ד"ר סבטה ליפשיץ, רופאת משפחה, טסה לפני כמה שבועות לכנס רופאים בינלאומי באוקלנד שבניו זילנד. אלא שאז פרצה מחלת הקורונה שהתפשטה גם לניו זילנד והטיסה שלה לארץ בוטלה. מאז היא תקועה בבית מלון כשהיא חסרת אונים.

"הייתי צריכה לטוס חזרה לישראל עם קונקשן בחברת התעופה סינגפור איירליינס וב-12 במרץ קיבלתי הודעה שהטיסה בוטלה ואין יותר טיסות. מאז אני תקועה כאן ולא יכולה לצאת כי אין טיסות. לא ייתכן שאותי ועוד ישראלים רבים ששוהים בניו זילנד המדינה לא תחלץ ואת המטיילים בפרו ואוסטרליה כן דאגו לחלץ ואף בחינם. בלי לשלם", סיפרה ליפשיץ ל-mako.

ליפשיץ לא לבד. כ-200 ישראלים, בהם מטיילים רבים, כבר פנו למשרד החוץ בבקשה לחלץ אותם מהמדינה ולשלוח מטוס שיחזיר אותם לישראל.

ל-mako נודע כי משרד החוץ כבר פנה לחברת אל על שעשתה כמה טיסות חילוץ בשבועות האחרונים (אוסטרליה, פרו הודו ועוד) בבקשה להטיס את הישראלים מניו זילנד לישראל. באל על הסכימו עקרונית לבקשה אבל דרשו מהמדינה לסבסד 20 אחוז מעלות הטיסה.

"הקונסול בניו זילנד אמר לי שיש אישור להטיס אותנו לארץ אבל לא נסגרו כל התנאים והם מנסים למצוא פתרון. אני ושאר חברי הקבוצה משלמים את עלות הכרטיסים לטיסה אז למה מפקירים אותנו ככה? אני שלושה שבועות סגורה בבית מלון. זה הזוי", טענה ליפשיץ.

יגאל, מטייל ישראלי בניו זילנד, היה בוטה יותר. "המטיילים בפרו קיבלו טיסה בחינם לארץ ואותנו תוקעים פה בגלל ויכוח? שהמדינה תשבור את הראש וששר החוץ ידאג למצוא כסף להחזיר אותנו. כמו שהוא נלחם למען המטיילים בפרו והחזיר אותם הביתה שיילחם עבורנו וידאג שנחזור לארץ בימים הקרובים. אנחנו חודש תקועים פה. האופציה היחידה, אם בכלל, זה לטוס עם קטאר איירוייז ב-1,880 דולר ללונדון שיש בה נגיף קורונה ולא ברור איך נגיע משם לארץ. בינתיים אנחנו תקועים ומקווים לא לחטוף קורונה פה".

ממשרד החוץ נמסר בתגובה: "משרד החוץ וכל נציגויות ישראל ברחבי העולם מסייעים לכל ישראלי שנמצא בחו״ל להגיע בחזרה לארץלצערנו, בשל המצב בוטלו מרבית הטיסות הבינ״ל ונסגרו מעברי גבול רביםלמרות המאמצים שלנו, יש ישראלים שלא הצליחו לחזור לפני סגירת הגבולות ואנחנו מקווים שנצליח למצוא עבורם דרך חזרה, כולל למטיילים הישראלים בניו זילנד".