על פי מתווה פתיחת המשק, בתי המלון קיבלו היום (א, 7.3) אישור לפתוח את חדרי האוכל תחת מגבלות התו הסגול, כלומר, האורחים יוכלו להיכנס לחדר האוכל בהדרגה, תהיה שמירה על מרווחים בין השולחנות והבופה יעבוד בצורה סטרילית. 

ההקלה הזו הובילה לכך שלא מעט בתי מלון הודיעו שהם פותחים היום שעריהם לבעלי התו הירוק בלבד ואורחים מתחת לגיל 16 בהצגת בדיקת קורונה שלילית, ומצטרפים למלונות שכבר פתחו במהלך השבועיים האחרונים. 

"יש הרגשה נהדרת של חזרה לשגרה", אומרת יונית בן יוסף מנכ"לית יו בוטיק כנרת מבית פתאל בשיחה עם mako. "כל כך הרבה זמן חיכינו לרגע הזה. עד הבוקר עבדנו במתכונת של ארוחות ארוזות, שאמנם יש אורחים שאהבו את זה, אבל אין תחליף למסעדת המלון. השימוש בחדר האוכל הוא מאוד מהותי לאורחים שלנו, אז כשמאפשרים לפתוח את המסעדות זה בעצם אומר שהמלון פתוח לגמרי, כמו ב-2019. זה היה חסר". 

יו בוטיק (צילום:  יח"צ)
המנות מוגשות בצלחות אישיות. יונית בן יוסף, מנכ"לית יו בוטיק כנרת, מרשת מלונות פתאל | צילום: יח"צ

מה קורה בפועל החל מהיום?
"בפועל מותר להכניס למסעדה 50 אחוז מהאורחים, זו משימה לא קשה כי המלון קטן אז אפשר לתזמן אותם בקלות. מלבד זה, כל המלון פעיל: חדרי הכושר, מסעדה, בריכה, רק לספא אין אישור לפעול כרגע, אבל הטיפולים עובדים כרגיל."

ואיך שומרים שלא יהיו תקלות?
"האורחים מגיעים אך ורק עם תעודת מתחסן או תעודת מחלים, עם זה לא משחקים, או ילדים מתחת לגיל 16 שעברו בדיקת קורונה. מי שלא עומד בתנאים לא יכול להיכנס. אנחנו מוודאים מראש שכל האורחים מגיעים כמו שצריך. היה מקרה אחד שאורחים הגיעו ללא האישורים המתאימים ופשוט לא קיבלנו אותם. לנו מאוד חשוב שהשגרה תחזור במלואה ונעשה הכל כדי שזה יקרה. ככל שכולם יקפידו על ההנחיות נצליח לשמר את המצב."

העובדה שמתחת לגיל 16 עדיין צריך לעשות בדיקות פוגעת בכם?
"בסוף השבוע האחרון היו דווקא לא מעט ילדים. מי שרוצה לצאת לחופשה עושה את ה'מאמץ'. כמובן שאנחנו מקווים שגם מתחת לגיל 16 יתחילו להתחסן וזה יקל על כולם. החיסרון היחיד הוא שזה מגביל את הספונטניות וכבר אין אנשים שעוצרים על הדרך, אבל בסך הכל אני מאמינה שאנשים יידעו להתרגל."

תו ירוק של האורחים במלון הרודס באילת שנפתח ביום חמישי (צילום: באדיבות רשת פתאל)
אורחים מגיעים למלון עם תו ירוק | צילום: באדיבות רשת פתאל

קפסולה משפחתית בבריכה (צילום: באדיבות רשת פתאל)
קפסולה משפחתית בבריכה | צילום: באדיבות רשת פתאל

איך נראים הביקושים כרגע?
"זה נראה טוב מאוד. יש הרגשה שאנשים ישבו הרבה זמן בבית ורק רוצים לצאת לחופשה. יש המון טלפונים בעיקר בסופי השבוע ולקראת פסח."


לפי נתוני חברת ״קשרי תעופה״ המתמחה בחופש בארץ ובחו״ל, הערים המחופשות ביותר לחופשה בישראל הן אילת, ים המלח, סובב כנרת, תל אביב והגליל.

