אלפי ישראלים אמורים לחצות את מסוף טאבה, שבגבול אילת-סיני, בימים הקרובים ולבלות את חג הפסח (הראשון והשני) בחופי סיני השונים. כך על פי הערכות.

>>לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש

יחד עם זאת, המטה ללוחמה בטרור לאומי יוצא באיום קונקרטי גבוה מאוד ומזהיר שוב את הציבור שלא להיכנס לסיני מחשש לחטיפות ופיגועים. בהודעה של המטה נאמר, כי נמשך האיום החמור למימוש פיגועי טרור נגד תיירים בסיני לרבות ישראלים, בטווח הזמן המידי. ברקע לכך, בין השאר, פעילותו המתעצמת של 'מחוז סיני' (שלוחת דאע"ש באזור) בחודשים האחרונים. במטה מבקשים מהישראלים לצאת מסיני לאלתר ולחזור ארצה וממליצים לכל מי שמבקש להיכנס לחצי האי, להימנע מלעשות זאת. במידה וישראלים יכנסו על דעתם, האחריות הבלעדית על מה שקורה תחול עליהם.

ביום שלישי שעבר התרחש פיגוע גדול בצפון סיני בו היו מעורבים מחבלי דאע"ש. בפיגוע ההתאבדות נהרגו ארבעה שוטרים, שלושה אזרחים ונפצעו 26 בני אדם מעוצמת הפיצוץ. בן ההרוגים היה ילד בן שש. אך הפיגוע לא גרם לישראלים לברוח מסיני. רובם נשארו. ניצלו את המחירים הזולים שלפני הגעת חג הפסח.

"לא שמעתי על הפיגוע הזה בכלל, וגם כשחזרתי בדרך לטאבה לא ראיתי מחסומים או חיילים ושוטרים. היה די רגוע ושליו", סיפרה מטיילת ישראלית שחזרה לישראל ביום רביעי בלילה, "מי שחושב על הסכנה עדיף שלא יבלה בשום מקום בעולם. גם באילת מסוכן. לא מזמן התפוצצה מכונית עם מטען, נפלו דקלים והרגו עובדי מלון".

"יש פה מרחבים עצומים, טבע בשפע, חופי ים משגעים, אוכל טוב ולינה זולה", סיפרה רונית, תושבת תל אביב, שלמרות הכל מתכוונת בימים הקרובים לנסוע עם ילדיה לבלות אל החג בסיני. "שבוע שאני מבלה פה עם שני הילדים שלי יעלה לי גג 1,800 שקל עם המוניות. בבית מלון באילת, עם טיסות ושהייה של שבוע, ביקשו ממני 10,000 שקל. אילת היא עיר צפופה ומלאה בישראלים. בסיני יש מרחבים והכול זול. היינו בשנה שעברה והילדים נהנו מאוד". 

סיני (צילום: ליאור)
חוף הלגונה הכחולה | צילום: ליאור

סיני (צילום: ליאור)
סיני | צילום: ליאור

"הייתי עם כמה חברים בחוף הלגונה הכחולה סמוך לדהב ונהניתי מאוד", סיפר ליאור תושב פתח תקווה. "היה כיף לא נורמלי. היו שם עוד עשרות ישראלים. לא חשבתי על סכנה ומחבלים של דאע"ש. שילמנו 50 שקל לחושה, קיבלנו שירות טוב, יחס חם מהבדואים המקומיים. הרגשנו בטוחים מאוד. הנהג שלנו הזמין אותנו אליו הביתה להכיר את המשפחה שלו. כשחזרנו מסיני לכיוון מסוף טאבה הוא היה מפוצץ בישראלים. אני מאמין שאחזור לשם שוב בעתיד".

גם נהג המונית,  אבו נאדר, תושב אזור דהב, קורא לישראלים לבוא לטייל בסיני מבלי לחשוש ממחבלי דאע"ש: " לישראלים אין שום סיבה לפחד. יש פה צבא מצרי, שוטרים ואנחנו הבדואים ששומרים עליהם. הם בטוחים. לפני שנה ושנתיים באו הרבה תיירים מישראל, טיילו, נהנינו וחזרו בשלום הביתה, אנחנו אוהבים את הישראלים ונדאג שירגישו כמו בבית". 

