלון בעיר.

יו"ר התאחדות בתי המלון באילת, שבי ישי, אמר בתגובה על הטענות שעלו בכתבה, כי בקרוב נציגי בתי המלון, עיריית אילת והמשטרה ייפגשו לדיון בתופעת האלימות של הנופשים, בניסיון לגבש מודל לטפל בתופעה ולעקור אותה מהשורש. לדבריו, אכן יש מקרים חריגים של ונדליזם או אירועים אלימים של נופשים, שבבתי המלון מעדיפים לטייח. "מנהלי בתי המלון נמצאים בסיטואציה לא קלה, בין הפטיש לסדן. אני מקווה שנמצא את הדרך הנכונה לטפל בתופעות הללו, יחד עם אנשי החוק והעירייה, כדי לצמצם אותן ולמנוע פגיעה בתיירות בעיר".

בתי מלון באילת  (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
"מנהלי בתי המלון נמצאים בין הפטיש לסדן" | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

לכל כתבות המגזין