מדובר באחד המקרים החמורים ביותר שמשטרת ישראל ומשרד הפנים נתקלו בו בשנים האחרונות: י', בשנות הארבעים לחייו, צבר חובות של מאות אלפי שקלים לנושים רבים. בעקבות החובות נאסרה עליו היציאה מהארץ, אז הוא החליט לעשות מעשה: הוא ניגש למשרד הפנים במקום מגוריו, הזדהה בשם אחיו, התלונן שתעודת הזהות שלו אבדה. הפקיד במשרד הפנים לא חשד בכלום והנפיק לו תעודת זהות שם אחיו.

כדי לא לעורר חשד כלשהו, י' חזר כעבור חודשיים למשרד הפנים, הצהיר שדרכונו אבד לו והונפק לו דרכון חדש על שם אחיו אך תמונתו של י' הופיעה עליה, כך שבמעברי הגבול לא יידעו שהוא נוסע בזהות אחיו.

כך, במשך כארבע שנים טס י' ל-18 יעדים שונים בחו"ל בדרכון המזויף שהנפיק על של אחיו, שלא ידע על כך בכלל, כל זאת כאמור בזמן שיש נגדו צו עיכוב יציאה מארץ. בין היעדים אליהם טס י': בורגס, באטומי, פראג, בוקרשט ועוד.

לפני כשנתיים הגיע מידע למשטרה על התנהלותו של י'. כשהגיע לנתב"ג, לאחר שרכש כרטיס טיסה לחופשה במערב אירופה, שוטרים עצרו אותו בדרכו למטוס. י' הודה בחקירתו כי הנפיק תעודת זהות ודרכון על שם אחיו כי זו הייתה הדרך היחידה שלו לטוס לחופשה בחו"ל מאחר והיה נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ בעקבות חובות כבדים שצבר. "רציתי לטוס לחו"ל כמו כל אזרח נורמלי, ליהנות ולא להיות סגור בארץ", הסביר י'.

פרקליטות מחוז מרכז הגישה כתב אישום נגד י' לבית המשפט השלום בראשון לציון בגין 19 עבירות של התחזות לאדם אחר, קבלת דבר במרמה ו-20 עבירות של שימוש בדרכון, הפרת הוראה חוקית וניסיון לקבלת דבר במרמה. הנאשם וסנגורו חתמו על הסדר טיעון עם הפרקליטות לפיו הוא יודה במעשיו, אבל לא הושגה הסכמה לגבי העונש.

לבית המשפט הוצג תסקיר ראשון אודות י' שבו הומלץ להטיל עליו עונש של 200 שעות שירות לתועלת הציבור, הוא הוזמן לפגישה עם הממונה לעבודות שירות, אך לאחר שלא הגיע לעבודות בפועל התביעה דרשה לגזור על י' עונש מאסר בפועל לאור חומרת מעשיו.

מנג, סנגורו ביקש להתחשב בנסיבות חייו הקשות, בעובדה ששיקם את חייו והחזיר את מרבית חובותיו וכיום מסתובב עם תעודת זהות ודרכון שלו ולא לגזור עליו עונש מאסר בכלא.

השופט שדן בתיק קבע בגזר הדין כי מאחר ואינו רואה אופק שיקומי בנוגע ל-י' ולמרות שכיסה את חובותיו לנושים שלו, הרי שבגלל עברו הפלילי המכביד יש לגזור עליו עונש מאסר. השופט גזר על י' 11 חודשי מאסר בפועל וכן תשלום פיצוי של 1,500 שקל לאחיו, על כך שגרם לו לעוגמת נפש רבה.