חופים זהובים ובחורות בביקיני זה חדשות התיירות של אתמול. כנסיות, מזמורים ומים קדושים - זאת ישראל אליבא דסטס מיסז'ניקוב, שר התיירות החדש.

קודמו בתפקיד נעזר דווקא בבר רפאלי, אבל מיסז'ניקוב שמרני יותר ומתכוון למקד את פעילות המשרד דווקא בתיירות דתית של צליינים העולים לרגל למקומות הקדושים. השר כנראה מבין שהיתרון היחסי של ישראל על מדינות אחרות הוא לא החופים של תל אביב, אלא קדושתה לשלוש הדתות המונותיאיסטיות. את היתרון הזה הוא עומד למנף בעיקר בעזרת ביקורו של האפיפיור.

איש הפרסום ספי שקד, בעד השינוי – "כשצריך לשווק מוצר צריך לקדם את היתרון היחסי שלו. אירופה בקיץ נותנת לנו תחרות מדהימה בחופים ובבחורות. מהבחינה הזאת יוון עדיפה על בתל אביב. אבל מבחינת תיירות מיסטית ומקומות קדושים, אנחנו מיוחדים במיננו".

הירדן נראה כמו תעלת ביוב

למרות כוונותיו הטובות של שר התיירות החדש, נראה שמצפה לו אתגר רציני: נהר הירדן, הנהר הקדוש ביותר לנוצרים, שלפי אמונתם ישו הוטבל בו, סובל מזיהום והזנחה כבדה. בדו"ח האו"ם הנהר הוגדר כ"תעלת ביוב" ונקבע כי הנהר לא יכול לשמש  לרחצת, אדם בשל שפכים המוזרמים אליו מאדמות חקלאיות בבקעת הירדן, מערים שונות בשטחי הרשות הפלסטינית וממי שופכין המגיעים אליו מערים בירדן ובסוריה.

בעבר, צליינים מרחבי העולם היו נוהגים לרכוש בקבוקונים קטנים המלאים במי הירדן ולהגיע לנהר עצמו על מנת לטבול במימיו. כיום, הכניסה למים אסורה בשל הזיהום כבד באזור. הירדנית, אתר הטבילה המרכזי של הצליינים הנוצרים, נמצא במרכזו של שדה מוקשים נרחב, שמצוי במקום עוד מימי מלחמת ששת הימים. במקום מצויות שתי כנסיות נטושות התחומות בגדר תיל חלודה, עליה תלויים משולשי אזהרה אדומים המציינים בארבע שפות שונות כי הכניסה אסורה.

ארגונים ישראלים רבים למען איכות הסביבה, ביקשו לרתום את ביקורו של האפיפיור בנדיקטוס ה-16 לטובת מאמץ מרוכז לניקוי הנהר ושיקומו אולם נתקלו באוזניים אטומות. "הנהר הקדוש ביותר בעולם נמצא תחת סכנת כליה", כתב ארגון 'צלול' במכתב מיוחד לאפיפיור, "כמויות מים נכבדות מהנהר המפואר לשעבר, מוזרמות היום לשורה ארוכה של שימושים אחרים, בהם השקיה חקלאית וצרכים אחרים. שודדים את המשאב החיוני של הנהר". הארגונים סבורים כי רק שיתוף פעולה אמיתי בין ישראל, ירדן והרשות הפלסטינית יכול להציל את הנהר ולשקם אותו.