ישראלים רבים שנוסעים לנופש בסיני נוהגים לרכוש פקטים של סיגריות במחיר מוזל ומבריחים אותם דרך מעבר טאבה. לאחרונה, מי שנתפס נדרש לשלם על כל פקט שנתפס במעבר הגבול קנס מצטבר של 760 שקלים.

"הישראלים שנוסעים לסיני חושבים שמותר להם להכניס לארץ סיגריות וטבק בלי הגבלה ולא מבינים שמדובר בהברחה ושהכללים במעבר טאבה זהים לגמרי לאה של נתב"ג", ציין גורם במכס. "רובם משחקים אותה ראש קטן ומנסים להבריח כמויות גדולות של סיגריות וטבק לישראל. חלק משימוש עצמי והשאר לסחר ועשיית כסף".

לאחרונה, עובדי המכס מקפידים יותר לבדוק את הישראלים החוזרים לארץ מחשש שהבריחו כמויות גדולות. במכס הבינו שיש גל של הברחות והחלו לערוך בדיקות רבות. החוק מאפשר להכניס פקט עם עשר חפיסות או 200 סיגריות בודדות בלבד.

מ', תושב השרון, שנתפס מבריח שלושה פקטים של סיגריות חויב לשלם קנס של 760 שקלים. "לא ידעתי שזה כמו בנתב"ג" , הוא טען. "הבאתי לארץ שלושה פקטים. פתאום תפסו אותי במעבר ואמרו לי לשלם קנס של 760 שקל על שני פקטים של סיגריות מעל לתקן, שהברחתי כביכול."


אבל לא כולם מעבירים כמות גדולה בטעות. כאמור, ישנם לא מעט ישראלים שהפכו את ההברחה לשיטה. הסיגריות הכי מבוקשות להברחה הן: מרלבורו אדום. בעוד שהמחיר בארץ לחפיסה הינו 37 שקלים בממוצע, בסיני המחיר נע בין 15 ל-20 שקל בלבד.

"זה משתלם לקנות סיגריות בסיני. מחיר הפקט הינו חצי מאשר בארץ. רק בדיוטי פרי בנתב"ג זה יחסית זול. אף אחד לא יביא איתו רק פקט. אנשים לוקחים סיכון שלא יבדקו אותם ולפעמים זה מצליח", ציין אורי, מטייל שהבריח כמה פקטים לארץ. "זה הימור. זה לא אומר שבפעם הבאה שאהיה בסיני ואחזור לא ייתפסו אותי ואני אשלם קנס גבוה מאוד".