המקרה החריג התרחש לפני כחמישה חודשים כאשר שישה בני משפחה החליטו לטוס  להונג קונג. לאחר שנהנו מהחופשה וסיימו אותה בטעם טוב, הם הגיעו לשדה התעופה כדי לטוס לבייג'ינג ומשם לישראל עם חברת היינאן איירליינס הסינית. להפתעתם, ברגע שהגיעו לשדה נאמר להם שהטיסה נדחתה בלא פחות מארבעה ימים.

גורדי שחקים (צילום: Ronnie Chua, Shutterstock)
צילום: Ronnie Chua, Shutterstock

"הגענו שלוש שעות לפני ההמראה כמקובל, עשינו צ'ק אין והמזוודות שלנו הועברו למטוס", שיחזר אחד הנוסעים. "לאחר מכן הנפיקו לנו כרטיסי טיסה והכול היה נראה בסדר. שעה לפני הטיסה פתאום אמרו לנו שיש עיכובים ואין זמן ברור למתי המטוס ימריא. כעבור זמן קצר הודיעו לנו שהטיסה נדחתה בארבעה ימים שלמים. היינו בהלם. חלקנו עובדים בעבודות מסודרות, ויש לנו ילדים שצריכים לחזור לבית הספר".

אם לא די בחדשות המעצבנות הללו, נציגי חברת תעופה גם הודיעו לבני המשפחה שהם יממנו להם לילה אחד בלבד בבית המלון ושאר הלילות יהיו על חשבונם.

"לא היינו ערוכים, לא כלכלית ולא פיזית, להעביר עוד לילות בסין ועוד בהתראה קצרה מאוד כשהעלויות בחו"ל יקרות. פנינו לנציג של החברה וביקשנו לקבל עוד באותו היום טיסה חזרה לישראל, אבל הוא אמר שהוא לא יכול ליצור קשר עם האחראים שלו ושכל הנוסעים יטוסו רק בעוד ארבעה ימים", טען אחד מבני המשפחה.

בני המשפחה שנותרו ללא מענה ראוי טענו שחברת התעופה הפגינה רשלנות וזלזול כלפם וכלפי שאר הנוסעים. בלית ברירה הם נאלצו לקחת את המזוודות שלהם ולחפש בעצמם טיסה חלופית בחזרה לארץ. לאחר טרטורים רבים הם רכשו כרטיסי טיסה מחברת 'קתאי פסיפיק' ושילמו עליהם סכום של 17,444 שקלים.

כאשר הגיעו לארץ הם שכרו את שירותיו של עו"ד רון סולן כדי שיפנה לחברה התעופה הסינית במטרה להשיג פיצוי כספי הולם.

החברה דחתה את בקשת בני המשפחה בנימוק שהטיסה שלהם בוטלה עקב בקרת תנועה אווירית. בנוסף לזאת, גילו בני המשפחה שהחברה דווקא לקחה אחריות על האירוע והציעה לשאר הנוסעים שהיו בשדה התעופה פיצוי כספי, ואילו את בקשתם דחו והתעלמו ממנה לחלוטין, כפי שניתן לראות במייל שנשלח אליהם:

באותו הרגע החליטו בני המשפחה להגיש נגד החברה תביעה לבית המשפט לתביעות קטנות בהרצליה. בסופו של דבר, כחודש לאחר הגשת התביעה, החברה הסינית חתמה על סדר פשרה עם התובעים והסכימה לפצות אותם בסכום של 22,500 שקלים.

 

 

 >> לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש