דווקא בזמן שהשמיים מתחילים להסגר, עשרות תיירים ישראלים שניסו לחזור לארץ בימים האחרונים מיוון ומבולגריה גילו שעשו את הבדיקה הלא נכונה 72 שעות לפני הטיסה, ועל אף שיצאו שליליים, כשהגיעו למטוס הם לא קיבלו אישור לעלות עליו. 

"כמה משפחות עם ילדים לא הורשו לעלות לטיסה לישראל בגלל שלא עשו בדיקות PCR כנדרש, אלא בדיקות אחרות", סיפרה יהודית עדה ראייה שנכחה לפני כמה ימים בשדה התעופה באתונה. "חברות שלי סיפרו על מקרים דומים שהיו בטיסות מהאיים ביוון לישראל. ישראלים שנפשו באיים ועשו את הבדיקות הלא נכונות לא הורשו לטוס לארץ ונתקעו ביוון".

 >> אלה כל הטפסים שצריך למלא כשטסים ליוון

>> כמה עולה בדיקת קורונה בחו"ל?

אותם ישראלים, כך מתברר, הזמינו בדיקה למלון בעלות של כ-35 יורו. הם היו בטוחים שמדובר בבדיקת PCR אך בפועל עשו בדיקה מהירה שלא מוכרת על ידי משרד הבריאות בישראל. "טעינו ולא שמנו לב בטפסים שקיבלנו שזו לא בדיקת PCR. אנחנו ממש לא מבינים בזה כלום", הסביר ערן תושב חיפה. "הגענו לשדה התעופה עם הילדים והחזירו אותנו בחזרה לעשות את הבדיקה. התעכבנו שלושה ימים נוספים ביוון. הפסדנו אלפי יורו".

בדיקת קורונה (צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90)
חשוב לוודא שעושים בדיקת PCR לפני הטיסה לארץ | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90

וערן לא היחיד. עוד נוסעים ישראלים כאמור לא הבחינו שהבדיקות שעברו אינן תואמות את נהלי משרד הבריאות ונאלצו להישאר ביוון עוד כמה ימים. "זו פעם ראשונה שלנו בחו"ל אחרי הקורונה, כל העניינים של הבדיקות והטפסים חדש לנו", סיפר י' מבת ים. "רק כשהגענו לשדה התעופה הבנו שהבדיקות שעשינו לא נכונות. התחננו שיעלו אותנו למטוס לישראל אבל סירבו וחזרנו לעשות בדיקות חדשות".

זו לא הפעם הראשונה שבעיה מסוג זה מתרחשת. לפני כחודשיים דיווחנו על לא מעט ישראלים שניסו לחסוך ועשו את הבדיקות המהירות ביוון - RAPPID, בדיקות שלא מאושרות על ידי משרד הבריאות הישראלי. 


גם בבורגס, יעד חם בתקופה האחרונה, היו ישראלים שנאלצו לעזוב את שדה התעופה ולעשות בדיקות חדשות, מה שגרם לכך שהם נאלצו לממן בתי מלון וטיסות חדשות על חשבונם. "במקום לעשות את הבדיקות בבית המלון כמו שמרבית הישראלים שהיינו איתם עשו, אנחנו ראינו קליניקה שמתמחה בבדיקות קורונה. שילמנו 40 יורו והם אמרו שהבדיקות תופסות לגבי טיסות לישראל", סיפר יונתן. "לא ראינו בזה שום בעיה. כשהגענו לעמדת הצ'ק אין הדיילות אמרו שלא עשינו בדיקות PCR ולא העלו אותנו למטוס. זו תחושה לא נעימה וזה גם עלה לנו כמה מאות יורו".

החל מהיום (11.8) יוון נכנסה לרשימת המדינות הכתומות שvחזרה מהן מחייבת בידוד של שבוע (בכפוף לשתי בדיקות שליליות). החל מיום שני (16.8), בולגריה צפויה להיכנס לרשימת המדינות האדומות שהטיסה אליהן אסורה, אלא באישור מיוחד של משרד הבריאות.