בני זוג, נוסעי מחלקת עסקים של אל על, שעלו על טיסה שיצאה מתל אביב לברצלונה, עברו סיוט מתמשך כאשר גילו שהצוות הושיב אותם במקום אחר גרוע יותר ואילץ אותם לאכול את הארוחה שהוגשה להם על הברכיים ועל כריות. 

המקרה התרחש לפני כעשרה חודשים, אז בני הזוג הזמינו דרך סוכנת נסיעות טיסת הלוך-חזור לברצלונה בחברת אל על, במושבים הראשונים של מחלקת עסקים. כשהגיע היום המיוחל והם עלו על המטוס, הם גילו שהם בכלל לא שובצו לשבת במקום שהזמינו מראש. לדבריהם, לא רק שלא קיבלו את המקומות שהזמינו, אלא שהם הועברו למקום גרוע יותר בו לא יכלו להשכיב את הכיסאות כדי לנוח ברווחה כפי שהיו אמורים.

למקום הוזמן טכנאי מטעם החברה שעבד במשך 20 דקות על תיקון התקלה. החוויה המפוקפקת נמשכה כאשר בת הזוג קיבלה מגש אוכל שבור ונאלצה לאכול על ברכיה. רק כשעה וחצי לאחר שהמטוס המריא והיה בדרכו לברצלונה, אחת הדיילות פנתה לבני הזוג והציעה להם לעבור למחלקה הראשונה, אך הם סירבו.

לצערם זה לא נגמר שם. בטיסה חזרה לישראל, שבכלל בוצעה באמצעות מטוס שאל על חכרה מחברה זרה, הם סבלו שוב, לטענתם, מאיכות ירודה ביותר. גם הפעם הזוג חווה תקלה במושבים, שלא איפשרה להם לנוח בזמן הטיסה כפי שמחלקת העסקים מציעה תמורת התשלום הגבוה עבורה.

בני הזוג פנו לאל על בדרישה לקבל פיצוי על עודמת הנפש שעברו, אבל החברה הציעה להם שוברי הנחה של 300 דולר כל אחד לרכישת כרטיסים עתידיים בחברה - סכום שכלל לא משתווה להוצאה על טיסה במחלקת עסקים לברצלונה. בני הזוג לא ויתרו והגישו תביעה נגד אל על לבית המשפט לתביעות קטנות בהרצליה.

בכתב ההגנה שהגישה אל על נטען כי ההזמנה בכלל בוצעה דרך סוכנות נסיעות ולא דרכה וכי התקלה שהתגלתה במושב תוקנה תוך דקות ספורות, בנוסף הוזכר שהוצע להם לעבור לשבת במחלקה הראשונה אך הם סירבו. הרשם הבכיר, צחי אלמוג, שדן בתביעה החליט לקבל אותה וחייב את החברה לשלם לבני הזוג פיצוי של 5,150 שקל.

אוכל בטיסה (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
הנוסעים משלמים מחיר יקר ומצפים לקבל שירות בהתאם | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

הרשם ציין בפסק הדין, כי מחלקת עסקים אינה מחלקה רגילה במטוס וכי היא אמורה להיות מרווחת, נוחה ועל הצוות לתת לנוסעים שירות אישי ולדאוג שהם ייהנו מחוויית טיסה טובה, במיוחד לאור העובדה שהנוסעים משלמים מחיר יקר בהרבה מאשר נוסעים רגילים במחלקת תיירים.

לדברי הרשם, התקלה במושב הכיסא בטיסה לברצלונה ומגש האוכל השבור אינן תקלות המוגדרות ככוח עליון וכי על החברה היה לוודא טרם ההמראה שהמושבים תקינים ושלמים וניתנים להשכבה כדי לאפשר לנוסעים במחלקת עסקים חווית טיסה רגועה ושקטה. "נוסעים אלו מצפים לעלות ולהתרווח במושב ולא להתעסק בתקלות מיותרות, בוודאי שאין הם צריכים להמתין ולעמוד עד אשר שטכנאי יתקן את התקלה", ציין הרשם.

לדבריו, על החברה לדאוג שכל המושבים יהיו תקינים טרם הטיסה שכן הנוסעים משלמים כסף רב כדי לטוס במחלקת עסקים, וכי העובדה שהתובעת אכלה ארוחה על הכרית היא מביכה ומבישה ולא מתאימה לרמת השירות שניתנת במחלקה מסוג זה.

בנוגע לפיצוי שהציעה אל על לטסים - 300 דולר הנחה לטיסה עתידית - הרשם ציין כי טוב היה אם החברה הייתה מפצה אותם לא באמצעות שוברי הנחה, שכן מדובר בנוסעים במחלקת עסקים.