הבלגן חוגג: לפני שבוע הוכרז על כניסה לסגר, אך במתווה שהתקבל הוחלט כי שדה התעופה בן-גוריון יישאר פתוח ותתאפשר יציאת ישראלים לנופש בחו"ל במסגרת הטיסות שאושרו בלבד. כלומר, לא תתאפשר הוספת טיסות חדשות. לפיכך אלפי ישראלים החליטו לרכוש כרטיסי טיסה בתקווה לבלות לפחות חלק מתקופת הסגר בחו"ל, כשהיעדים הבולטים הם המדינות הירוקות יוון ובולגריה, המאפשרות לישראלים להיכנס ללא צורך בבידוד. ההיצע המוגבל לצד הביקוש הרב הוביל למחירים שטיפסו עד לכ-500 דולרים בעבור טיסה באורך שעתיים ליוון.

במהלך שבוע זה ארקיע ואל-על הודיעו על השבת עובדים מחל"ת ועל חזרה לפעילות, ואולם במקביל החלה הממשלה לגבש מתווה עדכני עבור סגר מהודק שבמסגרתו נתב"ג עשוי להיסגר עבור טיסות יוצאות. חברות התעופה ויאט"א החלו להפעיל מכבש לחצים על הממשלה במטרה לאפשר לטיסות המאושרות להמריא ליעדן ואיימו בהטסת מטוסים ריקים ובאי השבת הכספים ללקוחות.

לצד הסאגה וההחלטה לא החליט נכון לשעה זו (ביום ה' בערב ניתנה ארכה של 24 שעות בהן המצב יישאר ללא שינוי), אלפי ישראלים שנטו להאמין שהתרת פעילות נתב"ג במהלך הסגר תהא סופית, הזמינו שירותי תיירות משלימים רבים כמו הלנה, השכרת רכב, סיורים וביטוח, שהתייקר משמעותית מאז פרוץ נגיף קורונה, ללא אפשרות ביטול. באם תתקבל החלטה להשבית את הטיסות היוצאות מנתב"ג, נוסעים אלו ימצאו את עצמם מפסידים מאות עד אלפי שקלים גם אם יוחזרו דמי כרטיסי הטיסה על-ידי חברות התעופה חרף איומיהן.

נתב"ג ריק מאדם בגל הקורונה השני (צילום: אייל בן יעיש)
נתב"ג ריק | צילום: אייל בן יעיש

ארתור רוטנברג (31) ויעל צירולניקוב (27) מחולון תכננו לטוס לירח דבש באורך חודש וחצי ברחבי אירופה, אך לאור מגיפת הקורונה דחו את תוכניותיהם ולבסוף החליטו להסתפק בשבועיים ביוון החל מסוכות. הם הזמינו את כרטיסי הטיסה שלהם בעלות של 631 אירו בעקבות ההחלטה הראשונית להתיר את פעילות נתב"ג בסגר, ותכננו לבקר בסנטוריני, בצפון יוון ובאתונה. מתוך הבנה שהתקבל ההיתר לטוס ושכרטיסי הטיסה כבר נרכשו בהצלחה, הם החליטו להזמין את חדרם בבית מלון יוקרתי בסנטוריני ללא אפשרות ביטול בעלות של 2,058 אירו, כ-8,348 שקלים. באם תחליט הממשלה להשבית את הטיסות היוצאות לנתב"ג, ארתור ויעל יפסידו סכום רב זה, כשברקע מהדהד האיום שלא להשיב את התשלום עבור כרטיסי הטיסה בשווי של 2,559 שקלים נוספים.

במקרה נוסף, אריה גיאשטט ואמו אינה גינזבורג מפתח-תקווה החליטו לטוס אף הם ליוון בעקבות ההחלטה הראשונית של הממשלה לאחר סוכות, כשהתכנון היה להמריא לאתונה ולטייל בבירה ובאי פורוס מדרום. אריה ואינה ביטחו את טיולם בעבור מקרה של הידבקות או כניסה לבידוד בלבד והזמינו את לינותיהם בשווי 222 אירו, כ-900 שקלים, ללא אפשרות ביטול חינם. גם במקרה שלהם לא יינתן החזר כספי עבור סכום כולל ולא מבוטל של כ-1,100 שקלים עבור ההלנה והביטוח במקרה של השבתת הטיסות היוצאות.

חוק טיבי אותו ציינה שרת התחבורה, מירי רגב, בראיון לפני יומיים ב"שש עם" לא מתייחס כלל לשירותים מעין אלו. עם זאת, אפילו ההחזרים הכספיים עבור הטיסות נמצאים בסיכון לאור זעם רב מצד חברות התעופה שזה עתה החלו להתוות את חזרת פעילותן ולהכניס תזרים מזומנים לקופותיהן לאחר השבתת פעילות ממושכת שהובילה להפסדים בהיקף של מיליוני שקלים.