הסתיו, כידוע, היא עונה קצרה למדי, ובארץ היא ממש בקושי מורגשת. רק תעשו אפצ'י של עונת מעבר והיא נגמרת. ובכל זאת, בזמן הקצר של הסתיו קורים לא מעט דברים יפים: החצב פורח וגם הכרכום והסִתוונית ויש שלכת והציפורים מתחילות לנדוד. התפאורה של הטבע נמצאת בשיא תפארתה.

גם כאן וגם בחו"ל יש זמן קצר שבו תוכלו ליהנות מהתקופה היפה – והוא תלוי במזג האוויר ובטמפרטורה. על כן פותחו אפילו אפליקציות ואתרים ייעודיים שמראים מה מצב השלכת, כדי שלא תפספסו אף רגע. בארצות הברית, למשל, שהיא אחת המדינות שבהן השלכת היא המרהיבה בעולם, זה מאוד מסודר ואפילו תוכלו לבדוק מה המצב, אם הגוון של העלים צהוב, כתום או אדום – וכך לתכנן את הטיול. גם בקנדה אפשר לעקוב אחר השלכת. ואם אתם פחות טכנולוגיים, תמיד אפשר להיעזר בטכנולוגיה הישנה – לשאול חברים או להתעדכן באתרי מזג האוויר. והכי חשוב – להיות עם אצבע על הדופק.

7 המלצות לטיולי סתיו בארץ

חשוב לדעת שמכיוון שבארץ הגשם מאחר להגיע ובכלל מזג האוויר עדיין חם, גם הטבע "מרגיש" זאת ורק עכשיו מתחיל להבין שהעונה מתחלפת. השבוע ירדו גשמים ראשונים (מעט, אבל זה גם משהו), נעשה קריר יותר בעיקר בבוקר ובערב, ובעוד רגע מחליפים לשעון חורף (30.10) וממש בקרוב השלכת הארץ-ישראלית היפה מתחילה. וכשזה יקרה, אלה המקומות שתרצו לבקר בהם.

עין חמד

מבואות ירושלים

הגן הלאומי עין חמד  (צילום: יניב כהן, רשות הטבע והגנים)
המקום הכי יפה לראות בו שלכת בארץ. עין חמד | צילום: יניב כהן, רשות הטבע והגנים
עין חמד (צילום: יניב כהן)
בשבועות הקרובים השלכת צפויה להתחיל | צילום: יניב כהן

הגן הלאומי עין חמד, צפוי לקבל גוון סתווי בשבועות הקרובים (הכל תלוי כמובן במזג האוויר), אז יהפוך למקום עם התפאורה היפה בארץ לזמן קצר. העצים מקבלים גוֹני שלכת, האדמה מתכסה בעלים הנושרים, הגן שקט יותר ופנוי ואפשר למצוא זמן איכות של עונת מעבר, עם פק"ל קפה טוב ועוגת קינמון ותפוחים, או עוגת גזר שהכי מתאימה לעונה. עקבו אחרי העדכונים באתר רשות הטבע והגנים.


מצפור ויקר | אגמון חפר

עמק חפר

View this post on Instagram

A post shared by Meirav Talmor Kashi | מירב קשי (@meiravkashi_travel)

במהלך הסתיו חולפים עשרות אלפי שקנאים בישראל, ועמק חפר היא נקודה מעולה לצפות בהם ובציפורים בכלל. שני המיקומים הכי טובים הם מצפור ויקר ואגמון חפר (עין החורש). במצפור כבר נראו הרבה שקנאים, ובשני המקומות תוכלו לראות ציפורים, ברווזים, יונקים ולעתים גם ליהנות מזמן האכלה מסודרת והסברים במקום. למי שיש, מומלץ להביא משקפת לציפורים ומצלמה עם זום. אל תתביישו, זה משדרג את החוויה.


