בימים האחרונים אילת, העיר הכי מתוירת כרגע בארץ, בתקופה הכי מתויירת של השנה, הפכה לאדומה על פי המדד של משרד הבריאות. מספר החולים שנדבקו בקורונה עלה וגרם לחשש גדול בקרב בכירי ענף התיירות בעיר ובכלל זה מנהלי בתי המלונות, בתי הארחה, אכסניות, דירות להשכרה וצימרים.

נכון לעכשיו, מנהל בכיר באחד מבתי המלון בעיר מציין שיש כ-20 אחוז ביטולים לחודש ספטמבר בדגש על משפחות. הסיבה לביטולים לא נובעת כרגע בעיקר בגלל העובדה שכדי להיכנס לבתי המלון ולאטרקציות השונות באילת, שמושכות אליהן בעיקר ילדים קטנים, חייבים לעבור בדיקות קורונה, מה שמתיש הורים רבים שמוותרים על ההגעה בימים אלו. העובדה הזו בשילוב של העלייה בתחלואה יוצרת אצל המלונאים ובעלי העסקים תחושת דז'ה וו.

בשיא הסגר השלישי, כשגם אילת נסגרה לגמרי אחרי שפעלה במתכונת של 'אי ירוק' ביחד עם ים המלח, ראש העיר לשעבר מאיר יצחק-הלוי, אמר בראיון ל-mako חופש שחייבים להחזיר את המתווה כי בזמן שהוא פעל העיר היתה נקייה לגמרי מחולים וברגע שביטלו אותו, התחלואה חזרה לזנק. "למה זנחו את זה כל כך מהר? התכנית עבדה מעולה. חוץ מנפילה אחת נקודתית, אילת היתה במצב תחלואה נהדר", הוא אמר בזמנו. "ברגע שביטלו את המתווה ביטלו גם את הבדיקות בכניסה לעיר ורק הלכנו אחורה ברמת התחלואה". כעת כאמור, לאחר שכבר דובר על החזרת מתווה ה"אי הירוק" בעיר חוששים שבמדינה שוב יקבלו החלטה דרמטית לסגור את העיר במקום להחיל אליה את מתווה ההחלמה.

אילת (צילום: אילן ארנון)
סגר רביעי הוא הפחד הכי גדול של העיר | צילום: אילן ארנון

"החשש הממשי שלנו שהדבר ישפיע על החלטת הממשלה ושאר מקבלי ההחלטות האם בכלל להפעיל את מתווה 'האיים הירוקים' עליו דיברו לאחרונה. הפחד היותר גדול הוא שאם מצב התחלואה בעיר ימשיך לעלות הדבר עוד עלול לגרום לסגר כללי בראש השנה ובחגים ומאובדן הכנסות של מאות מיליוני שקלים. החגים הם החמאה שלנו", הזהיר מנהל בכיר באחד מבתי המלון בעיר. "לא מעט אנשים שהזמינו חדרים לחגים ביטלו את הזמנות וישנה האטה בקצב ההזמנות".

על פי הנתונים שפורסמו בסוף השבוע אילת עומדת על ציון של 7.5 ובמספר חולי הקורונה המאומתים ל-413. רק ביום חמישי האחרון נוספו עוד 35 חולי קורונה מאומתים. הקפיצה במספר החולים שנמצאו בעיר קפצה מתחילת  אוגוסט. כך, לפני שבועיים אילת הייתה עם ציון 6.4 וקפצה במהרה לציון האדום. במקביל, מאות תושבים נכנסו לבידוד מחשש ששהו בקרבת חולים מאומתים בנגיף וממתינים בדריכות ומתיחות לתוצאות בדיקות הקורונה שעברו.

בפועל, נכון לעכשיו, למרות שהעיר מוגדרת כאדומה על פי מדדי משרד הבריאות, בתי המלון ממשיכים לפעול כרגיל על פי ההנחיות ונופשים רבים עדיין ממלאים עד אפס מקום את מתחמי ההארחה. "כרגע משתמשים ברמזור לטובת מדידה בלבד ולא לטובת הגבלות. כלומר אין דיפרנציאליות. אין ספק שזה פוגע קשות בתדמית העיר ועד אתמול בבוקר (יום שבת) נרשמו כ-20 אחוז של ביטולים והמספרים רק עולים ועולים מידי שעה", ציין בכיר באחד מבתי המלון בעיר. "אם זה יימשך בקצב הזה יהיה פה סגר בחגים".

מחסום באילת (צילום: החדשות12)
רוצים להחזיר את מתווה האי הירוק | צילום: החדשות12

"הורים רבים מתחילים לוותר על ההגעה לאילת בגלל שילדיהם חייבים לעבור בדיקות קורונה לפני כניסה לכל אטרקציה וגם לבתי מלון וזה די מתיש אותם וגורם גם לבזבוזי זמן וזה הורס להם את כל החופשה", הסביר בעל בית מלון בעיר. "מה שמדאיג שקצב הביטולים מתחיל להתמלא וזה מדאיג אותי מאוד".

יפה מבאר שבע שביטלה חופשה עם בני משפחתה באילת לראש השנה הסבירה שהחשש הוא בעיקר שהיא, בעלה וילדיה יידבקו בקורונה. "הנתונים באילת מפחידים מאוד. העיר אדומה ואנחנו מעדיפים לחכות לאחר החגים לראות מה קורה. חוץ מהעובדה שלכל אטרקציה בעיר הילדים יצטרכו לעבור בדיקות קורונה שזה מטורף. עדיף להישאר בבית בחגים. אולי ככה לא נדבק בקורונה".