שבעה ישראלים מעוכבים ב-4 השעות האחרונות בשדה התעופה באוקראינה, לאחר שהשלטונות לא אפשרו את כניסתם למדינה. הארבעה, ובהם העיתונאי שי גולדן והזמר אלקנה מרציאנו, ממתינים כעת לטיסה חזרה ארצה, עליה יורשו לעלות רק אם יהיה מקום פנוי.

"אני באתי עם אלקנה כי אנשים הזמינו אותו שיבוא ידליק נר ליד הקבר ויש כבר נגנים שהגיעו כמה ימים לפנינו, מספר אביחי שחף, אחד המעוכבים במקום. "לקחו לנו את הדרכונים בגלל סכסוך פנימי בין אוקראינה לישראל. האוקראינים אמרו לנו כי ישראל מחזירה להם אנשים והחליטו להחזיר אותנו. יצר איתנו קשר בחור שקשור לחב"ד ואמר שזה עבר לטיפול השגריר ושל השר. אנחנו נמצאים עם שוטרים וזה לא נראה לי הגיוני. תנו לנו לחזור הביתה במהרה".

"עיכבו אותם ולא אמרו להם את הסיבה", מוסיפה שירה רונן, אשתו של אחד המעוכבים בשיחה עם mako, "בסך הכל מדובר בנסיעה קצרה. הם היו אמורים לחזור לנסוע ולחזור בשישי הקרוב. בסך הכול נסיעה לאומן, ליהנות קצת ולחזור. זוהי לא נסיעה דתית ואפילו יש בין החברים גם חילונים. לא מדובר בדוסים".

מתי דיברת עם גדי לאחרונה?
"היום בצהריים. לפני כארבע שעות. הם מחכים בשדה התעופה ולא עושים כלום. שמו לידם שוטר שישמור עליהם והם לא מורשים להסתובב בשום מקום. הם יושבים ומחכים לחזור לארץ. הבנתי שהם ניסו לברר מה קרה ולא קיבלו שום תשובות".

העיכובים בשדה התעופה באוקראינה אינן דבר חדש. בשנה האחרונה מרבים השלטונות לאסור כניסת ישראלים בלי לספק הסבר לכך. בחודש מאי האחרון נפגשו נציגי משרד הפנים עם בכירים באוקראינה והגיעו להבנות שהביאו לפתרון הבעיה, אך נראה כי ההבנות לא החזיקו מעמד זמן רב.