המטוס בהודו (צילום: ישראייר)
מטוס ישראייר בהודו | צילום: ישראייר

הבוקר, לראשונה בתלודותיה, חברת ישראייר נחתה בהודו. הטיסה נעשתה בשיתוף פעולה עם משרד הביטחון, משרד החוץ ומשרד הבריאות. היום בבוקר כאמור המשלחת, הכוללת שני מטוסים, נחתה בדלהי שבהודו ומחר המטוסים צפויים כבר לנחות בארץ.

המשלחת מונה כ-20 מומחים בתחומים שונים ממשרד הביטחון, צה"ל, משרד הבריאות והתעשיות השותפות לפיתוח הטכנולוגיות. את המשלחת מובילה נספחות משרד הביטחון וצה"ל בהודו, יחד עם שגריר ישראל בהודו, ד"ר רון מלכא, שמלווה את החוקרים הישראלים. המשלחת תבצע בהודו את השלבים הסופיים במחקר של טכנולוגיות מתקדמות לאבחון מהיר, בתוך דקות, של נגיף הקורונה.  

התקווה היא ששיתוף הפעולה הייחודי בין ישראל להודו יאפשר למשלחת לאסוף עשרות אלפי דגימות בתוך עשרה ימים בלבד ולהעבירן לפיענוח במערכות מחשב מבוססות בינה מלאכותית. דיגום מאסיבי זה יאפשר לקצר תהליכים ולקדם את אישור הטכנולוגיות. הפעילות המשותפת קיבלה מראש את כלל האישורים הנדרשים בהודו ובישראל. 

על שני המטוסים להודו הועמסו, ביוזמת משרד החוץ, גם טכנולוגיות ישראליות למאבק בקורונה ומכונות הנשמה המיוצאות להודו באישור חריג.

המשלחת (צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון)
המשלחת לפני ההמראה מהארץ | צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון
המשלחת (צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון)
ציוד רפאי מועמס למטוס | צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

"הודו הוא נתיב תעופה חדש עבורנו והטיסה בו דרשה היערכויות מיוחדות", נמסר מישראייר. "מתחילת משבר הקורונה ביצעה ישראייר משימות מורכבות וטיסות מיוחדות כגון לסין, השבת ישראליים ועולים לארץ ממקומות שונים ברחבי העולם. נפלה בחלקינו היום הזכות לבצע  משימה חשובה זו ואנו מלאי גאווה לקחת חלק במאבק הלאומי לנסות ולהשתלט על מגפת הקורונה״

 "משלחת המחקר הישראלית, בהובלת מפא"ת במשרד הביטחון ומשרד החוץ, עשתה את דרכה מישראל להודו", ממשרד הביטחון נמסר. "המשלחת תבצע בהודו סדרת ניסויים בטכנולוגיות ישראליות לאבחון מהיר של נגיף הקורונה".