שר החוץ יאיר לפיד באמירה חריגה למדי לציבור הישראלים: "אל תטוסו לטורקיה". בפתח ישיבת סיעת יש עתיד אמר לפיד, "אנחנו קוראים לישראלים אל תטוסו לאיסטנבול ואם אין לכם צורך חיוני אל תטוסו לטורקיה. אם אתם כבר באיסטנבול, תחזרו לישראל בהקדם האפשרי".

הכתבה פורסמה במקור בגלובס

עשרות אלפי ישראלים מתכוננים לצאת לטורקיה בחודשים הקרובים ואלפים שוהים שם עכשיו. רוב הישראלים נופשים בערי החוף שחזרו למפת הנופש.

את הדברים אמר לפיד בעקבות אירועי השבועות האחרונים בטורקיה ו"אחרי סדרה של נסיונות לפיגועי טרור איראניים כלפי ישראלים שיצאו לנופש באיסטנבול". כך הודעת הסיעה, "ארגוני הביטחון הישראלים, משרד החוץ, משרד ראש הממשלה, כולנו שותפים בשבועות האחרונים למאמץ אדיר שהציל חיי ישראלים. חלק מהם חזרו לארץ ומסתובבים בינינו בלי לדעת שחייהם ניצלו".

לאחרונה התירו כוחות הביטחון לפרסם כי סוכל ניסיון לפגוע בישראלים ששהו בנופש בטורקיה (ככל הנראה באנטליה) וארבעה חברי חוליה נעצרו במהלך משותף לכוחות הביטחון הישראלים והטורקים.

בסוף חודש מאי פרסם המל"ל חידוד לאזהרת המסע לטורקיה (דרגה 3 מתוך 4) וביקש מישראלים להימנע מנסיעות לא חיוניות ליעד. "אירועי הטרור האלה הם כלפי ישראלים שנסעו לחופש. הם בוחרים באופן מכוון אזרחים ישראלים כדי לחטוף אותם או לרצוח אותם. זה יכול ליפול על כל אחד. זו סכנה אמיתית ומיידית", כך לפיד, "אם תכננתם טיסה לאיסטנבול - תבטלו. אין חופשה ששווה את החיים שלכם, ואת החיים של היקרים לכם. תקשיבו להנחיות שאנחנו מוציאים, אנחנו מעדכנים את ההנחיות כל הזמן בהתאם להערכת המצב".

מקווים שהאזהרה לא תהיה לטווח ארוך

לפיד הודה לממשלת טורקיה על המאמץ שהם משקיעים להגנה על חיי אזרחים ישראלים. "התיירות לטורקיה חשובה לשתי המדינות, אבל גם הם מבינים שיש סיכונים שאסור לקחת. אני רוצה להעביר מפה גם מסר לאיראנים: מי שיפגע בישראלים לא יינקה. ידה הארוכה של ישראל תשיג אותו לא משנה איפה הוא יהיה".