איך זכו בעלי מלונות לזכות במיליארדים תוך שניות? (צילום: רויטרס)
הדירוג יהיה וולונטרי ויתבצע באמצעות חברה מקצועית בינלאומית | צילום: רויטרס

האם אפשר להתחיל לספור כוכבים? משרד התיירות פרסם היום (ה') מכרז חדש לדירוג בתי-המלון בישראל. זאת לאחר שהמכרז הקודם שפרסם בוטל על-ידו, לאחר שאף הצעה מ-4 ההצעות שהוגשו לא עמדה בתנאי הסף של המכרז.

מזה למעלה משני עשורים בתי-המלון בישראל אינם מדורגים לפי שיטת הכוכבים בסטנדרט בינלאומי, עובדה שלא מפריעה לתיירנים להמשיך ולשווק לתיירים מהארץ ומחו"ל בתי-מלון בארץ ברמת כוכבים, לפי ראות עיניהן והבנתן וללא בסיס רשמי וחוקי.

הצורך להחזיר את הדירוג למלונות שב ועלה במרוצת השנים מאז ביטולו. בשנת 2006 מינה שר התיירות דאז ועדה ציבורית "לבחינת טיב השירות והמוצר התיירותי בישראל". אחת מהמלצותיה הייתה ביצוע דירוג וולונטרי של בתי-המלון בישראל על-ידי חברה בינלאומית. כך גם המליצה "הוועדה להוזלת מחירי הנופש בישראל", שהקים שר התיירות היוצא סטס מיסז'ניקוב בשנת 2011, ואשר מסקנותיה קיבלו תוקף של החלטת ממשלה.

הדירוג יצא לדרך ב-2014

בסופו של דבר, הוחלט כי הדירוג יהיה וולונטרי ויתבצע באמצעות חברה מקצועית בינלאומית בשיטת Hotelstars, הנהוגה כיום ב-14 מדינות באירופה ומוכרת לרוב התיירים הפוקדים את ישראל. גם המכרז החדש מדבר על דירוג בתי-המלון בישראל לפי שיטת Hotelstars.

במשרד התיירות מדגישים כי תנאי המכרז החדש שונו מהמכרז הקודם, בכך שהוסרה הדרישה לניסיון של החברה לדירוג של לפחות 100 בתי-מלון לפי שיטת Hotelstars, והופחתה משמעותית. במשרד מבטיחים כי הדירוג ייצא לדרך ב-2014.

שר התיירות, ד"ר עוזי לנדאו, שהתבטא היום (ה') בנושא, אמר כי הוא רואה "חשיבות רבה בדירוג, כצעד שיקדם שקיפות ויציב סטנדרט אחיד. יש לשאוף למצב בו כל מלון יגבה מחיר המשקף את הרמה שלו בפועל. אנו נמצאים בנקודת הזינוק, ובהמשך תיבחן ביתר הרחבה גם רמת השירות לטובת הצרכנים ולטובת כלל התעשייה".

>> לגזור ולשמור: 10 המלונות הטובים בעולם