למרות שהטיסות מסביב לעולם והמעבר בין מדינות היו דברים שכמעט לא קרו בשנה האחרונה, ב-Henley Passport Index, שבודק את חוזקם של דרכונים מסביב לעולם, פירסמו לאחרונה את מדד הדרכונים הכי חזקים ל-2021. התקווה היא שבשנה הקרובה נוכל לחזור לשוטט בעולם ולרשימה הזו תהיה באמת משמעות.

דירוג הדרכונים מודד למעשה את מספר המדינות שכל דרכון מאפשר להיכנס אליהן בחופשיות. נכון לעכשיו, הדרכון היפני, שמעניק כניסה חופשית ללא פחות מ-191 מקומות שונים מסביב לעולם (מתוך 199 דרכונים ו-227 יעדים בסך הכל), הוא הדרכון שדורג במקום הראשון. חשוב לציין שהמדד אינו לוקח בחשבון מגבלות זמניות שנובעות מהקורונה, אלא הסכמי אשרות ארוכי טווח שנחתמו בין מדינות. 

במקום השני נמצאת סינגפור עם 190 מדינות שהכניסה אליהן חופשית. במקום השלישי מדורגות דרום קוריאה וגרמניה עם מספר זהה של 189 מדינות. איטליה, פינלנד ספרד ולוקסמבורג עם 188 מדינות נמצאות במקום הרביעי. את החמישייה הראשונה סוגרות דנמרק ואוסטריה עם 187 מדינות. 

יפן לפני (צילום: MAHATHIR MOHD YASIN)
שדה תעופה ביפן | צילום: MAHATHIR MOHD YASIN

בעשירייה הראשונה ניתן למצוא גם את פורטוגל, צרפת, ניו זילנד, ארה"ב, בריטניה, אוסטרליה, יוון, קנדה, צ'כיה, בלגיה והונגריה.

ומה עם ישראל? היא נמצאת במקום ה-23, כשהדרכון שלנו מעניק כניסה חופשית ל-161 יעדים שונים. ארה"ב למשל, אליה ישראלים צריכים לקבל ויזה שהרבה פעמים לא מאושרת, לא נמצאת ברשימה של המדינות החופשיות. לעומת זאת, איחוד האמירויות, למרות הוויזה שצריך להגיש כדי להיכנס לדובאי, כן מופיעה כמדינה עם גישה חופשית.

בכלל, איחוד האמירויות היא אחת המדינות שעשו את הקפיצה הכי גדולה בחוזק הדרכון שלה בשנים האחרונות, כשרק השנה חתמה הסכמי אשרות עם מדינות שונות בתוכן ארה"ב וישראל. נכון לעכשיו איחוד האמירויות ממוקמת במקום ה-16 עם גישה חופשית ל-173 יעדים. בשנת 2006 איחוד האמירויות דורגה במקום ה-62 ברשימה עם כניסה חופשית ל-35 מדינות בלבד. ב-2021 ישראל צפויה להיות המדינה שתקפוץ הכי הרבה מקומות לאחר שיאושרו סופית כל הסכמי הנורמליזציה השונים.

מהצד השני של הטבלה, המדינות עם הדרכונים הכי חלשים הן: פקיסטן במקום ה-107 עם כניסה ל-32 מדינות; סוריה עם כניסה ל-29 מדינות במקום ה-108; עיראק עם עם 28 במקום ה-109; במקום 110 והאחרון בעולם נמצאת אפגניסטן עם כניסה ל-26 מדינות בלבד. 

אפגניסטן (צילום: Travel Stock, shutterstock)
אפגניסטן במקום האחרון | צילום: Travel Stock, shutterstock

חשוב לשים לב שיש לא מעט חברות שתפקידן לדרג את חוזק הדרכונים בעולם, כשהשוני המרכזי ביניהן הוא בכמות היעדים הנספרים. כך למשל, באינדקס אחר של Arton Capital's, נספרות רק 193 המדינות החברות באו"ם והקטגוריות לקביעה של כניסה חופשית הן שונות. באינדקס שלה דווקא גרמניה היא זאת שנמצאת במקום הראשון, יפן מדורגת בו במקום החמישי וישראל מדורגת בו במקום ה-25 ביחד עם מקסיקו.