לפני כשנה וחצי יצאו זוג ממרכז הארץ יחד עם בנם התינוק, בן תשעה חודשים, לטיול בצפון. במהלך החופשה שלהם, טיילה המשפחה בצפת והגיעה גם לקברו של האר"י הקדוש. כאשר הגיעו לחניון הקבר, הם נתקלו בשוטרים שביקשו מהבעל רישיונות רכב ונהיגה וערכו חיפוש על גופם של בני הזוג.

בחיפוש שערכו השוטרים, בתוך תא הכפפות של המכונית, הם מצאו סכין עם להב מתקבעת והחליטו שזה מספיק כדי לקחת את בני הזוג לחקירה בתחנת המשטרה המקומית, שם תוחקרו על עבירה של החזקת סכין. בתום החקירה בני הזוג שוחררו בתנאי שלא ייכנסו לצפת בזמן הקרוב.

לטענת בני הזוג, השוטרים הרסו להם את חופשתם, גרמו להם עוגמת נפש, ערכו להם חיפוש שלא כדין ובניגוד לחוק והתנהגו אליהם בזלזול ובאכזריות. בני הזוג הגישו תביעה נגד משטרת ישראל לבית משפט השלום בצפת ודרשו פיצוי של 30 אלף שקלים.

"מדובר בסכין לחיתוך ירקות ופירות שאשתי משתמשת בה ולא לצרכים פליליים", טען הבעל. "היה באוטו גם סכו"ם ששימש אותנו לטיול. היחס שקיבלנו מהשוטרים היה מזלזל ומשפיל".

המשטרה הגישה כתב הגנה בו הכחישה את טענות התובעים. לטענת המשטרה בני הזוג התנהגו באופן מעורר חשד שחייב עריכת בדיקה על גופם. בנוסף, השוטרים טענו להגנתם כי נמצאה סכין שחורה ברכב ושהם התנהגו בצורה ראויה, סבירה וללא רשלנות, גם בתחנת המשטרה, כאשר אפשרו לאשת התובע להניק את בנם התינוק ולהיוועץ בעו"ד.

הרשם הבכיר בבית המשפט החליט לקבל חלקית את תביעת בני הזוג. הרשם קבע בפסק הדין כי השוטרים כשלו בכך שלא הודיעו לתובעים על עילת עיכובם לחקירה ועל כוונתם לערוך חיפוש במכונית. בנוסף קבע הרשם, כי בעקבות המקרה נגרם שיבוש משמעותי לטיול שערכו בני הזוג, וכי אי הודעה לחשוד על עיכוב לחקירה היא פגם שהופך את ההליך ללא חוקי.

"חיפוש מבלי להודיע לחשוד דבר, פוגע בכבוד האדם וגורם לחשוד תחושה קשה של אי נוחות וחוסר אונים, פגיעה בלתי מוסברת בזכות הקניין ובפרטיותו", הדגיש הרשם. הוא קבע כי המשטרה תשלם לבני הזוג 4,500 שקלים על אי ההודעה על עיכובם ושיבוש הטיול שנגרם להם בעקבות לקיחתם לתחנת המשטרה.

>>לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש