האם ישנו תכנון להקים מקווה חדש בשדה התעופה בן גוריון? בסקר שעזר לממן המשרד לשירותי דת, המחלקה למבני דת, נבדק בדיוק העניין הזה. בשאלות הסקר ניתן לראות שאלות כמו: האם אי פעם נזקקת למקווה סמוך מאוד לטיסה - המראה או נחיתה; האם אי פעם ביטלת טיסה בשל סמיכות לטבילה; האם אי פעם ויתרת על טבילה בשל סמיכות לטיסה;  האם אי פעם החמצת ביוץ בשל דחיית טבילה בסמוך לטיסה; האם מקווה בנתב"ג היה מסייע במקרים אלו?

>>לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש

מדובר כאמור בסקר ראשוני שמי שיזמה והובילה אותו היא נחמה שולמן, בעלת האתר "מקווה.נט", שפנתה למשרד לשירותי דת, ואף השיגה לא מעט כספים מתורמים להפצתו ושיווקו. שולמן, אחות ויועצת הלכה, עוסקת לא מעט בתחום הטהרה ולדבריה היא מקבלת הרבה בקשות בנושא. "הרבה פעמים הגיעו לפתחי נשים שלא מספיקות לפני הטיסה לטבול, או שהן טסות ליעד שאין בו מקווה וצריכות באותו יום, או נשים שחוזרות מחו"ל ובאמצע הלילה שכבר אין מקוואות ואינן יודעות מה לעשות", היא אומרת. "המקוואות הכי קרובות הן בסביבות 20 דקות נסיעה וזה יוצר לנשים בעיה וזה יכול להאריך את הדרך בשעה ולא תמיד יש את הנגישות בלילה".

סקר מקווה בנתב"ג (צילום: צילום מסך)
סקר מקווה בנתב"ג | צילום: צילום מסך

סקר מקווה בנתב"ג (צילום: צילום מסך)
סקר מקווה בנתב"ג | צילום: צילום מסך

לא מעט אנשים שנחשפו לסקר יצאו נגד היוזמה המתהווה. "אין נגישות לעיוורים וחירשים במוסדות הציבור ובקושי לנכים בכיסא גלגלים, במדינה שמקצה אחד לשני לוקח 6 שעות לנסוע, מביאים מקווה לנמל תעופה"? נכתב באחת התגובות. "בצד השני של הכביש יש כפר חב"ד! שני מטר משם פתח תקווה עם מאות מקוואות. אינני מבינה את הסיבה מדוע יש צורך בהקמת מקווה כזה".

בביקורת נוספת שפירסמה ניצן ויסברג, היא שיתפה את הלינק בפייסבוק וכתבה: "אני תוהה אם לצד המקווה-חירום הזה שרוצים להקים על חשבון משלם המיסים, המשרד לשירותי דת מתכוון להציב באמצע נמל התעופה הבינלאומי של ישראל גם חדר מיטות עם חור בסדין. בכל זאת מצווה".

שולמן מצידה לא מבינה על מה המהומה: "בניית מקווה קטן במתחם מוצנע בנתב"ג או בסמוך לו לא אמורה להפריע לאיש. מאד עצוב שאנשים שכלל לא מתעניינים במקוה מנסים לפגום בבירור הצורך הממשי בדבר. אמירות כמו 'אני אפסיק לטוס באל על אם יוקם מקווה' מייצגות לצערי מגמה לא עניינית, לא קשורה, בורות ושנאת חינם".

נחמה שולמן (צילום: צילום מסך)
"בניית מקווה לא אמורה להפריע לאף אחד". נחמה שולמן | צילום: צילום מסך

"דעתי היא שלא צריך להפריע שמישהו אחר הולך לטבול. אף אחד לא מכריח אבל למי שזה חשוב, זה לא בכספי ציבור שלא מיועדים לכך אז למה קמה קול זעקה? יש שימוש בכספים ציבור ויש כספים של תורמים. זה לא בא בחשבון על משהו אחר. אני לא יכולה להיכנס לטרקלין כי רק VIP נכנסים, מישהו מרים צעקה שרק הם יכולים לשתות שם. יש אלפי נשים שטוענות, ולא רק מהארץ, יהודיות מכל העולם, שיש להן צורך בזה. מדובר בחדר קטן ואני לא חושבת שזה אמור להפריע למישהו. עצוב מאוד שיש שנאת חינם".

מרשות שדות התעופה נמסר: "לא מוכרת יוזמה כזו".

מהמשרד לשירותי דת נמסר בתגובה:"המשרד לא מקדם בניית מקווה בנתב"ג. מדובר בשאלה שהופיעה בסקר ומכאן נובעת הטעות".

נכון להיום, הסקר ירד מהאוויר.