גבעת עדה–בנימינה

View this post on Instagram

A post shared by Meirav Talmor Kashi | מירב קשי (@meiravkashi_travel)

כמעט בכל עונה שתגיעו, יהיה כאן קסם מיוחד. אך בעונת הסתיו הכל כאן קסום במיוחד, היות שבאזור יש הרבה מטעים שנצבעים בכתום. מכיוון שאי אפשר לנקוב בתאריך ספציפי לתחילת השלכת, מומלץ להמתין עוד קצת, להתעדכן מחברים או ממקומות אחרים שבהם היא התחילה ולהגיע. סעו בזהירות באזור מטעי האפרסמון והכרמים של יישובי אלונה (גבעת עדה, אביאל, עמיקם) ותיהנו מהנופים. רק שימו לב! כל המטעים, הכרמים והשדות הם שטחים פרטיים של החקלאים, מה שאומר שיש לראותם ולצלמם בלבד, ולא להיכנס לשטח החקלאי עצמו.


חוף נחשולים | שמורת טבע תל דור

חוף הכרמל

חוף דור צילום - באדיבות מלון חוף נחשולים (צילום: עופר תליו)
הסתיו בחוף דור. הים בסתיו מקבל קסם אחר | צילום: עופר תליו
חוף דור (צילום: נגה משל)
צילום: נגה משל

ים בסתיו? הכי הכי כן! אם אתם רוצים לראות את פריחת חבצלות החוף הלבנות והחגיגיות זה הזמן, כי בקרוב מאוד הן מתייבשות וחולפות מהעונה הנוכחית. עכשיו תדמיינו: חול נקי, מים כחולים ומפרצונים, ופרחי החבצלת הלבנים צומחים לאורך החוף והסלעים. מראה רומנטי ויפה לתקופה קצרה למדי. תוכלו לשלב את ביקור החבצלות עם זריחה או שקיעה, פלוס פיקניק קטן. אין יותר מושלם מזה.


הר חוזק – חושניה

רמת הגולן

טיול רמת הגולן-חלמוניות (צילום: מירב טלמור-קשי)
חלמוניות ברמת הגולן | צילום: מירב טלמור-קשי
סתוונית במבוא חמה (צילום: ערן ודוד גל-אור)
סתוונית ברמת הגולן | צילום: ערן ודוד גל-אור

אין סיכוי שאתם הולכים להפסיד את היופי הצהוב הזה. אבל, כמו בחידות חמיצר, גם כאן יש משהו טריקי: אי אפשר לדעת בוודאות מתי תהיה הפריחה, וכאשר החלמוניות פורחות וגם סִתוונית התשבץ הסגולה והייחודית, זה לזמן קצר בלבד.

חשוב להיות ערניים לעדכוני מטיילים ולעדכוני פריחות (יש במדיות השונות קבוצות שמעדכנות). סעו לרמת הגולן, להר חוזק – חושניה, לצפות בפלא: מרבדים צהובים וסגולים שמשתלבים להם יחד כאילו היו שם תמיד. אבל ממש לא, זה מופע קצר וחולף כאמור.


נחל מורן נריה

שמורת הר מירון

חלמונית גדולה בשביל הפסגה בהר מירון (צילום: נשוואה פארסה, רשות הטבע והגנים)
חלמונית בהר מירון | צילום: נשוואה פארסה, רשות הטבע והגנים
נחל מורן- נוף הגליל (צילום: מירב טלמור קשי)
נחל מורן | צילום: מירב טלמור קשי

אין כמו לטייל אחרי הגשם הראשון, או הגשמים הראשונים, כאשר האדמה רטובה, אבל לא מדי, ומתוך הקרקע בוקעים להם הכרכוּמים הלבנים הקטנים והסִתווניות הסגלגלות. חשוב להדגיש שגם הכרכום וגם הסתוונית הם פרחים קטנים מאוד, אז כאשר אתם מטיילים, תצטרכו לחפש אותם בגובה הקרקע ולהיזהר שלא לדרוך עליהם ולרמוס אותם. פריחתם איננה ארוכה, ומכיוון שכרגע ירד ממש מעט גשם, חכו שיירד עוד קצת ולאחר מכן צאו לחפש. גם כאן, כמו אצל החלמונית, הפריחה תהיה בנובמבר, אבל החלמוניות פורחות במעט מקומות יחסית, וכרכומים וסתוונית יותר שכיחים.


