כמו לא מעט ישראלים בקיץ ובחגים האחרונים, שני צעירים ממרכז הארץ החליטו להגשים את חלומם לפני חודש וחצי ולנסוע לנופש זול ומפנק בסיני. הם בילו במקום במשך כעשרה ימים וטיילו באזור נואיבה ושארם א-שייח'. העובדה שהמצב הבטחוני באיזור שקט יחסית ושהמצרים מקבלים אותנו בזרועות פתוחות ובמחירים נמוכים, מביאים המוני מטיילים שיוצאים לנופש במקום.

>>לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש

במהלך הטיול שלהם השניים ערכו קניות בשווקים המקומיים ורכשו שני פריטים נדירים של תנינים מפוחלצים. בדרכם חזרה לארץ, כשהגיעו למעבר הגבול המצרי, הם עברו בידוק בטחוני ובאחד התיקים נמצאו התנינים המפוחלצים. השוטרים המצרים הסבירו לישראליים שהדבר לא חוקי והשניים מצידם טענו שלא ידעו על כך ורכשו את הפוחלצים בתמימות. הם שהו יום אחד במעצר ונאלצו לשלם קנס של מאות לירות מצריות כדי להשתחרר ולחזור לישראל.

המסוף עודכן לקראת החג (צילום: חדשות 2)
לא מעט ישראלים מסתבכים במעבר הגבול | צילום: חדשות 2

המקרה הזה, כך מסתבר, הוא ממש לא היחיד והישראלים שלא מודעים לחוקים יכולים למצוא עצמם במעצר. כך למשל, מטייל ישראלי אחר נעצר כשבתיקו נמצא שוקר חשמלי. אותו אדם טען בחקירתו שהחזיק בשוקר בתמימות מטעמי הגנה למקרה שיתוקף. הוא בילה במעצר כיממה, שוחרר ושילם קנס של מאות לירות מצריות. 

"הישראלים גילו מחדש את סיני בחודשים האחרונים. דאע"ש כבר לא שולט במרבית חצי האי כפי שהיה עד לפני כשנה, הצבא המצרי והשוטרים המקומיים פרוסים במרבית מקומות הבילוי והחופים, כך שסיני הפכה יעד אטרקטיבי לנופש בעיקר בגלל המחירים הזולים", הסביר קצין משטרה ישראלי. "הבעיה החדשה היא שהמטילים הישראלים נוסעים בלי לברר מה מותר להכניס לסיני ומה אסור, מה מותר לקנות שם ומה אסור להוציא משטח האי לישראל. רק אחרי שהם מסתבכים במעברים ולא מבינים למה עצרו אותם, הם פונים אלינו לעזרה".

לדברי אותו קצין, המטיילים צריכים להיות זהירים ולהתנהג בהתאם לכללים של המצרים, אחרת הם עלולים למצוא את עצמם במעצר, העמדה לדין, ישיבה ממושכת בכלא, קנס כספי גבוה וגירוש לישראל תוך כדי הכנסתם לרשימה שחורה. על אף שבעבר העונשים היו קשים בהרבה, אף אחד לא רוצה למצוא את עצמו בסיטואציה בה הוא מתמודד מול רשויות החוק במצרים.

"בעבר היה מאוד נפוץ שישראלים הסתבכו כשנתפסועם עם תחמושת בתיק, בעיקר כדורי רובה והם ישבו בין חודש לחצי שנה בכלא המצרי. היום, בגלל היחסים הטובים בין מצרים לישראל ועצם העובדה שהמצרים מעודדים ישראלים לטייל בסיני, יש הקלה בעונשים", הסביר גורם ישראלי במעבר הגבול עם מצרים. "המצרים משתוקקים להגעתם של המטיילים הישראליים לכן לא מקשיחים את המדיניות שלהם כמו שהיה לפני כ-15 שנה". 

בתוך כך, לפני כמה שבועות ארבעה ישראליים נעצרו במסוף טאבה בדרכם לסיני כשבתיקם קליעים של רובה. מדובר בעבירה חמורה שבעבר הרחוק גרמה למעצרם של ישראליים בכלא א-טור חודשים ארוכים כולל משפט וקנסות כבדים. בהתערבות משרד החוץ והשגרירות הישראלית במצרים אשר פנו לגורמים ביטחוניים בצמרת הממשל המצרי הארבעה שוחררו לא לפני שנקנסו.