פרשת המכות בנהר הירדן, שהתרחשה במהלך שיש קייקים בעיצומו של משבר הקורונה, במהלכו כמה צעירים מהשפלה היכו עובדים שניסו לברר מדוע הם מטרידים צעירות ששטו בסמוך אליהם, נחשפת כעת במלואה.

לשכת התביעות במשטרת המחוז הצפוני במשטרה הגישה לאחרונה לבית משפט השלום בקרית שמונה כתב אישום נגד ס', תושב רחובות בן 24, בגין עבירות של חבלה, שלושה אישומים על תקיפה הגורמת חבלה של ממש כלפי עובדי המקום והתנהגות פרועה במקום ציבורי. כעת נחשפות בפעם הראשונה עדויות עובדי המקום שהוכו על ידי ס' ואת גרסתו של התוקף, כפי שנמסרו לחוקרי המשטרה. 

המקרה אירע כאמור לפני כחודש, כאשר כמה צעירות יצאו לשיט קייקים בקייקי כפר בלום בנהר הירדן, כשבמהלך השיט התקרבו אליהן הצעירים מרחובות שלטענתן החלו להטריד אותן.  הבנות התקשרו לעובדי המקום ודיווחו להם על כך. כאשר העובדים דרשו מ-ס' וחבריו הסבר על המעשים הם הוכו על ידם באכזריות רבה. 

החוקרים הציגו בפני המתלוננים סרטונים מהאירוע וביקשו מהם להסביר מה קרה באותן דקות. "הם (הכוונה ל-ס' וארבעה חבריו) באו עם פטישים ומשוטים מכל מקום ונתנו לנו מכות", שיחזר מ' בעדותו במשטרה. "אני מזהה את החשוד ס' שהיה עם פטיש ביד ושם הוא נתן מכות ל-א' ואז הגיע עוד בחור ונתן לו מכות עם המשוט. אחר כך התנפלו על מ' בפטיש ומכות".

לדברי מ', בשלב מסוים הוא הגיע למקום וכן גם שוטר שניסה להפריד בין ס' וחבריו למאבטחים והעובדים של החברה, וגם הוא חטף מכות. "שוטר ניסה כל  הזמן להפריד וחטף מהם מכות", נזכר מ'. "אחר כך כמה אנשים התנפלו על א' בצד ונתנו לו מכות. הדומיננטי בהם היה ס'...אחר כך הם התארגנו עם כל מיני  ציוד, פטישים, משוטים ומגרפות... אחד מהם נתן לי מכות בראש וביד. הכוונה שלהם הייתה לרצוח אותנו". לדבריו, כאשר עוד שוטרים הגיעו למקום ס' וחבריו נמלטו מהמקום.

אלימות בצפון
למצולמים אין קשר לכתבה

פ', עובד נוסף באתר, סיפר כי תפקידו היה להעלות אנשים מהקייק ולהוריד אותם בתום השיט בנהר. "הייתה סירה (הכוונה לקייק) ליד שתי בחורות צעירות. הם סיפרו שהן הוטרדו מינית על ידי הצעירים. לא אמרו מה הייתה ההטרדה", סיפר פ' לחוקר. "רק שמעתי שהצעירים הטרידו אותם. הבנות ירדו מהקייק ודיברו עם המנהל...שוטר הגיע למקום ורצה לדבר עם הצעירים. אני רציתי לדעת מה קורה  ואז אחד מהחבורה נתן לי בוקס לפנים. הוא הסתובב לכיוון שלנו ואמר שיהרוג אותנו... אחד מהם (הכוונה ל-ס') תקף אותי בפטיש. הוא התחיל לאיים שיהרוג אותנו וחיפש מישהו שיתקוף  אותנו... מישהו בא מאחורי ונתן לי מכה. נפלתי על הגדר ועל הרצפה. כמה מעליי הרביצו לי. לא ראיתי מי מהם תקף אותי... השוטר בדיוק דיבר איתם והם המשיכו לאיים שלא יעזבו אותנו, שהם יגיעו לבתים שלנו. אני פחדתי. אני רציתי להגן על עצמי, לא עשיתי כלום... אני התרחקתי קצת מאיפה שהם היו. ואז ראיתי את הצעירים לוקחים פטישים, מגרפות וטוריות".

פ', סיפר, כיצד הוא ועובד נוסף נותרו לבד מול ס' וארבעה מחבריו החמושים בציוד מסוכן. "הם התחילו לרוץ לכיוון שלנו. אני פחדתי. אני לבד. אחד מהם בחור גבוה הגיע אליי בפעם הראשונה עם פטיש וניסה לתת לי מכה מקדימה ופספס את הראש שלי בכמה ס"מ. הם איימו שיהרגו אותנו ולא יעזבו אותנו... אחד מהם נתן לי מכה בפטיש ברגל... עובדת שהייתה במקום נכנסה להזיז אותו ואז הגיע השני  נתן לה מכה בכתף במגרפה  וזה פגע לה גם בראש... אחרי שזה עם הפטיש סיים להכות אותי הגיע בחור עם משוט ורצה לתת לי מכה בראש ואני הזזתי אותו עם היד...האחרים עמדו ואני ברחתי אחורה. הרגשתי באותו רגע שאני הולך למות".

לדבריו למרות שעברו כמה שבועות מהאירוע הוא חושש לחייו. "אני עדיין פוחד. הם אמרו שיהרוג אותנו ויחפשו אותנו", סיפר פ' כשהוא מפוחד ומבוהל. כמה מהעובדים סיפרו כי יהיו מוכנים לזהות את החשודים בלינץ' במידה ואלה ייעצרו.


ס' נעצר (כרגע משוחרר במעצר בית) אבל סירב להסגיר את שמות חבריו שהיו עמו. "אני לא אתן לך לעשות עוול לאנשים חפים מפשע כפי שאתם עושים לי", הסביר ס'. הוא טוען כי פעל מתוך הגנה עצמית וכי עובדי המקום הם אלה שתקפו אותו. לדבריו, הוא וחבריו היו מול 20 איש והוא בעצמו הופל לרצפה נחנק והוכה על ידי עובדי המקום. הוא רוצה לתבוע את העובדים שתקפו אותו  והכחיש שהוא הטריד מינית בנות שהיו בקייק לידם בנימוק שהוא וחבריו אנשים דתיים.

עו"ד יובל זמר (צילום: באדיבות המצולם)
עו"ד יובל זמר המייצג את ס' | צילום: באדיבות המצולם

"אם לא הייתי מגן על עצמי הייתי מת...ברחנו שלא למות. תוקפים אותך אנשים , זורקים עליך אבנים, קרשים וענפים. .זהו ברחנו משם... אני בן 24 בחיים לא הסתבכתי עם המשטרה, לא הרמתי ידיים ולא תקפתי אף אחד. הכול היה מתוך הגנה עצמית... אני חף מפשע", טען ס'.

במהלך החקירה ס' הודה ששתה ארבע או חמש כוסות עראק לפני שעלה לקייק. "גם אם היינו שיכורים או לא היינו נוהגים אותו דבר. אם לא הייתי מגן על עצמי היו הורגים אותי. היו שם 20 איש", טען ס'.

החוקרים, שלא הצליחו עד היום לאתר את יתר ארבעה החשודים בלינץ', לא מאמינים לגרסתו של ס' וכאמור הגישו נגדו כתב אישום. משפטו של ס', המיוצג על ידי עו"ד יובל זמר, ייפתח בקרוב.