קיבוץ מרום גולן

רמת הגולן

View this post on Instagram

A post shared by Meirav Talmor Kashi | מירב קשי (@meiravkashi_travel)

כאן מדובר בשלכת למתקדמים, לחובבי אמת של הז'אנר האדום-כתום. כך תוכלו להרגיש קצת ממראות מופע השלכת בקיבוץ, ממש כאילו הייתם בחו"ל. תתחילו רק לחמם מנועים ברכב, יש עוד זמן, אבל כשזה יקרה כל הקיבוץ יתמלא בעלי שלכת, שהם מתנה לצלמים. תוכלו לשלב גם לינה במלון היפה בקיבוץ, סיור בגן הפסלים, אוכל טוב ומסלולי הליכה.


7 המלצות לטיולי סתיו בחו"ל

אגמי האצבעות

ארצות הברית

אגמי האצבעות (צילום: Paul Massie Photography, shutterstock)
אגמי האצבעות בארה"ב | צילום: Paul Massie Photography, shutterstock
האדסון ואלי (צילום: G Seeger, shutterstock)
הדלעת של ההאלווין משתלבת מעולה עם העונה הכתומה. עמק האדסון | צילום: G Seeger, shutterstock

השלכת הכי משגעת נמצאת באזור אגמי האצבעות (Finger Lakes), מפלי הניאגרה ועמק ההדסון (Hudson Valley). אפשר להיעזר באפליקצייה לבדיקת השלכת במדינת ניו יורק. בחלקים רבים של ניו אינגלנד וניו המפשייר, שגם נחשבות למוקדי עלייה לרגל בסתיו, השלכת כבר עברה את השיא. צריך להביא בחשבון: זה הרגע האחרון ליהנות מכל היופי המשגע הזה. ולמטיילים בניו יורק–מנהטן, אל תפספסו טיול בסנטרל פארק בעונה הזו. בנוסף, בונוס קטן לעוד כמה ימים בלבד: דוכני הדלועים והקישוטים לחגיגות ההאלווין (ליל כל הקדושים) שנחגג ב-31.10.


נובה סקוטיה

קנדה

נובה סקוטיה (צילום: Curtis Watson, shutterstock)
נובה סקוטיה. קלישאה של סתיו | צילום: Curtis Watson, shutterstock
נובה סקוטיה (צילום: Prashanth Bala, shutterstock)
עוד רגע יהיה כאן ממש קר | צילום: Prashanth Bala, shutterstock

טיול של סתיו בנובה סקוטיה (Nova Scotia) הוא קלישאה של כל מה שאתם מדמיינים בסתיו. עם זאת, בניגוד לישראל, זו ממש הדקה ה-90, כי בעוד רגע מתחיל החורף הארוך, הקר והאמיתי של קנדה. עד שייעלם, תוכלו ליהנות מנופי שלכת לאורך הדרכים, בקייפ ברטון (Cape Breton) ובשמורת הטבע Kejimkujik. כל מילת תיאור נוספת מיותרת.


אגמי פליטביצה

קרואטיה

פליטביצה (צילום: Fesus Robert, shutterstock)
אחד מסימני ההיכר של קרואטיה. אגמי פליטביצה | צילום: Fesus Robert, shutterstock
פליטביצה (צילום: מירב טלמור-קשי)
שילוב מרהיב של מים וצמחייה | צילום: מירב טלמור-קשי

מי לא שמע על אגמי פליטביצה (Plitviče Lakes National Park) בקרואטיה? זו השמורה הכי מפורסמת במדינה. בעונת הטיולים המתוירת העומס באתר גדול מאוד, צריך להגיע מוקדם כדי לרכוש כרטיסי כניסה, להמתין בתור לאוטובוס וללכת באיטיות-יתר על גשרי העץ. ובסתיו – יש מקום בחניה, אין תור, נעים לטייל בשמורה ולתפוס זוויות צילום מיוחדות של גוני הכחול העז של המים עם עלי השלכת. הקונטרסט מושלם.


