בימים האחרונים שיגרו מנגנוני הביטחון והשב"כ באוקראינה מכתב לראשי הקהילה היהודית במדינה בו הם מתריעים על כך שלא יוכלו לאבטח בראש השנה הקרוב את עשרות אלפי היהודים המגיעים להשתטח על קברו של רבי נחמן מברסלב. מדובר בכ-30 אלף יהודים מישראל ומהעולם שמגיעים במאות טיסות בכל שנה.

>>לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש

על פי המכתב, שתוכנו הגיע ל-mako וממוען לאיחוד הקהילות היהודית במדינה, השב"כ האוקראיני הודיע שיגביל בחגים השנה את הכניסה לאומן ל-10,000 איש בלבד, כשליש מהכמות שמגיעה בכל פעם.

משמעות הדבר שעשרות אלפי מאמינים וחסידי ברסלב לא יכלו לחגוג את ראש השנה בקבר רבי נחמן, ורבים שיגיעו יגורשו בחזרה לארץ ממנה הגיעו.

ההחלטה של מנגנוני ביטחון הפנים באוקראינה נובעת מהחשש שגורמי טרור או קבוצות ניאו-נאצים עלולות לבצע פיגועים במטרה לפגוע בישראלים הרבים שבמקום.

עקב כך, השלטונות דורשים מהקהילה היהודית להציב בשטח הקבר ומחוצה לו מצלמות אבטחה ולהביא מאות מאבטחים מטעמם בנוסף לשוטרים ולחיילים המקומיים. עלות דרישות האבטחה של השב"כ האוקראיני מאיחוד הקהילות היהודיות במדינה מסתכמות בשני מיליון דולר וייתכן אף יותר.

נוסעים לאומן בשדה התעופה בן גוריון (צילום: יעקב נעמי, פלאש 90)
נוסעים בדרך לאומן | צילום: יעקב נעמי, פלאש 90

ראשי איחוד הקהילות היהודיות צפויים להיפגש בשבוע הקרוב עם גורמי ממשל באוקראינה כדי למצוא פתרון שיהיה לשביעות רצון שני הצדדים ולמנוע את הפגיעה בעשרות אלפי המתפללים.

"אם לא ימצא פתרון כזה, לא מעט ישראלים שינחתו בקייב בדרכם לאומן, לחגוג את ראש השנה במתחם הקבר,יגורשו חזרה לישראל", טוענים גורמים בכירים בקהילה היהודית. "תראה מה קורה היום כאשר ישראלים מגיעים בקבוצות והשוטרים בשדה התעופה מגרשים אותם. אם לא נגיע להסכמה הם יגבילו את כמות הנכנסים לעיר ולקבר ל-10,000 איש ואנחנו מציעים לאף אחד לא להתחכם יותר מדי".

בקהילות היהודית מקווים שמדינת ישראל או גורמים עסקיים יממנו את דרישות האבטחה במתחם הקבר ובסביבתו כדי שחגיגות ראש השנה לא יצומצמו באופן דרסטי. ההערכות הן שראשי הקהילה יפנו לאנשי עסקים ויזמים יהודים באומן כדי שאלה ישתתפו גם במימון דרישות הביטחון. אם לא יגויס הכסף לשדרוג מערך האבטחה, לא מן הנמנע שהתפילות והחגיגות השנה יהיו במתכונת מצומצמות ביחס לשנים עברו._OBJ