עם כל הכבוד לקרייבינג הלחוץ של הנוסע הישראלי לשוקולד, זו ככל הנראה אחת הבעיות הפחות חמורות שלנו. פרשת טיסת ישראייר, במהלכה אוים הדייל ניר לבוב על ידי נוסעת בעקבות סירובו למכור לה חפיסת שוקולד, היא רק דוגמה אחת מני רבות לסיטואציות הקשות עמן נאלצים להתמודד דיילי האוויר. "הנוסע הישראלי מרגיש בבית ומרשה לעצמו לעשות מה שבא לו", טוען דייל ישראלי ותיק. "לישראלים יש קוצים, הם לא אוהבים לשבת, לא ממלאים אחר הוראות, גונבים לעתים מוצרי מזון ובקבוקי שתייה מהמטבח האחורי, עוברים חופשי ממחלקת התיירות לעסקים וכן הלאה. אנחנו עוברים סדנאות שמלמדות כיצד להגיב ומחויבים להיות מנומסים ואדיבים, אבל המציאות שונה לגמרי".

בעזרתם הלא אדיבה של הנוסעים הישראלים ובהיעדר תלונות מצד חברות התעופה, הדיילים הפכו עם הזמן לשקי אגרוף. "בחברות התעופה מפחדים להתלונן במשטרה על נוסעים בעייתיים מחשש לפגיעה בשמן הטוב, או מבריחת נוסעים פוטנציאליים", מסבירה דיילת נוספת, "אבל לא ייתכן שנוסע יתקוף דייל או יאיים על חייו, ומנהלי שירות בטיסה יתעלמו מכך רק כדי לרצות את הלקוחות. למה מחכים? שנוסע ידקור דייל או ירצח אותו?".

"מובן, שכששמים קבוצה גדולה של אנשים בתוך קופסת פלדה כמה שעות באוויר, זה לא קל להם", מסבירה דיילת אחרת. "הם חסרי סבלנות, יש הרבה עצבים באוויר, חלקם סובל מחרדות, אחרים שותים אלכוהול כדי להרגיע את עצמם. אנחנו מתחשבים בכל הסיבות הללו, אבל כשזה מגיע לאיומים או תקיפות, זה כבר קו אדום שאסור לעבור. אני מכירה הרבה דיילים שלא מדווחים על אירועים חריגים מחשש שיפטרו אותם, הם פוחדים שיתייגו אותם כ'טרבל-מייקרים'".

הנה כמה תקריות אמיתיות שהתרחשו במהלך טיסות ישראליות, כפי שתוארו על ידי דיילים ודיילות העובדים בחברות תעופה ישראליות, אירועים שלרוב לא דווחו בשום מקום ולא זכו לטיפול כלשהו מצד גורם רשמי.

נוסע במטוס נוסעים
"יש הרבה עצבים באוויר" | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

אל תחסכו עלי: הנוסע שהטיח סנדוויץ' בפניה של הדיילת

לפני כמה חודשים, במהלך טיסת לילה לניו יורק, החליטה חברת תעופה ישראלית על ניסוי של חלוקת בקבוקי מים ובגטים חמים שמכילים בשר וירקות, במקום ארוחה חמה. אך כשיצאו הדיילות עם עגלת המזון לחלק את הסנדוויצ'ים, אחד הנוסעים הביע זעמו וצעק על הדיילת. האחרונה הסבירה לו שזו מדיניות החברה והבטיחה שבסיום החלוקה יקבל כריך נוסף אם יישאר. אך הנוסע לא נרגע והטיח את הבגט שקיבל בפניה של הדיילת. כשניגשה הדיילת למש"ב (מנהל שירות בטיסה), כדי לדווח על הנוסע שתקף אותה, הוא צידד, לטענתה, דווקא בנוסע. "הוא אמר לי שאני אשמה ושהייתי צריכה לתת לנוסע עוד כריך ולא להתווכח איתו", היא מספרת. "הוא פשוט גיבה מעשה אלימות כלפי".

לא מוכן להתאפק: הנוסע שהטיל את מימיו לתוך כוס שתייה

התור לתא השירותים במטוס יכול להימשך לעיתים דקות ארוכות, ויש נוסעים, מסתבר, שאינם מטריחים את עצמם לגשת לשם. בטיסה מישראל לברלין, אחד הנוסעים שלף כוס שקיבל לשתיית מים, ניגש למטבח האחורי של המטוס ללא אישור הדיילים ופשוט הטיל את מימיו לתוך הכוס. "אחד הדיילים הבחין במעשה ההזוי של הנוסע והעיר לו על כך", מספרת דיילת ותיקה, "אך בתגובה, הנוסע לא טרח להתנצל  - ואף מסר לדייל את הכוס כדי שיזרוק אותה".

כי השירותים לא מספיק סטריליים: הנוסע שהתפשט באמצע טיסה

לפני כשלוש שנים, במהלך טיסה לפריז, החליט אחד הנוסעים להחליף את בגדיו במטבח האחורי של המטוס. "ביקשתי מהנוסע שייגש לתא השירותים", מספר דייל באחת החברות, "אבל הוא סירב בטענה שהשירותים מסריחים ולא סטריליים. אחרי כמה שניות הוא ניגש לאחד המעברים, התפשט לחלוטין ונותר עירום לעיני הנוסעים והדיילים, ורקד לעצמו במשך כמה שניות לפני שלבש שוב את בגדיו".

