לאחר סאגה שנמשכה חמישה ימים, שוחרר הישראלי שנעצר בשוויץ על דו"ח תנועה שקיבל במדינה לפני שלוש שנים. 

הכל התחיל כאשר א' נסע בהפתעה עם אישתו לטיול בשוויץ לרגל יום הולדתה. ברגע שהשניים נחתו במדינה, המשטרה המקומית מיד עצרה אותו בטענה שלפני שלוש שנים ביצע עבירת תנועה ולא שילם עליה את הדו"ח שקיבל. כאמור, א' היה עצור במשך חמישה ימים וכעת שוחרר בערבות של אלפי יורו עד לתחילת משפטו.

"מה שעשו לו זה דבר הזוי, מטורף, ממתי עוצרים אדם על דו"ח תנועה", טענה קרובת משפחתו של א'. "יכלו לבקש ממנו לשלם את הדו"ח שלטענתו מעולם לא קיבל ולשחרר אותו. הוא לא עבריין ולא עשה שום פשע. הוא ואשתו היו בהלם ממה שקרה. הם עדיין לא מעכלים את מה שעבר עליהם. הם עברו סיוט".

מזה שנים רבות קיימת מדיניות קשה מאוד בשוויץ בכל הנוגע לעבירות מהירות ונילנים דוחות גבוהים. א' מצידו הסביר שמעולם לא קיבל דו"ח תנועה, אך כל טענותיו נדחו על הסף והוא נלקח למעצר בתחנת המשטרה. "לא קיבלתי שום דו"ח תנועה על מהירות בשוויץ. אם הייתי מקבל הייתי משלם", טען א' בפני החוקרים. "אני לא עבריין ואין לי שום עבר פלילי".

בני משפחה ואשתו של א' פנו למשרד החוץ ולשגרירות ישראל בשוויץ אך לטענתם לא זכו למענה הולם ולא קיבלו סיוע שיביא לשחרורו של א' ועו"ד מקומי דרש מ-א' סכום של כ-10 אלף פרנק שוויצרי כדי לייצג אותו במשפט.

קו חדש (צילום: trabantos, Shutterstock)
לא כך הזוג דמיין את החופשה הספונטנית. ציריך שוויץ | צילום: trabantos, Shutterstock

"הוא נאלץ לשלם אלפי יורו כדי לשכור עו"ד מקומי שיסייע לו. משרד החוץ בגדול כמעט ולא עבד", סיפרה קרובת משפחה. "אם לא הייתי מעלה פוסט על התנהלות משרד החוץ הם לא היו עוזרים לו בכלל. כל מה שקרה פה זה הזוי לגמרי".

אתמול הובא א' בפני שופט ושוחרר בערבות של כמה אלפי פרנקים שוויצרים. בימים הקרובים ייחל משפטו וכככל הנראה סכום הערבות שהפקיד יהיה הקנס הכספי שיוטל עליו בגין דו"ח התנועה. לא ברור עדיין האם הוא יהיה צריך להיות נוכח במשפט או שיוכל להתקיים בלעדיו. נכון לעכשיו א' ואשתו שוהים בציריך ולא יודעים האם יישארו במדינה או יחזרו לארץ. במשרד החוץ סייעו לבני הזוג ככול יכולתם כדי לסיים את הפרשה הזו.

"הוא עדיין לא מעכל את מה שעבר עליו. הוא עייף ומותש", סיפרה קרובת המשפחה. "עשו לו עוול. זה יכול היה להסתיים בתשלום דו"ח התנועה ובטח לא במעצר של חמישה ימים ולהוציא עשרות אלפי שקלים כדי לצאת ממעצר. הוא לא האמין שדבר כזה קרה לו. אפילו לא בדקו אם הוא קיבל את הדו"ח או לא".