כמה עולה מזוודה ממוצעת? 400-800 שקלים? לחברת איבריה היא עלתה הרבה יותר. בני זוג שטסו למיאמי כדי להמשיך לקרוז בקריביים, נותרו ללא המזוודות שלהם ויפוצו בסכום של 9,500 שקלים.

בני הזוג ממרכז הארץ טסו לפני כחצי שנה מתל אביב למיאמי, פלורידה באיבריה איירליינס, עם עצירת ביניים במדריד. כאשר נחתו במיאמי הם קיבלו מזוודה אחת מתוך השתיים שמסרו. הם מילאו טופס תלונה באמצעות נציגת החברה והודיעו לה שלמחרת הם כבר אמורים לצאת לשיט לקריביים.

המזוודה החסרה הכילה בגדים וציוד בסיסי של בני הזוג ובלית ברירה טרם יצאו מהשדה, הם נאלצו לרכוש מכספם חלק קטן מהפריטים מתוך תקווה שיקבלו את המזוודה תוך יממה לכל היותר.

הם מסרו לנציגי החברה את פרטי המלון בו ישהו לילה אחד ואת מיקום ושעות העגינה של הספינה בה ישוטו - מתוך כוונה שיקבלו את המזוודה לאחד מהמקומות האלו את המזדווה החסרה – מה שלא קרה.במהלך ההפלגה התקשרו בני הזוג לנציגי החברה כדי לברר מה קורה עם המזוודה אך כל פניותיהם לא נענו. "בגלל מחסור בציוד מתאים לא השתתפנו בחלק מהפעילויות שהיו על הסיפון ומרבית הזמן נשארנו בחדר", טענו בני הזוג בתביעה שהגישו נגד החברה לבית המשפט לתביעת קטנות בתל אביב.

לטענתם, עם סיום השיט הם הגיעו לשדה התעופה כדי לזרז את קבלת המזוודה, דבר ששוב לא קרה והם נאלצו שוב לרכוש בגדים, כדי להסתדר בימים הנוספים ששהו בארצות הברית. רק יום לפני חזרתם ארצה הם קיבלו את המזוודה הנכספת. בני הזוג גילו לתדהמתם כי מזוודתם הגיעה למקסיקו אך נציגי החברה לא עשו שום מאמץ כדי להחזיר להם אותה. בשל עוגמת הנפש שנגרמה להם במהלך הטיול הם תבעו סכום של 30 אלף שקל מחברת התעופה.

איבריה הגישה כתב הגנה בו לא התנערה מאחריותה לאיחור בקבלת המזוודה. החברה ציינה, כי היא עושה ככול יכולתה לאתר את המזוודה של התובעים ופעלה באופן מידתי וסביר. החברה ציינה, כי התובעים יכלו לרכוש פוליסת ביטוח לאובדן מזוודה וכי הם פנו לבני הזוג וביקש מהם מסמכים כדי לפצות אותם, אבל הזוג לא השיב לפניותיהם.

השופטת יעל מרמור דומב ציינה בפסק הדין כי בהתנהלות החברה היה טעם לפגם וכי כבר יום לאחר שהתובעים יצאו מהארץ החברה ידעה היכן נמצאת המזוודה אבל לא עשתה די כדי להשיב אותה, והיא אחראית לנזק ועוגמת הנפש שנגרמה להם. בנוסף, דחתה את טענות החברה לפיה היה על בני הזוג לבטח את מזוודותיהם, בנימוק שהם אינם חייבים לעשות זאת ואין הדבר פוטר את החברה מאחריותה לאובדן המזוודה.

השופטת קבעה כי החברה תפצה את התובעים בסכום של 9,500 שקל. פיצוי שכולל עוגמת נפש, החזר הוצאות והוצאות משפט.