אל על הכריזה אתמול שתחל להפעיל בקרוב טיסות מבחן מת"א למלבורן שבאוסטרליה, על מנת לבדוק האם להכניס את הקו לפעילות. על פי החברה, הטיסות יהיה כמעט 17 שעות בהלוך וכמעט 18 שעות בחזור. 

מחפשים לאן לטוס? הכנסו למדריך היעדים של mako 

לצד ההכרזה החגיגית, היו כאלה שגם הביעו ביקורת על המהלך, כשהטענה העיקרית אומרת שהמטרה האמיתית של החברה היא לכסות על דו"ח רבעוני לא טוב. 

ואיך ניתן להגיע היום לאוסטרליה? מבדיקות שערכנו באתר טרווליסט, נמצא שטיסה עם אל על בתאריכים ה-2-22 לפברואר, כולל עצירה בהונג קונג לחמש שעות, תעלה 1,750 דולר. מדובר במסע של כמעט יום שלם.

הטיסה הכי זולה שמצאו באתר היא ב-6-19 למרץ עם חברת היינן הסינית. הטיסה כוללת עצירה אחת בבייג'ינג, עצירה שנייה בהייקו וכל המסע הזה, שנמשך כיום וחצי יעלה לכם 926 דולר.

מלבורן, אוסטרליה
מלבורן, אוסטרליה | צילום: TK Kurikawa, shutterstock

"התחרות של השמיים הפתוחים מציבה אתגר מאוד משמעותי לחברות התעופה הזרות כמו גם לישראליות שמחפשות כל הזמן כיצד לחדש ולפתוח יעדים שיתנו להם יתרון יחסי על פני חברות תעופה אחרות", אומרת תמר גרזון, מנכ"לית טרווליסט. "בשנים האחרונות אנחנו שומעים חדשות לבקרים על פתיחת קווים ליעדים שונים באירופה ונראה שהצפיפות הולכת וגוברת, לכן לא מפתיע לשמוע שאל על החלה לפנות לפלח יעדים חדש לחלוטין ולפתוח קו טיסות ליעד רחוק. במידה ואל על תשיק את הטיסה הישירה לאוסטרליה, הרי שזה בהחלט יכול לייצר הזדמנות מצויינת לתייר הישראלי להתאהב ביעד חדש".

מה יש לעשות באוסטרליה?

המלחמה על הטיסה הארוכה בעולם

ההכרזה על טיסות הניסוי של אל על מגיעה תקופה לא ארוכה אחרי שחברת קוואנטס האוסטרלית החלה לבצע טיסות ניסוי בקו שבין סידני לניו יורק - טיסה שאורכת כ-20 שעות רצופות. מטרת הטיסות הללו היא לבדוק איך הנוסעים מגיבים לשהייה ממושכת באוויר כדי להבין האם טיסה באורך כזה יכולה להיות ריאלית.

עד שהקו בין סידני לניו יורק יחל לפעול באופן רישמי, אם בכלל, נכון להיום, הטיסה הפעילה הארוכה בעולם, שהחלה לפעול לפני שנה, היא זאת שבין סינגפור לניו יורק. את הטיסה מפעילה חברת סינגפור איירליינס, והיא נמשכת 18 שעות ו-45 דקות. לא הרבה יותר מהקו המתוכנן של אל על לאוסטרליה, אם באמת יצא לפועל.

דרימליינר של קוואנטס האוסטרלית
מטוס הניסוי של חברת קוואנטס האוסטרלית | צילום: רויטרס

בהמשך הרשימה של הטיסות הארוכות בעולם ניתן למצוא את הקו שבין אוקלנד לדוחא: כ-18 שעות עם קטר איירווייז; בין פרת' ללונדון: כ-17 וחצי שעות עם קוואנטס; מאוקלנד לדובאי: כ-17 שעות ורבע עם אמירטס; ובין לוס אנג'לס לסינגפור: כ-17 שעות עם סינגפור איילייינס. 

לפני הרשימה הזו, אם אל על אכן תפעיל את הקו לאוסטרליה, היא תתברג בחמישייה הראשונה של הטיסות הארוכות בעולם. נכון להיום אגב, הטיסה הארוכה ביותר של החברה היא זו ללוס אנג'לס והיא נמשכת כ-15 שעות.