בימים האחרונים עיני כולם נשואים לנתב"ג ולכמות החולים שמגיעים ממדינות שונות לארץ. אתמול פורסם מסמך של משרד הבריאות שמראה שבחודש האחרון נכנסו כמאה חולים שחזרו מחו"ל. בנוסף לזאת, נראה שלא מעט מהחולים לא מקפידים על בידוד כפי שמתבקש. כך למשל, אב שחזר מדובאי הדביק עשרות תלמידי בית ספר בבינימינה. הוא כמובן ממש לא היחיד. 

אדי (שם בדוי), תושב באר שבע, נחת לפני כמה שבועות מרוסיה אחרי שחזר מביקור משפחתי. הוא היה אמור לשהות כשבועיים בבידוד מאחר ורוסיה הוגדרה על ידי משרד הבריאות כמדינה אדומה. אלא שאדי צפצף על החוק, הפר את הבידוד, ונסע עם משפחתו לחופשה במלון יוקרתי באילת. בעיצומה של החופשה הגיעו שוטרים למלון  לאחר שבו שהה לאחר שאיכון שגרתי גילה שהוא לא בביתו. הוא קיבל דו"ח של 5,000 שקל ונדרש לחזור לביתו.

גם דוד, תושב רחובות, שחזר מאיסטנבול ורומניה, היה אמור לשהות בבידוד ביתי. בפועל, שלושה ימים לאחר הבידוד הוא נסע לחופשה עם אשתו בטבריה. שוטרים שנדרשו לבדוק האם הוא שוהה בביתו התקשרו כמה פעמים ולאחר שלא ענה גילו אותו מבלה במלון עם אשתו וזוג חברים. גם הוא קיבל קנס של 5,000 שקל.

"הישראלים חשבו שהקורונה נגמרה ומותר להם לעשות מה שהם רוצים", טוען קצין משטרה בכיר. "הם חושבים שהפסקנו לאכוף את הפרות הבידוד ומתנהלים כרגיל. זה חמור מאוד. נכון שבניגוד לעבר יש פחות אכיפה, אבל יש פה חוסר אחריות של אזרחים שעלולים בהתנהגות שלהם להדביק רבים אחרים מבלי שהם יודעים שהם חלו בנגיף".

אילת בחול המועד
במשטרה מתקשים לאכוף. אילוסטרציה

 בחודשיים האחרונים מאות ישראלים הפרו בידוד לאחר שחזרו ממדינות אדומות כמו רוסיה, טורקיה, אוקראינה אתיופיה (שלוש המדינות האחרונות כבר יצאו מהרשימה). כ-15 אלף ישראלים נכנסו לישראל מהמדינות הללו. במשטרה רשמו כ-120 דוחות על הפרת בידוד, אבל מספר מפרי הבידוד להערכת גורמים במשטרה גבוה הרבה יותר.

"היה מקרה שהגענו לחתונה במרכז הארץ ונתנו דו"ח לבני זוג שהפרו בידוד וסיכנו מאות חוגגים", ציין גורם במשטרה. "אנחנו לא מצליחים לעקוב אחרי כל מי שאמורים להיות בבידוד כי זה בלתי אפשרי, בעיקר לנוכח העובדה שהיינו עסוקים במהומות שהיו ברחבי הארץ, אבל עשינו איכון מדגמי לשוהים בבידוד ולא מעט הפרו אותו כדי לצאת ולבלות".

באחד המקרים אישה כבת 30 מדרום הארץ שחזרה מרוסיה נתפסה מפרת בידוד כאשר יצאה מבית של אחד השכנים שלה. היא קיבלה קנס כספי.

כחלק מהרצון להילחם בהתפרצות הוריאנט ההודי ובמפירי הבידוד, בממשלה החליטו על מספר צעדים: פיקוח האכיפה בנתב"ג, חזרת המעקב אחרי שוהים בבידוד, הטלת קנסות לנוסעים למדינות אדומות ואף נשקלת החזרת מלונות הבידוד.