א', תושב בית שמש הגיע לפני כמה שבועות לסוכן נסיעות שעובד במגזר החרדי וסגר איתו חבילה לטיסה לאומן לארבעה ימים בראש השנה, כולל תשלום על בדיקות קורונה מזויפות מראש. "במסגרת העסקה הסוכן סגר לי ולעוד נוסעים שטסו דרכו שנשלם לו 50 דולר עבור בדיקות קורונה מזויפות בהלוך ובחזור. ככה טסתי בראש שקט. בנתב"ג בקושי הסתכלו על הבדיקה שהראיתי להם בטלפון וכך קרה גם בחזרה בשדה התעופה בקייב, כשהפקידה הסתכלה אולי חמש שניות, ראתה שזה השם שלי וזהו", גילה א'. "אני מעריך שמאות עברו דרך אותו סוכן נסיעות ועשו את הקומבינה הזו. בדיקת הקורונה יכולה להיות יקרה מאוד בארץ וגם בקייב וכך חסכתי משהו כמו 300 שקל".

ולא פחדת להיתפס?
"ממש לא. אני סומך על הקדוש ברוך הוא. בינתיים כל מי שעשה את זה דרך הסוכן לא נתפס. וחוץ מזה, היו עוד המון מחדלים וכשלים בכל הנוגע לבדיקות שעשו אנשים במתחמים של מד"א ושל הרשויות האוקראיניות".

עד כה, המשטרה ומנהל האוכלוסין במשרד הפנים, יחד עם משרד הבריאות, איתרו כ-175 נוסעים שחזרו מאומן וזייפו בדיקות קורונה. החשד הוא שלפחות כ-500 מהחוזרים חולים בקורונה וטרם אותרו, בעיקר אלה שטסו לפני כחודש ולא היה עליהם פיקוח כלל. הערכות אחרות מדברות על מעל 3,000 חולי קורונה שחזרו לארץ (כולל מי שטס לפני ראש השנה ולא נבדק). תלוי את מי שואלים.

"לא מעט מאמינים טסו כבר חודש לפני ראש השנה, בטרם יושם מתווה משרד הבריאות (יצא אל הפועל כמה ימים לפני ראש השנה) ולא נבדקו כלל כשהגיעו. אחרים טסו עם בדיקות מזויפות ולא קיבלו חיסון שלישי", אמר ל-mako סוכן נסיעות במגזר החרדי. "משמעות הדבר שהם נדבקו בנגיף באומן או בקייב ויביאו אתו עמם לישראל. מאות, אם לא יותר, רכשו בדיקות קורונה מזויפות ותעודות מתחסנים מזויפות כדי לחסוך בעלויות. זה לדעתי המחדל הכי חמור שאף אחד לא לקח בחשבון".

"הכל היה חפיף, כל אחד עשה מה שבא לו"

מחדל נוסף הוא העובדה שעשרות מאמינים וייתכן שאף יותר, נבדקו במתחמי מד"א שהוצבו מבעוד מועד באומן, ונדהמו לגלות בהפרש של כמה שעות שפעם אחת יצאו חיוביים לקורונה ופעם שנייה שליליים.

"ניגשתי פעמיים למתחמי מד"א, עברתי שתי בדיקות בהפרש של חמש שעות כי רציתי להיות בטוח שאני לא חולה בקורונה ויצאתי די מבולבל: פעם אחת נמצאתי חיובי ובפעם השנייה שלילי. כששאלתי שם את הבודקים הם אמרו לי שיש לפעמים תקלות ושהבדיקות לעיתים לא הכי מדויקות בעולם", סיפר דניאל מבאר שבע. "היו עוד עשרות כמוני שהיו באותה סיטואציה מבלבלת. בסוף לקחתי את התשובה השלילית וטסתי לישראל".

רבים אחרים שראו את הֹתורים הארוכים במתחמי הבדיקות זייפו את בדיקות הקורונה או ביקשו מחברים שיישלחו להם הבדיקות במייל, הציגו אותן בשדה התעופה בקייב וטסו לישראל בלי שום בעיות, מבלי לדעת אם הם חלו בנגיף או לא.

"לדעתי מעבר לפרשת הזיופים, המחדל הכי גדול הוא שלא נערכו כמו שצריך. הכול היה חפיף, לא מאורגן כמו שצריך, כל אחד עשה מה שבא. אנשים לא עטו מסכות במקומות סגורים ואפילו השוטרים האוקראיניים היו די אדישים ולא שלטו במצב", סיפר אחד המאמינים. "הכול התנהל כמו שוק אז מה הפלא שהתוצאות היו בהתאם. נניח שהחרדים אשמים, ומה לגבי חלקם של משרד הבריאות, משרד הדתות ומד"א במחדלים?".