מספר ישראלים שהפעילו רחפנים בזמן החופשה בסיני נעצרו במהלך החודשים האחרונים על ידי המשטרה המצרית בחשד לעבירה של ריגול, גורשו מסיני ולא הורשו להיכנס אליה יותר לאחר שנכנסו לרשימה השחורה של חצי האי. 

>>לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש

ההחמרה של המצרים נובעת מהחשש שאותם רחפניים יגיעו לידי ארגוני טרור הפועלים בסיני כמו דאע"ש ובכך יפגע בטחון המדינה. "יש איסור מוחלט להכניס רחפנים לסיני", טוען גילה שילה מנהל דף הפייסבוק, 'אוהבי סיני'. "בעמדת הבידוק המצרית יש דף שמחייב כל מטייל להצהיר אם יש לו רחפן. ההמלצה היא להסתכן ולא להגיע עם רחפנים מקום".

רון (שם בדוי), גורש לאחרונה מסיני לאחר שהגיע למקום וניסה לצלם סרטון מהחופשה: "זה סיוט מה שעברתי.  אמרו לי שיש בעיה הכניס רחפנים אבל לא חשבתי שיעשו לי משהו. רק רציתי לצלם חופים ואתרי טבע בנואיבה ובדהב".

נואיבה
"לא האמינו לי". חוף בנואיבה | צילום: Iryna Yanchukovich, shutterstock

"כשהתחלתי לצלם הגיעו שוטרים ועצרו אותי", משחזר רון. "הם בדקו את כל הצילומים שעשיתי וטענו שאני חשוד בריגול. הסברתי להם שאני תייר ולא איש טרור, אבל הם התעקשו שהגעתי מסיבה מסויימת. אחרי כמה שעות של מעצר בתוך תא מצחין, הגיעו  למקום אנשים מקומיים שאני מכיר מטיולים שעשיתי, וניסו לשכנע את השוטרים שהם עצרו את האדם הלא נכון, אבל זה לא עזר. אמנם שחררו אותי, אבל גורשתי מסיני".

ורון לא היחיד שהסתבך עם המשטרה המצרית וכוחות הביטחון המקומיים. גם דן וחברתו עבר חוויה דומה כאשר טיילו באחד החופים בדהב והחלו לצלם את המקום באמצעות הרחפן שהכניסו. "עברו אולי חמש דקות והגיעו למקום שוטרים  ואנשי שב"כ מצרי שעצרו אותי ולקחו אותי לחקירה יחד עם החברה שלי", שחזר דן. "הסברתי להם שאנחנו חובבי טבע ואוהבים לצלם, אבל זה לא עזר. הם החרימו את הרחפן וטענו שאנו מרגלים". 

למרות הסיפורים הללו והדרישה להצהיר על כך, לא מעט מהישראלים עדיין מסתכנים ולא מצהירים שיש ברשותם רחפנים ובכך מסכנים את עצמם ומטיילים נוספים.