בשנים האחרונות עכו מנסה למצב את עצמה כעיר תיירות מובילה בצפון הארץ. עם מסעדות טובות, צימרים ומלונות בוטיק יפים ושלל אטרקציות, היא אפילו הצליחה לעשות זאת הלכה למעשה.

ואז, לפני כשבעה חודשים, הגיע מבצע "שומר חומות" והוביל שלל התפרעויות בערים המעורבות ברחבי הארץ, כשעכו היא אחת הערים שנפגעו מכך הכי קשה. בשיא האירועים, מסעדת אורי בורי נהרסה לגמרי וכך גם מלון האפנדי, עכותיקה, אכסניית האבירים והתאטרון המקומי. מעבר לפגיעה הפיזית, הפגיעה המורלית בעיר היתה קשה.

העיר העתיקה בעכו לאחר הפרעות (צילום: mako)
העיר עתיקה לאחר הפרעות. מכאן אפשר רק לעלות | צילום: mako

אתמול, במהלך אירוע חגיגי בעיר לציון עונת התיירות, הכריזו על פתיחה רשמית מחדש של אתרי תיירות ומסעדות שהיו סגורים במשך כל החודשים הללו. ביניהם: מסעדת אורי בורי, מרכז המבקרים JNF, בית המלון אפנדי וצימרים שונים שנפתחו מחדש לאחר שיפוץ משמעותי. בעיר למעשה הודיעו שהם יוצאים לדרך חדשה ונערכת להמוני מבקרים כבר בשנה הקרובה.

"אסור לנו, לאנשים הנורמטיביים, לאפשר לקיצוניים להתוות לנו את החיים"

כאמור, מסעדת אורי בורי המיתולוגית נפתחה אתמול רשמית מחדש, באירוע גזירת סרט שכלל הופעה ייחודית של מקהלת שלש הדתות של העיר עכו. המסעדה כידוע, הייתה סגורה בעקבות שיפוצים נרחבים, בתום המאורעות. גם מלון אפנדי שופץ אף הוא ונפתח למבקרים.

בעלי מסעדות מובילות בעיר בעתיקה, כדוגמת: מסעדת רות'ס, אל מארסה, דוניאנה, סאמא, מסעדת הספינה בנמל, פלוקה, טורקז, ציינו בחיוב את העלייה המשמעותית שנרשמת לאחרונה במספר התיירים , עלייה של עשרות אחוזים, הבאה לידי ביטוי במקומות הלינה, במסעדות, בשווקים ובאתרי התיירות הרבים. תושבי העיר, המגיעים לבלות ולהינות בעיר בשוק ובמסעדות. התיירנים ובעלי המסעדות ציינו את האוירה החיובית, סביב חזרת התיירים לעיר.

אורי ירמיאס אורי בורי והצוות  (צילום: באדיבות אורי ירמיאס ,  יח"צ)
אורי ירמיאס והצוות של "אורי בורי" בפתיחה המחודשת | צילום: באדיבות אורי ירמיאס , יח"צ

אורי בורי בסיור על הנזקים בעכו (צילום: החדשות 12, החדשות12)
המסעדה אחרי שהוצתה במאי האחרון | צילום: החדשות 12, החדשות12

בתוך כך, צימרים  חדשים רבים נפתחו לאחרונה, וצימרים שנשרפו בפרעות ושופצו מחדש בניהם: מליסנדרה , איטאנה, צימרים של רשת האוס סטורי,  ששופצו  לאחרונה  אחרי הפרעות.

אורי ירמיאס  הבעלים של מסעדת "אורי בורי" ומלון האפנדי אמר: "שמח ומתרגש לפתוח מחדש את מפעל החיים שלי. אני מעדיף לא לעסוק בעבר ולהסתכל קדימה בכל מה שקשור למסעדה אבל בהחלט חושב שחשוב מאוד להבין את הסיבות שהביאו אותנו למצב הזה ולהבטיח שלא יישנו בעתיד. אני בעד חיים משותפים, מאחר ועוד לא פגשתי את החכם שהראה לי דרך אחרת המתקבלת על הדעת להבטיח עתיד טוב יותר לילדים ונכדים שלנו ואני דבק בדרך הזו. אסור לנו, לאנשים הנורמטיביים  המהווים רוב לאפשר לקיצוניים להתוות לנו את החיים. אני מאמין בעכו כמנוף כלכלי של הגליל המערבי וכמקום מדהים ברמה העולמית וצופה לעיר עתיד מזהיר".