בקשרי תעופה מציינים שרואים עלייה של יותר מ-80 אחוזים בחיפושים בשבוע האחרון (ביחס לשבוע שעבר) לחופשות בישראל לטרום פסח ופסח עצמו. קצב עליית החיפושים במגמה עולה כ-20 אחוזי יותר בכל יום. המחירים עלו ביחס לשנת 2019 בכ-15 אחוזים בממוצע.

הישראלים חיכו לבופה

אחת הערים בהן חדרי האוכל הם מהותיים היא אילת. על פי בעלי בתי המלון בעיר הדרומית, האורחים שמגיעים לכאן, מחפשים את החוויה המלאה ולא מסתפקים בארוחות ארוזות לחדרים. "הישראליים אוהבים בופה בארוחת בוקר ולא לקבל קופסאות פלסטיק בטייק אווי וזו אחת הסיבות לדעתי שאין הסתערות על בתי המלון בעיר כמו אחרי כל הסגרים", הסביר בשבוע שעבר יו"ר התאחדות בתי המלון באילת, שבי שי.

גם סוזן אהריש, מנכ״לית קראון פלזה אילת המחודש, מרגישה שחל היום שינוי מהותי: "אני נרגשת לפתוח את בית המלון ולראות את האורחים המדהימים שהם הלב הפועם של העיר אילת בכלל ושל בית המלון בפרט. אחרי תקופה של הכנות והכנת בית המלון וגיוס צוות אנחנו מוכנים, נרגשים ושמחים לעשות את מה שאנחנו יודע הכי טוב , לארח. בית המלון מוכן לקבלת הקהל ועמידה בכל תנאי התו הסגול והדרכון הירוק.

סוזן אהריש (צילום: צילום פרטי)
האורחים חזרו לבריכה ולחדרי האוכל. סוזן אהריש, מנכ"לית קראון פלזה אילת | צילום: צילום פרטי

אהריש מציינת שנכון להיום תפוסות בית המלון לשבוע הקרוב עומדת על כ-60 אחוזים באמצע שבוע ו-100 אחוזי תפוסה ויותר בסופ״ש. במקביל המלון נערך גם לחג הפסח בהמשך החודש לחגוג בסימן של ״חירות בריאותית״ עם בני משפחה וחברים סביב שולחן החג בשונה מחג פסח 2020.

גם ברשת ישרוטל מציינים נתונים דומים: בסופ"ש הקרוב למשל, ברשת מציינים שהחדרים כבר מלאים. הסופ"ש הבא הנתונים עומדים על 80-90 אחוזים. כרגע בפסח החדרים עדיין לא מלאים, היות ויש איזה חשש מסגר רביעי והתפוסה נעה בין 70-90 אחוזים.

גם ברשת מלונות אסטרל, להם שישה בתי מלון באילת, מציינים שאחוזי התפוסה גבוהים. כך משל, במלונות אריאה ופאלמה יש חדרים אחרונים לסוף שבוע בחודש מרץ ובניגוד לשנים קדומות ניתן לראות הזמנות לאורך אפריל-מאי-יוני. "אין ספק שהישראלים צמאים לנופש ומזמינים לכל התאריכים הפנויים", אומרים ברשת.

מלון אריאה (צילום: יניב אסרף)
אורחים ראשונים במלון אריאה | צילום: יניב אסרף

רן בלבוס, סמנכ"ל קבוצת נקש בישראל - הבעלים של מלונות סטאי, רשת הרברט סמואל ואורכידאה:
"אנו שמחים ונרגשים לפתוח היום את בתי המלון שלנו לקהל הישראלי אחרי חודשים בהם שהינו כולנו בבתים. המתווה המאושר לפתיחת בתי המלון יאפשר לאורחינו להירגע, לנפוש וליהנות מכל המתקנים שבתי המלון שלנו מציעים. כל אחד מהם נמצא במיקום שיעשיר את אורחיו בחווית הנופש. זה בהחלט הזמן לצאת לחופשה בישראל".

שנגרילה (צילום: אסף פינצוק)
מלון רויאל שנגרילה | צילום: אסף פינצוק