מדי שנה, כ-50 אלף ישראלים ויהודים מכל רחבי העולם מגיעים ברכבות אוויריות לקראת ראש השנה להשתטח על קבר רבי נחמן מברסלב שבעיר אומן באוקראינה. רבים רואים בעלייה לרגל הזו סגולה לשנה טובה, אריכות ימים והצלחה בחיים.

אלא שהשנה התכניות השתבשו לחסידים שתכננו לטוס בראש השנה לאומן. ממשלת אוקראינה לא נלהבת שעשרות אלפים ייכנסו למתחם הקבר ויגרמו להדבקה המונית ולגל קורונה שני ומפחיד במדינה (96,403 בני אדם באוקראינה חולים בקורונה, 2,144 מתו מהמחלה ו-49,737 החלימו ממנה).

בעקבות כך, שתי הממשלות, הישראלית והאוקראינית, יצאו בהצהרה האוסרת כניסת חסידים לאומן בראש השנה, אבל כעבור כמה שעות יצאה הצהרה מתוקנת מרוככת שלא תמנע את הגעת היהודים למתחם הקבר אבל רק כמה מאות אם בכלל יוכלו להיכנס אליו. מי שיעז להיכנס ללא אישור יגורש מהמדינה ויועמד לדין.

אומן, קבר (צילום: Uk-Kamelot, וויקיפדיה)
ברשויות באוקראינה מאיימים לסגור את השערים | צילום: Uk-Kamelot, וויקיפדיה

נראה שלמרות ההנחיות חסידי אומן לא מתכוונים לשבת בחיבוק ידיים ומתכננים להגיע לאוקראינה כמה שבועות לפני ראש השנה כדי שלא יגורשו ממתחם הקבר בערב החג. נכון לעכשיו, שוהים באומן כבר כ-500 יהודים בהם כמה ישראלים עבריינים שנמלטו מישראל לאחר שהוכרזו כמבוקשים או ביצעו הונאות שונות.

"מבחינתנו זה ייהרג ובל יעבור. אנחנו נגיע לאומן בכל הדרכים הלא מקובלות. אני יודע שיש חסידים שמנסים להשיג דרכונים אירופאיים מזויפים או אפילו אוקראינים באיכות זיוף גבוהה מאוד ומוכנים לשלם 5,000 ואפילו 10,000 שקל עבור דרכון כזה, העיקר לחגוג בקבר הרב", חשף ר', חסיד ברסלב מירושלים. "יש מעבדה ברמה גבוהה מאוד בעיר שמזייפת דרכונים. אנחנו הגרעין הקשה לא מוותרים ונשלם כמה שצריך ולמי שצריך כדי להיכנס להתפלל בראש השנה בקבר הרב".

דרך נוספת בה ישתמשו החסידים היא הגעה למדינה הגובלת עם אוקראינה, כמו פולין או בלארוס ולהיכנס דרכה מבלי להיבדק על ידי הרשויות. "יש לנו תכנית שלמה לטוס לאוקראינה שלושה שבועות לפני ראש השנה, לטוס לאודסה ולא לקייב כדי לא לעורר חשד, להיכנס לבידוד לכמה ימים ומשם לנסוע לאומן", גילה חסיד ברסלב אחר.

היו כאלה שכבר הצטיידו בדרכונים זרים של חברים קרובים והכניסו תמונות שלהם בצורה מתוחכמת מאוד במקום התמונה המקורית וכך טסו דרך טורקיה או מדינה אחרת.

"באוקראינה חוששים מגל שני של קורונה שיהיה קטלני מאוד. מספרי החולים במדינה עולים מידי יום. אוקראינה, בדומה לישראל, היא מדינה אדומה ואם מישהו מחסידי ברסלב ינסה להתחכם ולפעול בניגוד לנהלים הוא יכלא ויגורש מהמדינה ולא יורשה להיכנס אליה יותר", הסביר ר' ישראלי המתגורר בקייב שנים רבות. "בממשלת אוקראינה לא יאפשרו ליותר מכמה מאות ישראליים לשהות בראש השנה בקבר. לא יהיו מראות של עשרות אלפים כמו בשנים עברו. לא הייתי מציע לחסידי ברסלב להסתבך עם משטרת אוקראינה".

נוסעים לאומן בשדה התעופה בן גוריון (צילום: יעקב נעמי, פלאש 90)
מאמינים בדרך לנתב"ג. למצולמים אין קשר לנאמר | צילום: יעקב נעמי, פלאש 90


רק לפני כארבעה חודשים, בעיצומו של משבר נגיף הקורונה, כ-1,000 ישראלים ששהו באומן עלו על טיסות חילוץ וחזרו לארץ מחשש שיידבקו בנגיף לא יקבלו טיפול רפואי הולם באוקראינה.

"לא חשבנו על כלום רק לברוח מאומן ולחזור לישראל כדי שאם נחלה בקורונה נקבל טיפול רפואי ראוי ונשרוד", סיפר ישראל חסיד, ברסלב מירושלים. "היו כבר כמה אנשים שמותו מהמחלה ואנשים היו בפאניקה גדולה. אף אחד לא חשב שהקורונה תימשך כל כך הרבה זמן ושנשבור את הראש על איך לחזור בראש השנה לקבר רבי נחמן".