בדיון של קבינט הקורונה שהתכנס אתמול (שלישי), התקבלה ההחלטה על ביטולו של התו הירוק. בצעד זה, מצטרפת מדינת ישראל לשורה של מדינות ברחבי העולם, ובעיקר באירופה, שהחליטו על הקלות במגבלות הקורונה. עדכון לגבי הרשימה המלאה של הדרישות החדשות תופץ לציבור בימים הקרובים. מעבר להשפעה המשמעתית שתהיה למהלך על מקומות הבילוי והתרבות, להנחיות החדשות צפויה להיות השפעה דרמטית גם על ענף התיירות והתעופה. על פי המסתמן, כבר מיום שלישי בשבוע הבא, ה-8 בפברואר, יישתנו הדרישות לטסים ולחוזרים מחו"ל:

  1. תבוטל החובה להצגת בדיקת PCR שלילית לפני טיסה היוצאת מישראל, מה שנדרש עד היום מלא ממי שאין בידו תו ירוק.

    שימו לב, עדיין יש דרישה של חלק מהמדינות להציג בדיקת PCR שלילית, ללא קשר להחלטת הממשלה בארץ.

  2. אלו העתידים לשוב חזרה לארץ, והציגו תסמינים לנגיף הקורונה 14 ימים לפני הטיסה, לא יידרשו להציג בדיקת PCR שלילית כפי שנדרשו עד היום. במקום זאת, יוכלו לבצע בדיקת אנטיגן מוסדית לאחר תחילת התסמינים.

    זאת בנוסף, לכך שמי שהחלים בשלושת החודשים האחרונים, ועברו יותר משבועיים מההחלמה שלו, לא צריך להציג בדיקת לפני החזרה לארץ.

    >> לכל ההנחיות היכנסו לכאן

"ביטול בדיקות ה-PCR לפני טיסה לחו"ל ישפיע מאוד על תחום התיירות היוצאת", אומר יהודה זפרני, מומחה ניהול, תיירות ותעופה ומנהל תחום התיירות במועדון הצרכנות הוט. "הביטול צפוי להגדיל מאוד את מספר הטסים לחו"ל ואנו מצפים לגידול משמעותי בטסים שעד כה לא טסו, מהחשש להתעסקות בבירוקרטיה הכרוכה ביציאה מהארץ. מבדיקות שעשינו אתמול עם 300 אלף עמיתי המועדון, אפשר לראות אחוזים גבוהים של צרכנים שהחליטו לא לטוס בגלל הפרוצדורה הזו, והיום טוענים כי ברגע שיבוטלו הבדיקות הם יטוסו כמו בימים שלפני הקורונה".

שדה תעופה בן גוריון  (צילום: shutterstock)
נמל התעופה בן-גוריון | צילום: shutterstock

חשוב לזכור כי ההקלות הצפויות, אם וכאשר יהיו, אינן קשורות לדרישות המדינות שאליהן טסים. כך, במידה והדרישה במדינת היעד היא הצגת תו ירוק, אישור החלמה או אי הכנסה של לא-מחוסנים, לצעד של ממשלת ישראל אין כל השפעה על כך. "אסור לשכוח שמה שיכול להגביל את הטסים הן ההנחיות במדינות אליהן הם טסים ועל כך המטיילים חייבים להישאר מעודכנים", אומר זפרני.

ההנחיות החדשות צפויות גם להשפיע על תיירות הפנים בישראל בכלל, ועל ענף המלונאות, כאשר החל מיום ראשון לא תידרש הצגת תו ירוק בכניסה למלונות. "השפעות נגיף הקורונה על ענף התיירות ובפרט המלונאות בישראל היו קשות מאי פעם. ככל שההחלטות יהיו גמישות יותר, כמו ההחלטה על צמצום התו הירוק, כך עולים הביקושים להזמנות אצלנו ברשת", מציין חיים דוק, סמנכ"ל שיווק רשת מלונות פרימה.

דוק מוסיף כי "החלטת הקבינט מאפשרת לאוכלוסיות נוספות להגיע כמו משפחות עם ילדים שעד היום היו תחת מגבלות באירוח בבתי מלון. כמו-כן, האופטימיות היא עדיין זהירה יחסית ואנחנו רחוקים מלהיות במצב שהיינו לפני התפשטות הנגיף בעולם, כולי תקווה שיהיו הנחיות מקלות יותר גם על תחום תיירות הנכנסת".