מועדון המייל היי: הנוסעים שביצעו מין אוראלי במושב

במהלך טיסה חזרה מפריז לישראל, זמן קצר לפני הנחיתה, עברו הדיילים במעברים וביקשו מהנוסעים להדק חגורות. אחת הדיילות הבחינה שנוסעת הצעירה מבצעת מין אוראלי בחברה המבוגר, עד להשלמת האקט. ומילא זה - "כאשר המטוס נחת, הנוסע ניגש לאחד הדיילים וביקש ממנו בלי שום בושה כמה מגבונים לחים כדי להתנקות", מספרת אחת הדיילות.

חוצפה סדרתית: הנוסע שנתפס מעשן בשירותים שלוש פעמים במהלך טיסה

אחת ההוראות המהותיות בטיסה היא איסור חמור לעשן בכל חלקי המטוס. ובכל זאת, בטיסה מתל אביב לבייג'ינג נכנס אחד הנוסעים לתא השירותים והחל לעשן. אחד הדיילים שהריח את עשן הסיגריות ביקש מהנוסע לצאת, הזהיר אותו שלא יעשן בשנית והחרים לו את קופסת הסיגריות. אבל הנוסע, שהצליח להשיג סיגריה, נכנס לתא השירותים ושוב החל לעשן. דיילת שקיבלה תלונות מנוסעים על הריח ביקשה ממנו לצאת והנוסע יצא החוצה, לא לפני שזרק את בדל הסיגריה לאסלה. הדיילת הזהירה אותו בשנית, ובמקביל מיהרה לעדכן את המשטרה המקומית להיערך למעצר של נוסע. אלא שאותו הנוסע הצליח להשיג סיגריה נוספת ושוב נכנס לתא השירותים כדי לעשן. הפעם הדיילים היו פחות סבלניים, דאגו מיד עם הנחיתה להתלונן נגדו במשטרה המקומית, והוא נלקח לחקירה.

התפרעות במטוס
"לישראלים יש קוצים, הם לא אוהבים לשבת". הנוסעת בטיסת ישראייר לוורנה | צילום:

קאט פייט: הנוסעות שהיכו אחת את השנייה – ואת הדיילים

במהלך אחת מטיסות הערב לפריז, אזרחית צרפתייה העירה לנוסעת ישראלית שהשעינה את המושב שלה לאחור. במהלך כל הטיסה ניהלו השתיים דו קרב של הזזת מושבים וחילופי דברים, שגלשו מהר מאוד מקללות למכות. בשלב מסוים, הנוסעת הצרפתייה קמה ממושבה והתנפלה על הנוסעת הישראלית, כשבין השתיים נרשמו חילופי מהלומות. דיילים שהוזעקו למקום הצליחו במאמץ רב להפריד בין הנשים ולדאוג שכל אחת תשב במושב אחר ומרוחק מהשנייה. "זה היה ממש לא נעים לראות שתי נשים מתגוששות באמצע המטוס", סיפר דייל שנכח בטיסה. "אחד הדיילים אף נשרט מהתקרית".

בלי בושה: נוסעים שגנבו פריטים מעגלות הדיוטי פרי

מדובר בתופעה נדירה אמנם, אבל כזו שכבר התרחשה כמה וכמה פעמים. כך למשל, במהלך אחת הטיסות הישראליות נוסעים הצליחו לחדור למטבח האחורי שבו מאוחסנות עגלת הדיוטי-פרי ועגלת האוכל, פרצו לעגלת הדיוטי-פרי וגנבו מתוכה בשמים יקרים, תכשיטים ושעונים. "כשהגענו לפתוח את העגלה, פתאום גילינו שחסרים בשמים, שעונים ועוד פריטים", סיפר אחד הדיילים. "הבעיה היא, שאי שאפשר לחקור 300 נוסעים, לערוך חיפושים בחפצים ולברר מי גנב, כי זה יפגע במוניטין של החברה. אז חטפנו צעקות מהמש"בים, וחלקנו אף נקנס בכמה מאות שקלים על ה'רשלנות', כי לא מנענו כניסה של נוסעים למטבח האחורי".

אין לאן לברוח: הטרדות מיניות במטוס

דייל בן 28 נזכר כיצד נוסע מבוגר כבן 75 במחלקת העסקים נהג לגעת לו בישבן ולהטריד אותו מינית גם מילולית. "כל הצוות מכיר את הנוסע הוותיק הזה, שנוהג לגעת בישבנים של הדיילים ולהציע להם הצעות מיניות לכאורה ולפנק אותם אצלו בבית", הוא אומר. "לא מעט דיילים התלוננו על הנוסע אבל שום דבר לא קרה. כשהוא נמצא על טיסה, הדיילים בכוננות ומעדיפים לעבור למחלקת התיירים כדי לא להיתקל בו".

לעתים ההטרדות מגיעות מצד אנשי הצוות. "הייתי בתפקיד דיילת כחודשיים, כשבמהלך טיסה לניו יורק ניגש המש"ב אליי ואל עוד דיילת והטריד אותנו מינית", מספרת אחת הדיילות. "הוא סיפר לנו בדיחות בעלות אופי מיני, ואחר כך אמר, ספק בצחוק ספק ברצינות, שלאשתו יש מכון ליווי ושהיא מחפשת בחורות צעירות וסקסיות. הוא טען שאנחנו יכולות לעשות שם הרבה כסף, השלמת הכנסה, והציע 'לפנק אותנו'. היינו צעירות אבל לא נאיביות, ואמרנו לו שאין לנו צורך בכסף, כדי לנטרל את ההטרדות, אבל זה היה ממש לא נעים. מזל שכשהוא הבין שאנחנו לא בקטע, הוא הפסיק עם זה".

שירותים במטוס
אז אסור לעשן, אז מה? | צילום: אימג'בנק / Thinkstock