ל-mako נודע כי תלמידי ישיבות ברחו לאחרונה ממלונית הקורונה בערד בגלל תנאים ירודים במטרה לחזור לביתם. "זה לא הגיוני שישלחו אותנו לחיות בתנאים כאלה גרועים. החדרים מלוכלכים, לא מנקים את הזבל במסדרונות, האוכל ברמה ירודה מאוד. עדיף להיות בכלא מאשר במקומות כאלה", זעם תלמיד ישיבה מבני ברק שברח מהמקום. "גם לפני כמה חודשים תלמידי ישיבות התלוננו על מה שקורה במלון אבל כמעט ולא נעשה דבר".

מאות חרדים נשלחו בשבועות האחרונים לשהות במלונית הקורונה שהוקמה במלון מרגוע בערד. המקום יפה, עם נוף פסטורלי למדבר. רובם סבלו לטענתם מהתנאים במקום בעיקר בכל מה שנוגע לתחזוקת החדרים. לטענתם, בהתחלה הביוב הציף את החדרים וגרם לסתימות באסלות; מעליות היו תקולות בתדירות גבוהה והאוכל היה ברמה ירודה.

למרות שבפיקוד העורף והנהלת המלון עשו מאמצים לשפר את המצב, תלמידי הישיבות המשיכו לזעום על התנאים ועשרות מהם ברחו ממנו באחרונה וחזרו לביתם. "החדרים מלוכלכים כי לא מנקים אותם והמרצפות שחורות. במלון טוענים שהם עושים את המקסימום ואסור להם להיכנס לחדרים אבל זה לא נכון. הם נכנסים חופשי כשהם רוצים. כשאנחנו הולכים לאכול, אפשר לחטא ולנקות", טוען רפאל מעתוק ששהה במלונית הקורונה ועזב אותה בגלל תנאי התחזוקה. "לא רציתי להישאר שם. ברחתי להם מהמלון. אי אפשר לשהות במקום כזה, זה לא אנושי".

מלון קורונה בערד (צילום: רפאל מעתוק)
מלונית הקורונה מבחוץ לאחר שתלמדי הישיבה ברחו ממנה | צילום: רפאל מעתוק
מלון קורונה בערד (צילום: רפאל מעתוק)
"האוכל לא אכיל" | צילום: רפאל מעתוק

גם לדברי תלמידי ישיבות אחרים בלתי אפשרי לחיות במקום כזה. "כשזה לא מלון קורונה ויש אורחים אז דואגים שהכול יהיה נקי ומצוחצח אבל כשתלמידי ישיבות באים לפה הם צריכים לסבול", זועם י', תלמיד שברח מהמלונית. "התלוננו פעמים רבות וכלום לא השתנה. לא אכלתי כמה ימים, מזל  שקנו לי כמה שקיות של חטיפים. האוכל ברובו חוזר על עצמו, ולא היה אכיל. אני בטוח שבמלון חילוני לא מתייחסים ככה לחולי קורונה. זו בושה וחרפה למדינה".

במלוניות קורונה אחרות ברחבי הארץ, שבהן שוהות משפחות חרדיות, מתברר שלא מעט מהן מעדיפות להישאר במקום לתקופות ארוכות יותר במעין חופשה מאשר לחזור לבתיהם. "אנשים עושים כל מיני קומבינות להעלות את החום בגופם, מביימים תסמינים כאילו שהם עדיין חולים כדי להישאר במלון כמה שיותר זמן. עושים חופשות על חשבון המדינה. יש כאלה שמשפשפים חזק את המצח ומד החום מראה שיש להם 38.5 מעלות. אחרים מזייפים את מדי החום" , גילה ג' ששהה באחרונה במלונית קורונה בירושלים.

נכון להיום שוהים כ-5,000 חרדים במלוניות קורונה ברחבי הארץ. אליהו ארנד, פרויקטור הקורונה במגזר החרדי מטעם משרד הביטחון עושה ככול יכולתו לטפל בתלונות ולשפר את מצב התחזוקה בבתי המלון.

מקורביו של ארנד טוענים ש"אליהו עושה לילות כימים כדי לשפר את המצב ולטפל בכל תלונה ותלונה. עובדה שיחסית למה שהיה לפני כשלושה וארבעה חודשים, המצב היום הרבה יותר טוב. הוא דאג לספרי תורה, לאוכל, לארבעה המינים ןלבניית סוכות, הל כדי שירגישו כמו בבית. נכון שיש דברים שטעונים שיפור אבל תוך כדי עבודה לומדים את דברים ומטפלים  בתלונות בצורה רצינית ועניינית. מרבית החרדים די מרוצים מהמלוניות. נכון שיש אחוז שולי שמנצל את המלוניות לחופשות ארוכות בכל מיני שיטות וקומבינות וגם זה נמצא בטיפול".

תגובת דובר צה"ל:

מלונית ״מרגוע״ בערד ככל המלוניות המאכלסות חולי קורונה, הינה מתקן הבראה הבא לתת מענה חלופי לאשפוז.

הנהלת המלון ופיקוד העורף עושים מעל ומעבר כדי להנעים את שהות האורחים ולדאוג לתנאים הטובים ביותר עבורם לתקופת הבידוד.
צר לנו שאורח אחד החליט להתבטא בחריפות כנגד צוות המלון אך זהו מקרה ספציפי של אורח אחד בין אלפי האורחים המרוצים שהתארחו והחלימו במלון.

צוות המלון ופיקוד העורף עושים כל שביכולתם לסייע ולהנעים את שהות המחלימים במלון.
כל תלונה ובעיה מטופלת באופן פרטני ובמלוא הקשב.