החל מהיום, 21.3, בעקבות החלטת בג"צ הממשלה ביטלה את הגבלת כמות הנוסעים שיכולים להיכנס ביום לארץ, בוטלו הגבלות היעדים אליהם ניתן לטוס, בוטלה ועדת החריגים והיקף הטיסות היומי יוגבל לקיבולת האפקטיבית של נתב״ג, שמושפעת הן מהצורך לעמוד בדרישות תקנות הקורונה והן מהצורך לביצוע בדיקות וריחוק חברתי.  למעשה  - השמים היום נפתחו כמעט לגמרי והוראות אלה נכונות כרגע עד ה-28.3.

אלה המדינות שיקבלו ישראלים

כשמסתכלים על לוח הטיסות בנתב"ג ניתן לראות שכמות הטיסות בשבוע הקרוב הולכת וגדלה ובנוסף לטיסות הרגילות שהיו גם בתקופה האחרונה כמו לפרנקפורט, ניו יורק, פריז ולונדון, ניתן לראות על הלוח יעדים "חדשים" שלא פעלו בחודשיים האחרונים, או פעלו בצורה מצומצמת:

 1. חברת פליי דובאי מחזירה היום את הקו לדובאי.
 2. חברות פגסוס וטורקיש מתגברות קווים לאיסטנבול ולאנטליה.
 3. חברת אייר סיישל מחזירה ביום שלישי את הקו לסיישל.
 4. חברת איבריה חוזרת לטוס למדריד ביום חמישי.
 5. לקייב פועלות לא מעט טיסות עם החברה האוקראינית וחברות ישראליות.
 6. וגם טיסות ליעדים כמו ציריך, אמסטרדם וברלין חוזרות עם חברות מקבוצת לופטהנזה ואיזי ג'ט.
 7. חברות התעופה הישראליות כמו ישראייר וארקיע כבר נערכות בהתאם למצב החדש והודיעו שיתחילו להפעיל קווים ליעדים כמו קפריסין, אתונה, בטומי, דובאי, רומא, בולגריה, בלגרד, מונטנגרו ועוד.
  סיישל (צילום: ליאת כהן רביב)
  סיישל חזרה להיות יעד מועדף | צילום: ליאת כהן רביב

אז האם אפשר סוף סוף להזמין חופשה לחו"ל?

בגדול התשובה היא כן, אך יש כוכבית. יניב לניס, מייסד "טיסות סודיות", מנסה לעשות סדר: "לאחר פסק זמן של כחודשיים יש התעניינות רבה בטיסות למטרת נופש בחו"ל, ולראשונה היעד הפופולארי ביותר הוא סיישל.

"בלוח הטיסות המתוכננות של נתב"ג יש עדיין לא מעט טיסות שצפויות להתבטל. לאור אי הוודאות, לא הייתי ממליץ להזמין טיסות לשבועיים הקרובים. אם כן מחליטים להזמין טיסה, אז רק למדינות אשר פתוחות כבר היום לישראלים כמו סיישל, דובאי, טורקיה, גאורגיה, מקסיקו ועוד. בנוסף אני ממליץ להימנע מרכישה של חבילות וטיסות ליוון וקפריסין בפסח ואפריל עד שהמדינות יפרסמו פרסמו מתווה רשמי לקבלת ישראלים."

גם ניר מזור, סמנכ״ל ״קשרי תעופה", מנסה לעשות סדר במצב שנוצר: "פתיחת נתב״ג והסרת ההגבלות על כניסה ויציאה מהארץ מבשרת את תחילת היציאה ממגיפת הקורונה. התקדמות מבצע החיסונים בקצב חסר תקדים והדרכון הירוק מאפשרים פתיחה בטוחה של שדה התעופה ואפשרות לתיירים הישראלים לטוס לחופשה בחו״ל למדינות בהן התחלואה יורדת. על מנת לעשות סדר טרם רכישת כרטיס חשוב שתדעו איזו מדינה מקבלת תיירים ובאיזה תנאים.

דובאי (צילום: אילן ארנון)
גם דובאי חוזרת לקדמת הבמה | צילום: אילן ארנון

"בין מדינות שמקבלות תיירים לאחר בדיקת קורונה ומחייבות בבידוד: גרמניה, צרפת ואנגליה. המדינות שמקבלות תיירים לאחר בדיקת קורונה שלילית בלבד הינן: האיים המלדיביים, טורקיה, דרום אפריקה, רואנדה ועוד. בנוסף, לסיישל ניתן להכנס עד סוף החודש רק למחוסנים ואז למי שמציג בדיקה קורונה שלילית.

"בין המדינות שמקבלות תיירים ללא הגבלות ובדיקה נמצאות מקסיקו, מונטנגרו, גאורגיה, קוסטה ריקה ואלבניה. אין ספק שהצהרת ראש ממשלת יוון כי התייר הישראלי יוכל לנפוש בקרוב מעוררת את מרכזי ההזמנות להזמנת נופשים כבר בסוף החודש ולקראת אפריל והקיץ. אני סבור כי אירופה ושאר מדינות עולם מסתכלות על הדרכון הירוק הישראלי ולומדות ממנו ובקרוב הוא יהיה המפתח לטייל בכל העולם."


יש לשים לב שהמתווה הזה תקף לשבוע בלבד וחשוב לשים לב לשינויים בהנחיות ובזמני הטיסות בעקבותיהן. לא מן הנמנע שחברות תעופה ישנו חלק מהטיסות שלהן בעקבות שינויים בארץ, היות והמצב איננו יציב.

כמו כן, יש לקחת בחשבון שנכון להיום, למרות החיסונים, כל החוזרים לארץ מחויבים לעשות בדיקת קורונה 72 שעות לפני העלייה למטוס ועוד בדיקה בעת הנחיתה בנתב"ג, אך לא יהיו מחוייבים בבידוד. כל מי שאינו מחוסן או מחלים מחויב בבידוד ביתי בחזור. מי שאינו יכול לעשות זאת, יכול להתבודד במלונית.