אחד החשודים שנעצרו אתמול

יום חמישי שעבר, נמל התעופה בשארם א-שייח', השעה 12:15: שלושה צעירים חרדים מירושלים (בהם שני אחים בן 16 ו-18 וחברם בן 18) ירדו מהטיסה מנתב"ג כשהם נושאים בידיהם כמה מזוודות ובהן מעילי דובון צבאיים, אותם התבקשו להעביר למקומי.

"באנו לצאת החוצה משדה התעופה. ניגשו אלינו לפתע כמה שוטרים וביקשו שנעמוד בצד. לא הבנו מה הם רוצים מאיתנו", שחזר א', אחד החשודים. "הם בדקו את המזוודות שלנו ומצאו בהן מעילי דובון שהיינו צריכים להעביר לסוחר בדואי בסיני. הם נבהלו מאוד ועצרו אותנו לחקירה. הם אמרו לנו שאין לנו מה לדאוג ושעוד חמש דקות נשתחרר. שיקרו אותנו. הסברנו שאנחנו לא מרגלים ולא קשורים לשום דבר ושישחררו אותנו כי לא ידענו שאסור למכור מעילי דובון. עיכבו אותנו שעתיים ורבע בשדה בחקירות ואחר כך לקחו אותנו לתא מעצר".

השלושה, בעלי אזרחות ישראלית ואמריקאית, הועברו במשאית צבאית לתא מעצר בתנאים ירודים בעיר סואץ מבלי יכולת להתקשר לבני משפחותיהם או לגורמים קונסולריים ישראליים. "זרקו אותנו 12 שעות בתוך תא מעופש, עם צואה על הקירות ובלי מיטות ומזרונים. ישנו על הרצפה ובקושי נתנו לנו מים. היה בור ספיגה שבו עשינו את הצרכים".

א' ממשיך לתאר את מה שעבר עליהם: "חקרנו אותנו כמה פעמים בלילה. הסברנו שלא באנו לפגוע בביטחון מצרים, שזו טעות. השאירו אותנו בלי אוכל כשר בשישי אז לא אכלנו כלום, זה היה הזוי. פעם ראשונה שלנו בכלל בכלא ועוד במדינה זרה. לא נתנו לנו להתקשר למשרד החוץ או להורים שלנו כדי לדווח על המעצר שלנו. כל הלילה הוציאו אותנו בלילה לחקירות. היו מעירים אותנו כל שעה כדי להיות מוכנים לעוד חקירה. פחדנו שבטעות יגזרו עלינו עונשי מאסר של שנים על דבר שלא עשינו. הכול היה בתמימות, אנשים ניצלו אותנו ובגללם ישבנו בכלא".

שדה התעופה בשארם א שייח' (צילום: 	MOHAMED EL-SHAHED / Staff)
שדה התעופה בשארם. אילוסטרציה | צילום: MOHAMED EL-SHAHED / Staff

בשלב מסוים המודיעין המצרי נכנס לתמונה כדי לברר האם הישראלים יצרו קשר ישיר או עקיף עם פעילי דאע"ש (ביום שנעצרו 18 חיילים מצריים נהרגו על ידי לוחמי דאע"ש ליד תעלת סואץ'). למצרים היה חשוב לשלול כל אפשרות שהמעילים לא יועדו לאנשי דאע"ש. גם הסוחר הבדואי נעצר ונחקר ממושכת בפרשה ותמך בגרסת הישראלים, על כך שהם נוצלו על ידי אדם כבן 30 מירושלים שניהל רשת הברחות ציוד בין ישראל לסיני.

גורמי מודיעין פעלו לשחרורם

מעיל דובון צה"לי הוא מצרך מבוקש בסיני כמו סנדלי שורש. בגלל הקור השורר בהרי סיני בשעות הלילה המעיל הפך ללהיט מבוקש מאוד. מחירו של המעיל כ-180 שקל בארץ ובסיני הוא קופץ עד ל-700 שקל. ראש רשת ההברחות הישראלית, בעלים של מסעדה בירושלים, כבר ביצע כמה הברחות של מעילי דובון עם צעירים חרדים אחרים וגרף לכיסיו עשרות אלפי שקלים. המעילים הצבאיים הושגו באמצעות בדואי מהנגב שהעביר אותם לראש הרשת וזה לבלדרים החרדים. הם קיבלו עבור ההברחה כ-2,500 שקל בנוסף לשהייה בבית מלון וכמה מאות דולרים לבזבוז.

מעצרם של השלושה כמעט וגרם לתקרית דיפלומטית בין המדינות. משרד החוץ הישראלי קיבל באיחור את המידע על מעצרם ולתמונה נכנסו גם גורמי מודיעין ישראליים ואמריקאים בניסיון להביא לשחרורם.

"פעלנו בשקט וברגישות רבה כדי לא ליצור דרמה. היה חשוב לשמור על שקט תעשייתי כי היה חשש כבד מאוד שהמצרים יתייגו את השלושה כמרגלים או סייענים לארגוני טרור ולכן היה חשוב ליצור עמם קשר ולהבהיר להם שבסך הכול הם התכוונו למכור מעילי דובון ולא יותר מזה ושהם לא ידעו שהדבר אסור", גילה גורם ישראלי שהיה מעורה בפרטי המשא ומתן לשחרור השלושה.

משטרה מצרית (צילום: shutterstock)
"היה חשש כבד מאוד שהמצרים יתייגו את השלושה כמרגלים" | צילום: shutterstock

בעקבות הלחצים הישראליים השלושה הובאו בפני שופט ששחרר אותם למלון בקהיר. "בכיר במודיעין המצרי התנצל בפנינו על המעצר מאוחר יותר והחזירו לנו את הציציות והכיפות. הגענו למלון בקהיר רעבים מאוד. אכלנו את כל מה שהיה במיני בר. לא החזירו לנו את החפצים שלנו פרט לדרכונים ואני מקווה שיחזירו לנו את שאר פרטי הדת שנלקחו מאתנו", סיפר ר'.

עו"ד מרדכי ציבין, המתמחה במשפט בינלאומי בטיפול בישראלים הכלואים בחו"ל סיכם את הפרשה: "לצערי זהו מקרה של ניצול בחורים צעירים תמימים על מנת להעביר מעילים מבלי שיש להם מושג למה ומדוע ושהדבר לא חוקי. אני רוצה להודות לשירותי המודיעין המצריים על היחס הטוב שהעניקו לעצורים, ועל איך שנהגו בהם בחקירות ודאגו לליווי על הצעיר שייצגתי לשדה התעופה והחזרתו לארץ. מדובר בבחורים צעירים תמימים שהולכו שולל על ידי גורמים אינטרסנטיים".