החשש בישראל מהזן החדש של נגיף הקורונה, האומיקרון, הביא את הממשלה לקבל שורה של הגבלות חדשות כדי למנוע את החדירה שלו ארצה. בין השאר, קבינט הקורונה החליט להגדיר את מדינות אפריקה כאדומות לחייב את החוזרים מהן בבידוד במלוניות בתל אביב או בירושלים.  

על אף החזרה של המלוניות לחיינו ובניגוד לעבר, עד כה נרשמה בהן תפוסה נמוכה ורוב מי שמגיע אליהן נמצא שם שעות ספורות בלבד. בנוסף, מלבד דיווח אחד על אירוע בו נוחת ממדינה אדומה הצליח לחמוק מהבידוד, עד כה לא נרשמו אירועים חריגים. בפיקוד העורף ציינו בפנינו שמדובר באי הבנה, ולא היה באמת ניסיון בריחה, אלא באדם שהיה נגדו צו מעצר.

נכון לעכשיו, בפיקוד העורף נערכים לפתוח עוד 4 מלוניות קורונה - בירושלים, בערד ובנהריה - אליהן ייכנסו החוזרים ממדינות אדומות.

מלון דן פנורמה (צילום: באדיבות מלון דן פנורמה תל אביב)
מלון דן פנורמה עובר חיטוי לפני כחצי שנה | צילום: באדיבות מלון דן פנורמה תל אביב

איך זה עובד? כמו בחזרה מכל מדינות העולם, עושים בדיקת PCR אחרי הנחיתה ומשם אנשי משרד ההגירה מפנים אנשים למלוניות השונות באוטובוסים, כרגע בדן פנורמה בתל אביב או בדן פנורמה בירושלים. לאחר קבלת תשובה שלילית של כל מי שחזר באותה הטיסה, ניתן להשתחרר להמשך הבידוד בבית, ממנו ניתן לצאת לאחר כשבוע לפחות. 

"כולם עושים את מלוא המאמצים לשחרר לבידוד ביתי", אומר גורם בכיר שמבקש מכולם לשתף פעולה . "הבדיקות מתקיימות במהרה ומנסים להחזיר תשובות מהר. שמנו את החוזרים ממדינות אדומות במיקוד כדי לא סתם להשאיר במלונות, אנחנו מבינים את הרצון שלילדים ולמבוגרים תהיה את הפינה שלהם, אנחנו עובדים קשה וגם משרד הבריאות כדי שיקבלו תשובה מהירה".

"כשנחתתי בארץ אף אחד לא שאל כלום"

ד"ר שי דנציגר, בן 52, יזם, מנכ״ל ובעלים של רב אנרגיה ניהול פרויקטים בע״מ, שהגיע לארץ מסיירה לאון דרך טורקיה, מתאר את מה שעבר עליו מהרגע שנחת אתמול בארץ: "אם לא הייתי אומר להם שחזרתי מאפריקה, לפי דעתי הייתי נוסע הביתה. עברתי בכניסה בנמל התעופה ישר לסורק האוטומטי. עברתי את הסורק, ניגשתי לבחור שעומד ליד הסורק ואמרתי לו אני מגיע לארץ מאפריקה. אמר לי, אה. לקח לי את הדרכון ואמר לי לחכות במקום".

ד"ר שי דנציגר (צילום: באדיבות המצולם)
ד"ר שי דנציגר | צילום: באדיבות המצולם

דנציגר מוסיף ואומר כי: "לקחו אותי לעמדה של פיקוד העורף אבל נראה לי שאם לא הייתי אומר להם, הייתי יוצא החוצה והולך הביתה. לא בדקו אותי בעלייה למטוס בחזרה לארץ, אם עשיתי בדיקת PCR או לא, לא בדקו מאיפה הגעתי. גם כשנחתי בארץ אף אחד לא שאל כלום".

דנציגר מתאר שהגיע ב-6:30 בבוקר וב-8 עשו לו בדיקת קורונה והפנו אותו למלונית הקורונה בירושלים במונית פרטית. לטענתו, עשר שעות לאחר מכן הגיעה התשובה השלילית, ולקח עוד כ-4 שעות עד ששוחרר לביתו. "אסור לצאת מהחדר כמובן", הוא מתאר. "קיבלתי אוכל, בקטע הזה הם היו על הכיפאק, זה מלון שנחשב באופן נורמטיבי טוב, על חשבון המדינה, אין תיירים אז לפחות יש אותנו".