משרד הבריאות החליט אתמול להוציא אזהרת מסע חמורה לישראלים המתכוונים לטוס בקרוב  לאיחוד האמירויות בגלל העלייה בתחלואה בנגיף קורונה במדינה. החלטה זו תפסה בהפתעה ישראלים רבים. אם לא יהיה שינוי בזמן הקרוב במצב התחלואה באיחוד האמירויות, היא תיכנס לרשימה של המדינות האדומות שכדי לטוס אליהן צריך אישור מיוחד וכל מי שחוזר מהן חייב בבידוד גם אם הוא מחוסן. ברשימה הזו נמצאות היום שש מדינות בלבד, ביניהן: רוסיה, מקסיקו וארגנטינה.

בעקבות כך, לא מעט ישראלים השוהים בדובאי החליטו להקדים את טיסותיהם לארץ מהחשש שהם עלולים בעוד כמה ימים להיכנס לבידוד במידה וייפסקו הטיסות לאיחוד האמירויות. אחרים דחו את טיסותיהם לנובמבר-דצמבר מחשש שהם עלולים להישאר קרחים מכל הכיוונים. כלומר, הטיסות יבוטלו, לא בטוח שיקבלו החזר כספי ובעיקר מהחשש שייתקעו בדובאי כמו שקרה לישראלים רבים לפני כמה חודשים.

בשבוע האחרון נדבקים בדובאי כ-2,500 בני אדם מדי יום. אתמול מתו ארבעה בני אדם מהנגיף. מספר המחלימים גבוה יחסית ושיעור המתים נמוך.

הישראלים שעוכבו בשדה בדובאי והורשו להיכנס (צילום: שניאור פליישמן)
אילוסטרציה | צילום: שניאור פליישמן

"היינו צריכים להישאר עוד שבוע בדובאי והחלטנו להקדים את הטיסה מחשש שנתקע שם בלי יכולת לחזור לארץ ובעיקר מהמחשבה המפחידה שיישלחו אותנו לבידוד של שבועיים", סיפרה יעל, ישראלית שנופשת עם משפחתה בדובאי. "בגלל שכל רגע עלולים להשתנות דברים החלטנו שלא לקחת סיכון".

>> בדקו לאן אפשר לטוס כרגע מישראל

ל-mako נודע כי הסיבות  לעלייה במספר החולים בקורונה בדובאי בשבועות האחרונים נובעות בין השאר מכך שבמדינה שוהים עשרות אלפי עובדים זרים לא חוקיים ממדינות אסיה (הודו, פקיסטן, נפאל ועוד) אשר לא קיבלו חיסוניo נגד קורונה מהחשש שייעצרו ויגורשו על ידי השלטונות.

"העובדים הלא חוקיים מסתתרים בכל מיני מקומות שלא יתפסו אותם ויש חשש שהם גרמו לעלייה בהדבקה בקורונה. הם חוששים שאם יגיעו להתחסן בבתי החולים הם ייעצרו על ידי המשטרה ויגורשו. סיבה נוספת היא העובדה שהתושבים פה חוסנו בחיסון רוסי וסיני שהם זולים ולא כל כך יעילים", טוען ישראלי המתגורר במדינה. "הפחד הנוסף שישראלים המגיעים לנפוש במדינה יידבקו בווריאנטים מהודו ופקיסטן, יחזרו לארץ וידביקו רבים אחרים".

באיחוד האמירויות אסרו באחרונה על אזרחים מהודו ופקיסטן להיכנס למדינה מחשש לעלייה במספר חולי הקורונה, אבל אזרחים של אותן מדינות שיש להם בני משפחה מקרבה ראשונה במדינה, מורשים להיכנס וזה כאמור אחת הסיבות להדבקה ההמונית. מקור נוסף להדבקה היא אנשי עסקים מאפריקה ואירופה שלא חוסנו בחיסון נגד קורונה ונכנסים לדובאי לצורך פגישות עסקים.

אביגדור אורגד, מדריך ישראלי המתגורר לסירוגין בישראל ובאיחוד האמירויות, טוען כי אזהרת המסע שמשרד הבריאות הוציא לישראלים היא היסטרית ותגרום נזק תיירותי גם לשתי המדינות. "לדעתי זו היסטריה ישראלית כדי למנוע שרשרת הדבקה. יש הרבה ישראלים שלא התחסנו בארץ ויכולים להביא ווריאנטים משם אבל מכאן ועד לעצור את הטיסות (דבר שעוד לא קרה - ש.א.) המצב רחוק מבחינתי. אם הטיסות ייפסקו אז עלול לגרום לפגיעה בקשרים בין שתי המדינות", טוען אורגד. "יש פה עשרות ישראלים שהשתקעו כאן ועוסקים בתיירות ולהערכתי באוגוסט יחזרו לארץ כי בגלל מזג האוויר החם הישראליים לא יגיעו לכאן. בודדים יישארו".