הרי הרודופי | הרי פירין | הרי הרילה

בולגריה

רילה (צילום: Dennis van de Water, shutterstock)
לא רק בארה"ב וקנדה, ממש קרוב לכאן יש סתיו מהסרטים. רילה, בולגריה | צילום: Dennis van de Water, shutterstock
הרי הרודופי (צילום: Nataliya Nazarova, shutterstock)
עיירה בהרי הרודופי, בולגריה | צילום: Nataliya Nazarova, shutterstock

הסתיו החו"לי הכי קרוב לכאן. מומלץ להזמין טיסה לסופיה, בירת בולגריה (שגם בה יש שלכת יפה) ולהמשיך ממנה לאזור ההררי של המדינה. הרי הרודופי (Rhodopes), הרי פירין (Pirin Mountains) והרי הרילה (Rila), מלאים בכפרים עתיקים ובשלכת מרהיבה. אם אתם נוחתים בשעות היום, נסו לתפוס מקום ליד החלון במטוס, כי מראה העצים הכתומים-צהובים-אדמדמים משגע.

יש הרבה מאוד נקודות יפות ליהנות בהן מהשלכת הבולגרית באזור זה, כולל אמבטיות עלים – אזורים שבהם נשרו כל כך הרבה עלים עד שניתן ממש להתעטף בהם. בכפר העתיק והציורי שירוקה לאקה (Shiroka Laka), למשל, אשר בהרי הרודופי, תוכלו ליהנות מהשלכת ומיופי של מקום לצילומים.


שמורת אגואסטורטס

הרי הפירנאים, ספרד

הפירנאים (צילום: Shalom Rufeisen, shutterstock)
בקרוב תתחיל כאן עונק הסקי. הפירנאים | צילום: Shalom Rufeisen, shutterstock
פירנאים (צילום: Marisa Estivill, shutterstock)
מרחק נסיעה קצר מברצלונה | צילום: Marisa Estivill, shutterstock

מומלץ להזמין טיסה לברצלונה ומשם לנסוע להרי הפירנאים, כי בעוד זמן-מה כבר מסתיימת עונת הטיולים הרגליים ועוברים לחופשות סקי ופעילות בשלג. גם עכשיו זה כבר ממש הרגע האחרון, אז אל תיסעו לטייל בלי לבדוק אילו מסלולים ואתרים פתוחים. הרגע הזה שהעצים בשמורת אגואסטורטס (Aiguestortes) נצבעים בגוני השלכת, הנחלים זורמים בעוצמה וכמעט אין מטיילים. זהו רגע קסום.


יער אפינג

אנגליה

אפינג (צילום: NGarden21, shutterstock)
בקרוב יתחיל כאן החורף הקפוא וחגיגות הכריסמס יתחילו. אפינג | צילום: NGarden21, shutterstock
אפינג (צילום: VladFace, shutterstock)
ביער מהאגדות חייבות להיות פטריות | צילום: VladFace, shutterstock

יער אפינג (Epping Forest) הוא יער במרחב של העיר לונדון, והוא נראה כאילו יצא מיער מהאגדות ועכשיו תוכלו לטייל בו בנופי השלכת, סלעים מכוסי טחב והמון המון פטריות בצורות שונות. שימו לב! אין לאכול פטריות ללא מישהו שמכיר ויודע. בקרוב הנוף כאן ישתנה, מזג האוויר יתקרר ויתחילו באופן רשמי את חגיגות הכריסמס. עד אז, הצילומים כאן מרהיבים.


שמורת מוסטניצה | אגם בוהיני

סלובניה

View this post on Instagram

A post shared by Meirav Talmor Kashi | מירב קשי (@meiravkashi_travel)

אין ספק שמרבית המטיילים מגיעים לשמורת מוסטניצה (Mostnica) – אגם בוהיני (Lake Bohinj) בסלובניה, בחודשי הקיץ. אבל דווקא עכשיו, בסתיו, זה טיול אחר ויפה לא פחות. מצד אחד יש פחות אטרקציות ופחות רחצה באגמים, ומצד שני, יש יותר הליכה בטבע, במסלולים והנאה מהשלכת וממזג האוויר הנעים. בשמורת מוסטניצה יש אווירת סתיו מכשפת במיוחד.


מירב טלמור-קשי, מתכננת טיולים בארץ ובחו"ל, מומחית בתחומי תקשורת ויחסי ציבור ונותנת שירותי ייעוץ בנושאים אלו, כתבת תיירות ובעלת הבלוג "חלומות ומסעות" גם בפייסבוק ובאינסטגרם