עלמא (הדמיה: תיירות עכו)
מלון עלמא אחרי השיפוץ | הדמיה: תיירות עכו

Housestory suites (צילום: הגר דופלט)
האוס סטורי אחרי השיפוץ | צילום: הגר דופלט

מבט לעתיד

בימים אלה, החל שיפוץ נרחב של נמל עכו בהשקעה כוללת של כ-30 מיליון שקלים. הנמל המשופץ יהפוך, על פי התכנון, לאחד הנמלים היפים בעיר. עריית עכו, החברה לפיתוח עכו  העתיקה ומשרד התיירות אישרו את התוכנית לשיפוץ משמעותי ונרחב של כל אזור הנמל, שהינו למעשה אזור התיירות והדייג המרכזי בעיר, המושך אליו מיליוני תיירים בשנה. התכנון הכולל להתחדשות הנמל, יכלול את הנמל, כיכר הדייגים, חאן אל עומדן, רחבת המגדלור, הטיילת המקיפה את הנמל,  מסלעת שובר גלים  מחסן הדייגים, דוכני הממכר ועוד.

הנמל החדש (הדמיה: מייזליץ כסיף רויטמן אדריכלים)
הנמל החדש צפוי למשוך אליו המוני מבקרים | הדמיה: מייזליץ כסיף רויטמן אדריכלים

מרכז המבקרים JNF, המרכז מידע לתיירות פנים וחוץ בעכו, נפתח גם הוא לקהל הרחב, לאחר שהשלים שיפוץ לו נדרש כתוצאה מההרס במאי האחרון, בהשקעה של מעל מיליון שקלים.

ההשקעה במרכז המידע לתייר הינה חלק מתוכנית Go North ("עולים צפונה") שמטרתה לאחד בין אוכלוסיות, נכסים, הזדמנויות ועוצמת האנשים שבצפון, כך שהגליל יהפוך לחלק בשגשוגה של המדינה.  בקידום התוכנית יושקעו מעל 250 מיליון דולר במהלך השנים הקרובות.

מרכז המבקרים (הדמיה: מיכל שילוח גל אור)
מרכז המבקרים החדש אחרי השיפוץ | הדמיה: מיכל שילוח גל אור

מרכז המבקרים (הדמיה: עדי רונן)
הדמיה: עדי רונן

ראש העיר, שמעון לנקרי, אמר: העיר עכו נמצאת בימים אלה בתנופת פיתוח וצמיחה מואצת. רק בשבוע שעבר יצאו לשיווק כ-2,000 יחידות דיור במזרח העיר וזאת לצד פיתוח משמעותי של התיירות בעיר שמקודם אף הוא.  תושבי העיר , נהנים מהפיתוח התיירותי, מהפתיחה המחודשת והמרגשת של מרכז המבקרים, מסעדות ומפתיחת צימרים חדשים. הפתיחה מחדש של מסעדת אורי בורי ומרכז המבקרים JNF, לצד פתיחת צימרים חדשים ובנייה מואצת של בתי מלון, ממחישה יותר מכל את העובדה שעכו הייתה ותהייה עיר מובילה בתיירות וקולינריה."

לדברי מיכל שילוח גל-נור, מנכ"לית עמותת זמן גליל מערבי: "אנו גאים על בחירתו של ארגון JNF ארה"ב בנו לניהול מרכז המידע ועוד יותר גאים על בחירתו לחדש את המרכז ולהשקיע בו מחדש מתוך אמונה מלאה בעתידה של עכו והגליל."