אבו נאדר
אבו נאדר ליד המונית שלו | צילום:

המחירים התייקרו ב-50 אחוזים

על פי ההערכות שונות, כבר עכשיו מרבית האתרים בסיני יהיו מלאים בישראלים והמחירים צפויים לעלות לקראת חג הפסח ב-50 אחוז לפחות לעומת ימים רגילים. כמעט ולא ניתן למצוא מקומות, לא בחושות, לא במבנים יבילים ולא בחדרים. מחירי החושות קפצו מ-50 שקל ל-200  שקל ללילה כולל ארוחת בוקר וערב.

מחיר של חדר במבנה יביל, כולל מקלחת ומזגן, עולה בחג כ-250 שקל ועל חדר בבית מלון בשארם א-שייח, בדהב או בנואיבה תשלמו בין 350 ל-500 שקל ויותר, תלוי ברמת המלון והחדר. מחירי המוניות מטאבה לתוך סיני קפצו מ-100 שקל ל-200 שקל.

שארם א-שייח, סיני (צילום: Marcin-linfernum, Shutterstock)
שארם א-שייח | צילום: Marcin-linfernum, Shutterstock

"נהגי המוניות בסיני ובעלי החושות והחדרים העלו כבר את המחירים. הם מנצלים את זה שהישראלים מגיעים בהמוניהם ואוהבים את המקום, אז הם רוצים להרוויח, אבל עדיין זה זול מאוד ביחס לאילת", סיפר יורם תושב תל אביב שיגיע ביום חמישי בלילה לסיני. "הביקוש אדיר. אני כבר הזמנתי חדרים לפני שבועיים וגם אז היו בקושי. יש לי חברים שכנראה יגיעו עם אוהלים לישון על חופי הים. גם החושות כבר נתפסו".

לא רק צעירים יגיעו לבלות בסיני, אלא גם משפחות רבות. המוקדים המרכזיים הם ראס א-שטן, נואיבה, דהב, חוף הלגונה הכחולה, ש'ארם א-שייח ועוד. חלקם גם ייקחו סיורי גמלים וטיולים סביב האזורים הללו. טיולי ג'יפים וטרקטורונים יעלו כ-200 שקל לאדם.

למה חשוב לשים לב?

חשוב לבדוק היטב את התיקים, לרבות הצבאיים, שאין בהם כדורים או כל אמצעי לחימה אחר, אחרת אתם עלולים להיעצר ולחטוף קנס וכתב אישום. בשנים האחרונות נעצרו עשרות ישראלים כשבתיקיהם נמצאו קליעים או אמצעי לחימה מהשירות הצבאי.

מעבר טאבה (צילום:  ChameleonsEye, shutterstock)
שימו לב לתיק שלכם. מעבר טאבה | צילום: ChameleonsEye, shutterstock

כמו כן, אל תכניסו לתיקים שום סוג של סמים, עלי גת, סכינים או אולרים ואל תקחו כמות גדולה של אלכוהול. לכל היותר בירות בודדות. ישנה סכנה שהשוטרים המצרים יעצרו אתכם וזה עלול להסתיים במעצר. כמו כן, חל איסור מוחלט להכניס רחפנים. 

שלא יעבדו עליכם

הנהירה הגדולה של ישראלים לסיני גרמה כאמור למקומיים לדרוש מחירים מופקעים וביותר. בדף הפייסבוק של 'סיני- טיפים והמלצות' העלו שורה של המלצות כיצד להתמודד עם המציאות החדשה. ההמלצה לישראלים היא לא להתמקח עם נהגי המוניות ונותני השירותים בשקלים אלא בלירות מצריות. מחיר בשקלים הוא גבוה מאוד.

"תשלמו רק במטבע מקומי. תסגרו מחיר במונית, לא לפי ראש אלא מחיר של מונית מלאה", המליצה אחת הגולשות. נהגי המוניות דורשים 100 שקל לנסיעה של שעה, תתעקשו לשלם רק בלירות מצריות ובשווה ערך של לא יותר מ-50 שקל.

מחירי החושות - לא לשלם יותר מ-50 שקל. יש בעלי חושות שדורשים 100 שקל ללילה.

מטיילים אחרים הזהירו שאם הישראלים לא יתעקשו עם נהגי המוניות ונותנו השירותים בסיני בנוגע למחירים זולים, סיני תהפוך לאילת לעשירים בלבד.

"מה שקורה בסיני בזמן האחרון זה מטורף. הבדואים מפקיעים מחירים וחושבים שהישראלים מיליונרים. אם לא נעשה לזה סוף עכשיו נשלם על כך ביוקר בעתיד", הזהיר אחד המטיילים.