ארבע משפחות ישראליות רצו להתנהג בחכמה ולקבוע חופשה משפחתית בקיץ 2017. הם מצאו צימר עם חדרי אירוח שמצא חן בעיניהם דרך אתר booking.com, קבעו אותו ושם חשבו שתם הסיפור. כעבור מספר ימים קיבלה כל אחת מארבעת המשפחות מייל ביטול מהצימר, כל אחד מנוסח אחת - פעם טענו שהם מקבלים הזמנות של שהות של מינימום 7 לילות, במייל למשפחה אחרת טענו שבתקופה זו של השנה יש ריחות לא נעימים בסביבה ועליהם לעבור למלון אחר ובמייל שנשלח לאחת המשפחות האחרות כבר נטען שהם לא רצוים שם בגלל שהם ישראלים. 

"מאוד נעלבנו מהסיפור הזה" אמר בתכנית הבוקר של קשת איגור צחנסקי, אחד מבני המשפחה שקיבלו ביטול מהמלון. "פנינו לאתר Booking, ביקשנו הסברים ושאלנו אם הם בכלל מודעים למקרה. הם ענו שלא וזה פחות מעניין אותם" המשיך וסיפר. 

ההודעה שצחנסקי קיבל. מתוך הבוקר של קשת

יש הרבה ישראלים מדהימים, ויש כאלו שפחות. יכול להיות שאותה משפחה שמנהלת את הצימר חוותה איזושהי טראומה ממשפחה ישראלית. מכירים את הסיפורים האלו שם? 
"בהחלט". אומר יוסי פישר, מומחה תיירות. "היער השחור זה האתר המועדף על משפחות ישראליות ו-200 אלף משפחות ישראליות מבקרות שם כל שנה וזה מספר גדול מאוד. יש עשרות אלפי צימרים ביער השחור ועיקר העבודה היא דווקא איתם ולא עם בתי מלון. תחשבו על הסיטואציה: בבית מלון יש 100-150 חדרים, וכשחדרנית רואה חדר אחד מבולגן מדי במשמרת, היא פשוט מחליקה את זה. לעומת זאת, בצימר - האנשים גרים במקום, זה הבית שלהם והם מנקים את החדרים בעצמם. מספיק שפעם אחת הם נחשפו לחוויה לא נעימה, שכשאורחים משאירים אוכל על השולחנות, לא ניקו את המקרר וכו' וזה מספיק להכתים מדינה שלמה".

מהצד השני, המספרים מדברים בעד עצמם. אחרי שוויץ השכנה, ישראל היא המדינה שמכניסה להם הכי הרבה תיירים בכל שנה, וזה אומרת שלא כדאי לוותר על השוק הזה בכזו קלות. 

"הם משקיעים המון בשוק הישראלי" מסכים פישר. "הם מביאים משלחות מהארץ ומשקיעים בזה משאבים. אני אישית לא יכול להגיד שנתקלתי בתופעות של אנטי-ישראל. יש פה פשוט כנראה עניין של חוויה שלילית של בעל הצימרים מישראלים". 

מה האחריות של אתר Booking בכל הסיפור הזה?
"האתר הזה הוא בסך הכל מתווך" אומר פישר. הם לא מיוצגים בארץ והם לא יישות משפטית בישראל, ולנסות לתבוע אותם זה כמו לתבוע את גוגל. קשה מאוד להגיע אליהם ועל אחת כמה וכמה לשים את האצבע עליהם ולגרור עליהם אחריות. לא חלים עליהם החוקים של ישראל וקשה לרדוף אחריהם" הוא סיכם. 

>> יש לכם דרכון רגיל? בנתב"ג יתישו אתכם עד שתעברו לביומטרי
>> פיילוט חדש: לא צריך להדפיס יותר כרטיסי טיסה